שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אושרו סידורי הביטחון מול מצרים לסיכול הברחות

  שרי המטבחון דנו בהסכמות שאליהן הגיע השליח עמוס גלעד בביקורו אתמול בקהיר. הדיון עסק בעיקר בפרטים הטכניים הנוגעים למאמץ המצרי בנושא בעומק סיני ובאזור רפיח

  המטבחון המשולש אישרר אמש (יום ה') את סידורי הביטחון בין ישראל למצרים, למניעת הברחות הגבול לרצועת עזה. בדיון בהשתתפות ראש הממשלה, שרת החוץ, שר הביטחון ואנשי מערכת הביטחון סוכמו הפרטים הטכניים אודותם שוחח השליח עמוס גלעד בקהיר.

   

  גלעד שב מקהיר לאחר פגישותיו עם עם ראשי הממשל במצרים, בהם שר המודיעין המצרי עומר סולימאן. הדיון הפעם עסק בפרטים הטכניים הנוגעים לסיכול ההברחות.

   

  האלוף גלעד שמע מהמצרים את תובנותיהם באשר לדרכי הפעולה מצדם למניעת הברחות לרצועה. כמו כן, שוחחו הצדדים על עניין האמצעים הטכניים שיופעלו כדי לטפל במנהרות שדרכן מבריח חמאס ציוד לחימה. חלק מהאמצעים יופעלו על ידי המצרים, חלקם יובאו על ידי מדינות זרות.

   

  צד חשוב במהלך הוא הסיוע מצד ארה"ב, שכבר חתמה עם ישראל על הסכם למניעת ההברחות. המסמך מסדיר את הפעילות של ארצות הברית, מצרים ומדינות אחרות במאמץ. ייתכן שגם כוחות גרמנים והולנדים ישתתפו בכך.

   

  סתימת פרצות בכמה מקומות

  שרי המטבחון עסקו בעיקר בפרטים הטכניים במהלך הדיון. הנוכחים שמעו סקירה אודות האמצעים השונים שיופעלו ברצועה ובסמוך לה ועל הדרכים שבהן תפעל מצרים גם מעבר לציר פילדלפי. בין היתר, קיימת סוגיית הטיפול במבריחים עצמם - רובם בדואים מאזור סיני המתפרנסים מההברחות. כמו כן דובר על צירי ההברחות וחסימתם בעומק שטח מצרים, או מניעת הנחתה שלהם בחופי סיני ועגינת סירות של מבריחים בנמל פורט סעיד.

   

  בין היתר, עלו בדיונים של האלוף גלעד בקהיר גם הצורך

  בהצבת מחסומי דרכים בעומק סיני, בניסיון לאתר משאיות עם ציוד אסור העושה דרכו לרצועה.

    

  סוגיית ההברחות והצורך למנוע אותן צפה ועלתה מייד לאחר תום הקרבות במבצע "עופרת יצוקה". ימים ספורים לאחר שנרגעה האש ברצועה כבר הציג חמאס בגאווה את הפעילות המחודשת בתחום. פלסטינים ברפיח מילאו דלק שהגיע ממצרים. בצילומים של סוכנויות הידיעות נראו גם פועלים ודחפורים המפנים הריסות מהמנהרות החסומות - במטרה לשקמן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סולימאן וגלעד בקהיר. ארכיון
  צילום: AP
  שיקום המנהרות נמשך
  צילום: AFP
  מומלצים