שתף קטע נבחר

ישראלים בחו"ל: רוצים להצביע, אבל הטיסה יקרה

בצרפת לא מתכוונים לארגן טיסות לישראל כמו ב-1996. בגרמניה תמה ישראלי מדוע האמריקנים בארצו יכולים לבחור והוא צריך לטוס, וגם אנשי עסקים בנמיביה יחסכו את הכסף. בחירות 2009 מעבר לים - רק לנציגי המדינה

מה יעשו הישראלים, בעלי זכות הבחירה, הנמצאים בחו"ל ביום הבחירות? הלילה (יום ד') בחצות יחלו הבחירות לכנסת ה-18 בכמה נציגויות של ישראל בעולם, אך רק כ-4,500 ישראלים יוכלו להצביע. אנשי עסקים, נציגי חברות ומטיילים יאלצו לשוב לארץ כדי לממש את הזכות הדמוקרטית. בניגוד לשנים קודמות, מודים רבים מהם שלא יטרחו.

 

 

"הפעם לא נלחמים על מספר קולות דחוק. לא נראה שההצבעה תהיה גורלית לתוצאות ולכן אין ישראלים שטסים להצביע", סיפר ל-ynet סרז' בן חיים, מראשי הקהילה היהודית בפריז. "בבחירות של 1996 היה מי שארגן טיסות מיוחדות לישראל, כדי שאנשים יצביעו לבנימין נתניהו. עבור 70 דולר נסעו להצביע והם חזרו באותו יום. המארגן הצליח למלא שלושה מטוסים בצורה הזאת. הפעם, יש הרגשה שההצבעה שלנו לא תהיה גורלית לתוצאות".

 

הקלפיות הראשונות להצבעת ישראלים יפתחו בקנברה שבאוסטרליה, והאחרונות שינעלו יהיו אלו המוצבות בשגרירויות ובקונסוליות בסן פרנסיסקו ולוס אנג'לס שבארה"ב - ביום שישי בשעה 06:00 בבוקר שעון ישראל. הזכאים להצביע בחו"ל הם שליחים רשמיים של המדינה, בהם נציגי משרדי ממשלה, אנשי ביטחון ועובדי אל-על, שליחי הסוכנות היהודית, יחד עם בני זוגם וילדיהם עד גיל 20.

 

הישראלים יצביעו ב-90 נציגויות ברחבי העולם: הקטנות ביותר במאוריטניה וסאן סלבדור, שם שוהים ארבעה נציגים בלבד של ישראל, והגדולה ביותר בניו-יורק, שם זכאים להצביע כ-900 ישראלים. הקלפיות כבר עשו את דרכן למדינות העולם והישראלים יוכלו להשתמש בהן בין השעות 8:00 ל-21:00 בערב ההצבעה, באמצעות הודעה לבוחר ותעודה מזהה.

 

משלמים מסים, אבל לא מצביעים

"אני לא מתכוון לשלם על כרטיס טיסה רק כדי לבחור", מודה אליעזר, ישראלי שנמצא בנירנברג שבגרמניה. "בבחירות של ארצות הברית, אמריקנים יכולים להצביע בקונסוליה. חבל ומצער שלא מאפשרים גם לנו לעשות דבר דומה כאן".

 

דובי וינטרוב, איש עסקים הנמצא בנמיביה, מסביר כי "הטיסה לישראל ארוכה ומייגעת, בסביבות 12 שעות. לכן, לא הרבה טסים במיוחד כדי להצביע". לדבריו, "רוב הישראלים בנמיביה באים להתפרנס ולא יכולים להרשות לעצמם כרטיס טיסה ב- 2,000 דולר רק כדי להצביע".

 

דני גדות, מנהל מחלקת רווחה במשרד החוץ והממונה על הבחירות בחו"ל מספר: "קיבלנו הרבה טלפונים מישראלים שרוצים לממש את זכות ההצבעה בחו"ל, בעיקר מארצות הברית, אך הבהרנו להם שההצבעה עבור שליחי מדינה בלבד".

 

לדבריו, "תמיד לפני בחירות יש גל של אנשים, במיוחד נציגי חברות ישראליות שעובדות בחו"ל שכועסים. הם טוענים שהם משלמים מסים וביטוח לאומי, אבל אין להם בפועל זכות הצבעה. כל הזמן מבקשים מאתנו לתקן את זה. אבל את הטענות יש להפנות למשרד המשפטים וועדת הבחירות המרכזית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלפי. 4,500 יצביעו בעולם
צילום: סבסטיאן שיינר
סרז' בן חיים מפריז. לא גורלי
מומלצים