שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: ממשל אובמה מנסח מכתב לאיראן
  "הגרדיאן" דיווח מפי גורמים דיפלומטיים כי מחלקת המדינה האמריקנית מנסחת מכתב תשובה לאגרת ששלח נשיא איראן לברק אובמה. על פי הדיווח, המכתב הוא מחווה סמלית הממחישה את השינוי בנימה כלפי איראן בהשוואה לממשל האמריקני הקודם, ונכתבו לו כבר שלוש טיוטות. טרם הוחלט אם לשגרו

  גישושים בין ממשלו של הנשיא האמריקני החדש ברק אובמה לבין איראן? העיתון הבריטי "הגרדיאן" דיווח הבוקר (ה') כי ממשלו של אובמה שוקל לשגר מכתב לאיראן, בתקווה שהמשלוח יביא להפסקת הקיפאון במערכת היחסים בין וושינגטון לטהרן ויניח את היסודות למשא ומתן ישיר.

   

  ל"גרדיאן" נודע כי מחלקת המדינה האמריקנית מנסחת את המכתב מאז שאובמה נבחר לנשיאות ב-4 בנובמבר האחרון. המכתב יהיה תגובה למכתב הארכני ששיגר לאובמה נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד יומיים לאחר בחירתו, שבו בירך אותו על ניצחונו. דיפלומטים סיפרו לעיתון הבריטי כי המכתב עתיד להיות מחווה סימלית, שתסמל את השינוי ברטוריקה נגד איראן, בהשוואה לממשלו של הנשיא הקודם, ג'ורג' וו' בוש, שהציג את איראן כחלק מ"ציר הרשע".

   

  מטרת המכתב תהיה להרגיע את חשדותיהם של מנהיגי איראן - ולסלול את הדרך למשא ומתן ישיר בין הנשיא אובמה לביניהם. עד כה, נכתבו לפחות שלוש טיוטות של המכתב, שבו מנסה וושינגטון להרגיע את טהרן כי אין לה כל כוונה להדיח את המשטר האיסלאמי, וכי היא רק מעוניינת בשינוי בהתנהגותו. המכתב יוצג כמכתב פתוח, יופנה לעם האיראני, וישוגר ישירות למנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי.

   

  באחת מטיוטות המכתב, מתבקשת איראן להשוות את רמת החיים הנמוכה-יחסית של אזרחיה - לזו של כמה משכנותיה המשגשגות יותר, ולשקול את היתרונות הטמונים בוויתור על "מעמדה" כאויבת המערב. למרות שהמכתב פייסני בנימתו, הוא גם דורש מאיראן להפסיק את מה שארה"ב מכנה "חסותו הממשלתית לטרור".

   

  על פי הדיווח, מזכירת המדינה החדשה הילרי קלינטון שוקלת את האפשרות לשגר את המכתב במסגרת בחינה נרחבת ומחודשת של מדיניות ארה"ב בנושא איראן. ההחלטה אם לשגר את המכתב לא תתקבל עד שהבחינה תושלם.

   

  בתחילת השבוע העניק ברק אובמה ראיון רשמי ראשון לתחנת טלוויזיה מאז שנכנס לתפקידו. בראיון, שאותו העניק אובמה לתחנת הטלוויזיה הפאן-ערבית אל-ערבייה, הבהיר כי ארה"ב מוכנה להושיט יד לאיראן אם זו "תרפה את אגרופה הקפוץ". במסיבת העיתונאים הראשונה שקיימה קלינטון מאז שנכנסה לתפקיד, ביום שלישי, ציינה כי האיראנים צריכים להיות אלה שעושים את הצעד הראשון. "יש כאן הזדמנות ברורה לאיראנים - כפי שהנשיא הבהיר בראיון שנתן - להפגין נכונות לקיים דיאלוג משמעותי עם הקהילה הבינלאומית", אמרה קלינטון לעיתונאים. "הם אלה שצריכים להחליט אם האגרוף הקפוץ משתחרר".

   

  אתמול הגיב נשיא איראן אחמדי-נג'אד לדברים, וטען כי דווקא ארה"ב היא זו שצריכה להפגין שינוי "יסודי" במדיניותה. "אנו מברכים על הכוונה לבצע שינוי, אך בתנאי שהשינוי הזה יהיה מהותי ובכיוון הנכון. כשהם (ארה"ב) אומרים 'אנחנו רוצים לבצע שינויים' - אלה שינויים שניתן לבצע בשתי דרכים. האחת - בסיסית ומהותית. השנייה - שינוי טקטי. כך או כך ברור לכל שאם משמעות השינוי היא שינוי טקטי - הדבר יתברר בקרוב", אמר אחמדי-נג'אד, שיתמודד מחדש בבחירות הבאות לנשיאות שייערכו ביוני, בעצרת במערב המדינה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. מכתב תשובה
  צילום: רויטרס
  קלינטון. בחינה יסודית
  צילום: AP
  אחמדי-נג'אד. שינוי טקטי
  צילום: AP
  מומלצים