שתף קטע נבחר

הממשלה צפויה להסדיר נוהל חפיפה בין שרים

הממשלה תדון בישיבתה הבאה בהצעת החלטה המסדירה את סוגיית העברת התפקיד בין שרים אחרי בחירות. מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל: "בארה"ב השרים מקבלים 70 יום להתכונן, ובישראל בקושי מקבלים 70 דקות"

הממשלה צפויה לאשר בישיבתה הבאה נוהל קבוע שיסדיר את החפיפה והעברת בין שרים, לקראת הבחירות לכנסת שיתקיימו ב-10 בפברואר. תהיה זו הפעם הראשונה שממשלה בישראל מסדירה בכתובים את נהלי החפיפה בין שרים ובין מנהלי משרדיהם.

 

מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, שהופקד על ידי ראש הממשלה אהוד אולמרט לגבש את הנוהל, הסביר: "בארצות הברית יש לממשל ולשרים 70 ימים להתכונן לתפקידם ממועד הבחירות. אולם בישראל הם מקבלים בקושי 70 דקות. ממשלה מושבעת, מצטלמת אצל הנשיא בערב - ובבוקר למחרת צריך השר החדש להיכנס ללשכתו ולהתחיל לקבל החלטות".

 

יחזקאל הסביר כי לפי הנוהל החדש, החפיפה בין השר היוצא לשר הנכנס תמשך כשבוע ימים. "המטרה היא - גם אם לא מייד בבחירות אלה - להעביר את נוהל החפיפה בחקיקה כדי לאפשר רציפות שלטונית חסרת תקלות", אמר.

 

הצעת ההחלטה, הנסמכת בין היתר על המלצות ועדת וינוגרד, מצטטת מובאה מתוך הדו"ח שפרסמה הוועדה לבדיקת כשלי מלחמת לבנון השנייה. "יש למסד את המנגנון של העברת תפקידים מיניסטריאלים, כך שיכלול חפיפה והכנת תיק מעבר מסדר. האחריות תחול על מנכ"ל המשרד. יש להקפיד במיוחד על נהלי מעבר מוסדרים, על כניסה שיטתית לתפקיד ועל ויעוץ מובנה וצמוד. זאת, בעיקר כאשר השר הנכנס אינו בעל ניסיון וידע רחבים בתחומי המשרד, או בתפקידים מיניסטריאליים בכללותם".

 

מזכיר הממשלה ציין כי בסופו של דבר הכוונה היא לנסח ספר שבו תוגדר העברת השלטון. זהו דבר שמעולם לא נעשה בישראל. "כניסת ממשל אובמה בוושינגטון, למשל, נעשתה בתהליך מדוקדק, פרטני ומדוייק. כל איש ממשל חדש למד את התפקיד וקיבל חפיפה מקודמו. אם שם מדובר בחפיפה בת 70 יום, אז כאן ראוי להבטיח לפחות שבוע אחד. זה יבטיח רציפות שלטונית, תוך העברה מסודרת של השלטון, כבר אחרי הבחירות הקרובות".

 

עוד אמר יחזקאל: "אין לי ספק שנוהל זה, שיאושר בממשלה ביום ראשון הקרוב, ישפר משמעותית ויקל על העברת השלטון בצורה ראויה יותר. הממשלה הבאה צריכה לפעול כדי לעגן זאת בחקיקה כדי להפוך זאת לחלק משיטת העברת הממשל בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרושה חקיקה. יחזקאל
צילום: גיל יוחנן
העברה מסודרת. בוש ואובמה
צילום: AP
מומלצים