שתף קטע נבחר

ח"כ ברכה: לשלול מוועדת הבחירות לפסול מפלגה

דווקא יו"ר חד"ש, שהיה יכול לזכות בקולות נוספים במגזר הערבי אם בל"ד ורע"מ-תע"ל היו נפסלות, אומר כי בכוונתו להגיש הצעת חוק שתמנע מוועדת הבחירות לפסול מפלגות

מי שהיה יכול להרוויח מפסילתן של בל"ד ורע"מ-תע"ל - דווקא מרוצה מהחלטת בית המשפט העליון לאפשר להן להתמודד בבחירות לכנסת ה-18. יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר אמש (יום ד') ל-ynet כי הוא ציפה שבית המשפט העליון יאפשר לשתי המפלגות להתמודד. לדבריו, אם השופטים היו מקבלים החלטה מפתיעה ומאפשרים את פסילת שתי המפלגות, הוא היה מצפה ממנהיגי בל"ד ורע"מ-תע"ל לקרוא לערבים להצביע לחד"ש. "קריאה להחרמת הבחירות בציבור הערבי היא חלומו הרטוב של ליברמן".

 

 

כדי למנוע הישנות מקרה של פסילת מפלגות על-ידי ועדת הבחירות - ולאחריה פסילת ההחלטה על-ידי בית המשפט העליון, אומר ח"כ ברכה כי בכנסת ה-18 הוא יגיש הצעת חוק שתפקיע מוועדת הבחירות המרכזית את היכולת לשלול

התמודדות של רשימות מלרוץ לכנסת. "הוועדה, למעט היושב בראשה, מורכבת מנציגי מפלגות ולכן מדובר בפוליטיקה זולה, בפארסה של נציגי מפלגות. זהו מחזה המתחדש מידי כל בחירות, בתקווה של ליברמן ודומיו להצליח לגייס עוד כמה חברים בוועדה נגד הערבים".

 

לדבריו, רק השופט בדימוס, היושב בראש הוועדה יוכל להעביר את הבקשות לפסילה להרכב של שלושה-חמישה שופטים בבית משפט עליון. "אם ירצו לערער על ההחלטה שתתקבל, הם יוכלו לעשות זאת בפני הרכב רחב יותר".

 

ח"כ ברכה טוען כי מה שהתרחש סביב הסוגיה לפסילת בל"ד ורע"מ-תע"ל - הוא במה שלוחת רסן נגד האוכלוסייה הערבית, ובתוך כך פוסל על הסף אמירות שנשמעו כי ראשי המפלגות בסך הכול נהנו מן ההצגה שנוצרה סביבן: "אני לא חושב שליברמן עובד בשליחותם של בל"ד או רע"מ-תע"ל. הוא גזען בזכות מלאה. אני בטוח שהקורבן של הפסילה לא התמוגג לקבל אותה".

 

בדיעבד הוא חושב, שהיה מקום לכלל המפלגות הערביות לרוץ יחד ברשימה משותפת. "לא הייתי מתנגד שזה יקרה על פי המצע של חד"ש, שהוכח היסטורית כי הוא הנכון, אך כנראה שהציבור זקוק למרחב של פלורליזם המאפשר בחירה חופשית, וזה לא פסול".

 

לאחר החלטת ועדת הבחירות אמר יו"ר סיעת בל"ד בכנסת, ח"כ ג'מאל זחאלקה, כי אם מפלגתו תיפסל על ידי שופטי בית המשפט העליון, יקראו הוא וחבריו להחרמת הבחירות במגזר הערבי. "ליברמן רצה שאנו נחרים את הבחירות - לא

לראות אותנו שותפים להכרעה הדמוקרטית. הייתי מצפה אם חס וחלילה היה קורה תסריט כזה ממנהיגי המפלגות לקרוא לתמיכה רחבה בחד"ש", אמר ח"כ ברכה. "המערכה עכשיו בקרב הציבור הערבי היא על העלאת אחוז החסימה, והבנה שכל אותן מפלגות שתמכו במלחמה - אין להן מקום בקרב האוכלוסייה הערבית".

 

בעקבות החלטת בית המשפט, נציגי נשיאות ועדת הבחירות יצרו קשר עם בל"ד ורע"מ-תע"ל בנוגע לאותיות שלהן בבחירות. הטופס יועבר אל המפלגות בהקדם והיום צפויים ראשי המפלגות לקבלן מוועדת הבחירות בכך.


פורסם לראשונה 21/01/2009 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ח"כ ברכה. פסילת הפוסלים
צילום: חגי אהרון
טיבי וזחאלקה. יתמודדו
צילום: דודי ועקנין
ליברמן. "החרמת הבחירות - חלומו הרטוב"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים