שתף קטע נבחר

איסלנד: לסבית מוצהרת תמונה לראש הממשלה

דיילת אוויר לשעבר, הנשואה לעיתונאית, צפויה להתמנות בימים הקרובים לראש הממשלה הזמנית של איסלנד ותנהיג את מדינת האי עד לבחירות הבאות, שצפויות להערך במאי

אשה איסלנדית צפויה להפוך בקרוב ללסבית המוצהרת הראשונה שתמונה לתפקיד ראש ממשלה. יוהנה סיגורדרדוטיר, השרה הנוכחית לעניינים חברתיים, נבחרה על-ידי מפלגת "הברית הסוציאל-דמוקרטית" להוביל את הממשלה הזמנית, לאחר שהממשלה הקודמת התפטרה על רקע המשבר הכלכלי.

 

סיגורדרדוטיר, בת 66, היא דיילת אוויר לשעבר שהתקדמה אט אט בפוליטיקה האיסלנדית עד שמונתה לשרה בממשלה האחרונה. מינויה לתפקידה החדש כמנהיגת האי תאושר בתוך כמה ימים על-ידי קואליציה שלטת חדשה של מפלגת הברית עם תנועת ה"שמאל-ירוק". היא תעמוד בראש הממשלה עד לבחירות הכלליות, שצפויות להערך במאי.  

 

"היא חברת פרלמנט בכירה, היא זוכה לכבוד רב ואהודה בכל איסלנד", אמרה חברתה למפלגה, השרה לאיכות הסביבה, תורון סווינבירנרדוטיר. אולם מבקריה השמרנים סבורים שגישתה השמאלנית לכלכה לא תסייע לשקם את המשק. "יוהנה היא אשה טובה מאוד, אך היא אוהבת הוצאות ציבוריות, היא תומכת בהעלאת המסים", אמר גאיר הארדה, שהודיע שלשום רשמית על התפטרותו מראשות הממשלה, בין היתר מסיבות בריאותיות.

 

הממשלה השמרנית של איסלנד התפטרה השבוע, בעקבות לחץ שגבר בחודשים האחרונים מאז שהבנקים במדינה קרסו בסתיו האחרון בשל חובות ענק שצברו במשך שנים של צמיחה כלכלית מהירה. המטבע המקומי צנח, בעוד שהאינפלציה והאבטלה האמירו.

 

סיגורדרדוטיר נכנסה לפוליטיקה כפעילה במפלגת "הלייבור" האיסלנדית

במקביל לעיסוקה כדיילת בחברת התעופה האיסלנדית בשנות ה-60 וה-70. היא נבחרה לפרלמנט ב-1978 וכעבור תשע שנים מונתה לראשונה לשרה. היא נחשבת כפוליטיקאית עצמאית וזוכה לכבוד בשל קידום רווחתם של ארגוני מיעוטים.

 

אשה כבר מונתה באי לנשיאה, תפקיד סמלי בעיקרו, אך סיגורדרדוטיר תהיה לאשה הראשונה בתפקיד ראש הממשלה. היא חיה עם העיתונאית יונינה לאוסדוטיר, לה נישאה בטקס אזרחי ב-2002. בעבר הייתה נשואה לגבר, וילדה לו שני בנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוהנה סיגורדרדוטיר. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים