שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: יעל אילן, לע"מ

  אל תפספסו את הפריחה

  פריחת החורף בעיצומה, וניתן לראותה במקומות שונים ברחבי הארץ. מרבדי כלניות אדומות וצבעוניות, רקפות, אירוסים, זהביות ועוד סוגים אחרים הצובעים את הנוף. שרה גולד מדווחת מהשטח על המקומות שממש עכשיו פורחים. למהר, לפני שייגמר

  למרות החורף השחון והמלחמה שהתרגשה עלינו, ישנה פריחת חורף בישראל, אלא שהיא מוזרה וצפויה להיות קצרה. פריחת צמחי הבר מותנית בעיקר בכמות הגשמים, בפיזורם ובטמפרטורה. החורף החם, מיעוט הגשמים והמרווחים הגדולים ביניהם, גרמו לכך שהצמחים "ממהרים" לפרוח ולהבשיל פירות וזרעים - שהרי זאת מטרת הפריחה, להמשיך את הדור הבא. כך נוצר השנה מצב שבו ישנו ערבוב של פריחות "לא לפי הסדר והספר", וכבר שמענו על איריסי הארגמן שפורחים בשמורת פולג ובגבעת חומרה, שהקדימו את זמנם בשבועיים-שלושה.

   

  בשל כך, מסלולי הפריחה המופצים בירחונים הם המלצות לא מדויקות, ולכן אנו מדווחים כאן ממקומות בהם ביקרנו ומבירורים שערכנו עם גורמים בשטח.


  שדה כלניות (צילום: שרה גולד)

   

  פריחה, בעיני רבים, היא מרבדים ברורים וצבעוניים מאוד בעדיפות לאדומים, או לפחות עצי שקד פורחים (שקדיות). יש המתעניינים וגם נהנים מפריחה מגוונת, הללו מתעניינים גם בשמות הצמחים בתכונותיהם ומכירים לפחות את 60 צמחי הבר . ויש את ה"משוגעים", החייבים להיות שם ולשמוע את הצמח בוקע והפריחה מבצבצת. אלו גם אלו, צאו לטבע, מזומנות לכם פריחות ריחות והנאות. הנה המקומות בהם תוכלו לצפות בפריחה בסוף השבוע:

   

  • לאורך רכס הכורכר באזור עתלית:  אלפי פרחי אירוס ארצישראלי פורחים - ניתן לראותם תוך כדי נסיעה בכביש מספר 4.

   

  • באזור הר מירון ועין זקן: מרבדים של נץ חלב איזמלני (אלפים), ואלפי זהביות במירון.

   

  • קרוב לבית היערן ליד חירבת ג'רמק: עשרות אלפי רומוליאה סגלולית, מעורב בפריחת מקור חסידה רומאי, ונץ חלב איזמלני. גם המטיילים בנחל פרוד יצפו בגלי פריחה של נץ חלב איזמלני.

   

   

  • בכרמל: בחורבת חרמש, מערות הקבורה והאזור, על כביש יקנעם דלית אל כרמל, מלבד רקפות וכלניות, פורחים גם: עירית גדולה, זמזומית מצויה, כרמלית נאה, זהבית השלוחות, מציץ סורי, מרבדי סביון אביבי, צפורנית מצרית ומגוונת, כתמה עבת שורשים, ורבים נוספים.


  מציץ סורי (צילום: שרה גולד)

   

  • באזור גבעת וולפסון: מכיוון כביש 4 לכוון בית אורן, אחרי שעוברים את נחל אורן פונים ימינה, שם נמצאות דבורניות שחומות בשיא הפריחה, והחל לפרוח סחלב נקוד.

   

  • פארק רמות מנשה: פורחות כלניות בשלל צבעים, עירית גדולה, חינניות הבתה בכמויות נדירות, והעריוני צהוב מתכונן לפריחה.

   

  • ביער בן שמן: ביער בן מאות דונמים, ישנה פריחה האופיינית לכל אזור. כמויות של זמזומית מצויה בשיא הפריחה, אירוס ארצישראלי, כלנות רקפות, כתמה עבת שורשים, קחוונים וחרציות.

   

   

  • בפארק השרון: קחוון החוף יוצר מרבדים היוצרים תמונה יפה כשברקע הים. כמו כן החלו לפרוח גזר החוף, אלמוות הכסף ועוד.

   

  • בגבעת חומרה: גבעת חומרה היא בית גידול לצמחים ובעלי חיים נדירים ומוגנים, שם החלו לפרוח איריסי הארגמן כמובן לפני הזמן. יש שם פריחות רבות נוספות, אבל האירוס הוא האטרקציה. כדי להגיע לאזור פונים מערבה בצומת עין-הקורא לכיוון פלמחים. מצד ימין של הכביש (קצת אחרי "הכפרייה") ישנו שלט: גבעת חומרה- מועצה איזורית גן רווה.

   

  חידת צבעי הכלניות 

  האם תהיתם פעם על חידת צבעי הכלניות? או מדוע יש מקומות שכל הכלניות בהן רק אדומות? מסתבר כי יש תכונות נוספות לגנטיות המופיעות בתאחיזה עם הצבע. למשל: הכלנית האדומה שונה מן האחרות לא רק בצבע הכותרת, אלא גם בעמידותה ליובש. לכן נמצא במקומות יבשים רק כלניות אדומות, וזה חל על רוב אזורי מרכז הארץ ודרומה. הכלניות הצבעוניות פורחות בעיקר בצפון הארץ ומעט במרכז.


  יש גם כלניות כחולות (צילום: שרה גולד)

   

  יחד עם הצבע האדום, נוסף על עמידות ליובש, ישנן מגוון תכונות נוספות: עלי הכותרת של הכלנית האדומה אינם דוהים במשך הפריחה; הצבע נותר עשיר ומלא, לעומת הכלניות הצבעוניות הדוהות עם הזמן; מרקם עלי הכותרת קטיפתי; בעלי הכותרת נוצרת טבעת לבנה לאחר ההאבקה ועוד. 

   

  כלניות אדומות וצבעוניות פורחות עכשיו בכל הארץ והן עכשיו בשיא הפריחה:

   

  • במנחת מגידו: מצויים מרבדי כלניות צבעוניות בשיא הפריחה (כניסה מכביש הסרגל).

   

  • ברמות מנשה: בגבעות הנושקות ליקנעם מצפות לכם אלפי כלניות בשלל צבעים. חונים במגרש החניה האחורי של מתחם ביג ביקנעם, או ליד השכונה החדשה בעלת הגגות הירוקים, ופונים מזרחה לכיוון פארק רמות מנשה ברגל או ברכב.


  אלפי כלניות בשלל צבעים בשיא הפריחה (צילום: שרה גולד)

   

  הכלניות האדומות פורחות עתה כמעט בכל יער, שמורה ומסלול. פריחת הכלניות בדרום היא התופעה יחודית בעולם, מרבדי כלניות בכמויות של אלפים, שימו לב - לא כל הדרום פורח סימולטנית. התעדכנו באתר דרום אדום.

   

  כעת מתחילה פריחה יפה באזור אור הנר. בחורשה, בצומת סעד, ישנה פריחה שופעת, כמו בימים הטובים.

   

  בכביש 232, לכיוון בארי ורעים, משני צדי הכביש ישנם כתמי פריחה יפים. שימו לב - בבארי ורוחמה עדיין אין פריחה, שם תתחיל הפריחה בעוד כשבועיים. ב-28 לפברואר תתקיים הצעדה המסורתית של פסטיבל דרום אדום, מצורפת מפה. לפני שאתם אורזים את עצמכם אל תהססו להתעדכן במצב הפריחה בטלפון: 08-6809600 - יש מי שיענה.

   

  פריחת רקפות

  פריחת הרקפות בעיצומה, והיא תארך כחודש נוסף, תלוי במזג האוויר.תוכלו לראותן ביערות מנשה – יער הרקפות בגלעד, אזור חירבת חרמש, יער בן שמן וביער צרעה. שוטטו ביערות והרשו לעצמכם "ללכת לאיבוד" ברגל ברכב או באופניים, אין סיכוי שלא תפגשו בפריחת רקפות וכלניות.


  (צילום: הגר שומוביץ)

   

  • להיכרות נוספת עם צמחי הבר של ישראל, צמחי תבלין ומרפא - היכנסו לאתר צמח השדה  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כלניות אדומות
  צילום: לע"מ
  כלניות צבעוניות
  צילום: שרה גולד
  זהבית השלוחות
  צילום: שרה גולד
  כרמלית נאה
  צילום: שרה גולד
  פרח לפני הזמן. אירוס הארגמן
  צילום: שרה גולד
  מומלצים