שתף קטע נבחר

גורמים בצה"ל על ההברחות: הן חודשו כבר במבצע

גורמים בצה"ל אמרו שכבר במהלך מבצע "עופרת יצוקה" חמאס ניסה להפעיל מנהרות בציר פילדלפי. במערכת הביטחון מדברים על מוטיבציה בקרב המצרים לסכל את ההברחות, אולם לדבריהם רק הזמן יעיד האם מתבצעת פעילות אפקטיבית

במערכת הביטחון לא הופתעו אתמול (ד') מהדיווחים, כי חמאס שב לציר פילדלפי ומנסה לשקם את מערכת המנהרות המשמשות להברחות אמצעי לחימה לרצועת עזה. לפי הדיווחים, פלסטינים ברפיח הזרימו למשאית דלק שהוברח ממצרים ודחפורים פועלים לפינוי הריסות מהמנהרות החסומות.

  

כבר במהלך מבצע "עופרת יצוקה", אומרים במערכת הביטחון, חמאס ניסה להפעיל מחדש חלק מהמנהרות. לדבריהם, מלאכת השיקום תתחדש במהרה.

 "המנהרות בציר פילדלפי הן צינור מרכזי של חמאס להברחת אמצעי לחימה, וברור מאליו שאין להם כל כוונה לוותר עליו. להבדיל ממה שהיה בעבר, יש סיכומים באשר לפעולות של גורמים שונים על-מנת לסכל את הנושא. כולנו תקווה שאכן כוונות אלה יהפכו למעשים".

 

עם סיום מבצע "עופרת יצוקה" העריכו בצה"ל כי כ-80 אחוז מהמנהרות בציר פילדלפי נפגעו במסגרת תקיפות חיל האוויר, אשר היו בחלקן ממוקדות באמצעות הטלת פצצות לתוך פירים של מנהרות. חלק אחר מהפצצות היה נגד אזורים בהם התקבל מידע שתוואי המנהרות עובר.


משקמים מנהרה בציר פילדלפי (צילום: AFP)

 

צה"ל אף פגע בבתים ומבנים הסמוכים לציר, אשר בחסותם נחפרו המנהרות. אולם, למרות הפגיעה המשמעותית במערכת המנהרות, הודו בצה"ל כי ברפיח קיימים מאות אנשים העוסקים בהברחות דרך המנהרות ומהר מאוד הם ישובו לחפור מנהרות או לשקם את אלו שנפגעו, בעיקר לאור העובדה כי מדובר בעסק כלכלי המכניס כסף רב.

 

למעשה מבצע "עופרת יצוקה" לא שינה את המנדט של צה"ל לפעול נגד ההברחות - ותשומת הלב מופנית למצרים, ארה"ב ומדינות באירופה שהבטיחו לפעול באופן רחב בנושא זה.

 

במערכת הביטחון אמנם מדברים על מוטיבציה בקרב המצרים לבצע את משימת הסיכול,

 אולם על-פי גורמים ביטחוניים רק הזמן יעיד האם אכן נעשית במקום פעילות אפקטיבית לסיכול ההברחות.

 

"מדובר באחד הנושאים החשובים ביותר בתהליך ההתעצמות של החמאס. אין ספק כי הארגון, שאיבד אמצעי לחימה רבים, ינסה באמצעות איראן וגורמים אחרים לחדש את המלאי ומהר, הן לצורך מילוי המחסנים והן לצרכים מוראליים, כדי להציג שיקום מהיר. אין צורך להכביר במילים על מה שעובר באותן מנהרות. אמצעי הלחימה האלה - חלקם הופנו כנגד העורף הישראלי וחלק נגד צה"ל. צריך להמשיך לעקוב ולראות מה קורה שם ולפעול בהתאם", סיכמו הגורמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים