שתף קטע נבחר

ארדואן: הפלסטינים חיים בכלא באוויר פתוח

בראיון ל"וושינגטון פוסט" אמר ראש ממשלת טורקיה כי יש לדבר עם חמאס: "העולם לא מכבד את הבחירה של העם הפלסטיני". הוא סיפר שאינו כועס על אולמרט שלא סיפר לו המבצע בביקורו האחרון באנקרה. הוא גילה שארצו תיווכה בין ישראל לפקיסטן ושהציע עזרה בסוגיית גלעד שליט

ראש ממשלת טורקיה פותח את הפה: רג'יפ טאיפ ארדואן עורר השבוע סערה כשירד מהבמה במהלך דיון בוועידת דאבוס בשווייץ, בעקבות ויכוח עם הנשיא שמעון פרס על פעולות צה"ל ברצועת עזה. בראיון המתפרסם היום (שבת) ב"וושינגטון פוסט" מסביר ארדואן למה על מדינות העולם לדבר עם חמאס ומגלה פרטים חדשים על המשא ומתן בין ישראל לסוריה וגם על שיחות חשאיות בין ישראל לפקיסטן.

 

בתחילת הראיון נשאל ארדואן - האם כעסו על ישראל נובע מכך שראש הממשלה, אהוד אולמרט, שביקר בטורקיה ערב מבצע "עופרת יצוקה" לא עדכן אותו על הפעולה. ראש ממשלת טורקיה השיב - "זה לא נכון".

 ארדואן העדיף להזכיר בתשובתו את המשא ומתן העקיף בין ישראל לסוריה - בתיווך טורקי: "לפי בקשת סוריה, נכנסו לשלב של לעבוד ביחד עם שתי המדינות, כדי שהן ידברו ביניהן. אנחנו המתווכים בתהליך הזה. זה רק מראה כמה חשיבות אנחנו נותנים למצב במזרח התיכון. עשינו זאת בעבר עם ישראל ופקיסטן".

 

ארדואן גילה כי לפני שנתיים התקיימה בטורקיה פגישה סודית בין נציגים מישראל ופקיסטן. "בתקופת כהונתו של פברז מושארף, נשיא פקיסטן לשעבר, הבאנו לאיסטנבול את שרי החוץ משתי המדינות. הפגישה היתה סודית והתנהלה במשך יומיים".


נוטש את הבמה בדאבוס. ארדואן (צילום: AP)

 

בראיון גילה ארדואן כי הוא הציע לתווך גם בעניין גלעד שליט. "כשדיברתי עם אולמרט אמרתי לו שבנוגע למשא ומתן הישראלי-פלסטיני זה לא יהיה נכון שלא להכליל בו את חמאס. אבל אולמרט אמר שהוא לא יכול לעשות דבר כזה. בנוסף, במהלך השיחות, אמרתי שאני מאמין שאני יכול לעזור בשחרור החייל החטוף, גלעד שליט".

 

לגבי שליט, הוסיף ראש הממשלה הטורקי: "אמרתי שאנחנו יכולים לעשות משהו, ושאנחנו מאמינים שאפשר להשיג משהו. אבל אמרנו שבזמן שהחייל משתחרר, על ישראל לשחרר מהכלא את יו"ר הפרלמנט של החמאס ואת חברי הפרלמנט הנוספים".

 

"חמאס - לא זרוע של איראן"

ארדואן הסביר בראיון מדוע הוא מנהל קשר עם חמאס: "ראשית, חמאס הוא לא זרוע של איראן. חמאס התמודדה בבחירות כמפלגה פוליטית. אם כל העולם היה נותן להם סיכוי להפוך לשחקן במגרש הפוליטי לאחר שהם זכו בבחירות, אולי המצב לא היה כפי שהוא היום. העולם לא מכבד את הבחירה של העם הפלסטיני. מצד אחד, אנחנו מגינים על הדמוקרטיה ועושים ככל יכולתנו במזרח התיכון, אבל מצד שני לא מכבדים את תוצאות הבוחרים. הפלסטינים חיים בכלא באוויר פתוח. חמאס, ככל שהוא ינסה, לא יוכל לשנות את המצב. תארו לעצמכם שיו"ר הפרלמנט וכמה שרים וחברי פרלמנט יאסרו - האם אתם תשבו בשקט?"


הפגנות תמיכה בארדואן בטורקיה, ביום שישי (צילום: רויטרס)

 

ראש ממשלת טורקיה אמר כי ארצו גם תיווכה בין ישראל לפלסטינים. "אני מתייחס לנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן", הוא אמר וחזר לדבר על המשא ומתן עם סוריה. "ב-23 בדצמבר נפגשתי עם אולמרט באנקרה. באותו יום ניהלנו את השלב החמישי של השיחות הלא רשמיות בין ישראל לסוריה. באותו לילה דיברתי בטלפון עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ודיברתי אישית עם אולמרט ועם שר החוץ הסורי".

 

על עמדת הנשיא אסד, סיפר ארדואן: "מהתחלה, לנשיא אסד היתה גישה חיובית לגבי השיחות הלא ישירות. באותו לילה, היינו מאוד קרובים להגיע להתקדמות בין שני הצדדים. היה מוסכם שהם הולכים לדבר עד סוף השבוע, כדי להגיע לתוצאה חיובית. השיחות נמשכו באותו לילה חמש או שש שעות".

 

ראש הממשלה הטורקי נשאל על עמדת אולמרט לגבי המשא ומתן עם סוריה ותמה למה ישראל פתחה במבצע "עופרת יצוקה": "המשפט האחרון של אולמרט, לפני שהוא עזב, היה 'ברגע שאני אחזור לישראל, אני אתייעץ עם עמיתי ואחזור אליך. כשהמתנתי לתשובה, ב-27 בדצמבר, ישראל החלה להפציץ את עזה. לא היו נפגעים בישראל מאז תחילת הרגיעה ביוני 2008. ישראל טענה שטילים נורו מעזה. שאלתי את אולמרט כמה אנשים נהרגו מהטילים האלו? מאז 27 בדצמבר נהרגו 1,300 פלסטינים ו-6,000 נפצעו. לא נשארו תשתיות, לא בניינים, הכל נפגע.

 עזה נחרבה לחלוטין. הכל סגור, תחת סגר מלא. מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה החלטה וישראל הודיעה שהיא לא מקבלת אותה. אני לא אומר שחמאס הוא ארגון טוב ושהוא לא עושה טעויות. הם עשו טעויות. אבל אני אומד את התוצאה הסופית".

 

על שליחת כוחות מטורקיה לרצועת עזה, אמר ארדואן: "זה לא עומד על הפרק. אולי רק כמשקיפים. זו תהיה טעות גדולה מצידנו לשלוח לשם כוחות ביטחון".

 

ארדואן התייחס גם לתגובות להן זכה, בעקבות התקרית עם פרס: "היו כאלו שטענו שהתגובה שלי להתקפה האחרונה של ישראל, נבעה מכך שאני אנטישמי או שאני נגד היהודים". הוא התייחס לאכזבה שהביעו יהודים בארצות הברית על אמירותיו האחרונות: "אני מאוכזב מהם. היהודים החיים בארצי הם עדים לגישה שלי לגבי היהדות. כאדם, הצהרתי תמיד כי האנטישמיות היא פשע נגד האנושות. כראש ממשלה תמיד הייתי נגד מעשי אנטישמיות והתסכול שלי הוא מהממשלה הנוכחית בישראל, בגלל שהם לא היו כנים איתנו". על הקריאות נגד ישראל בטורקיה, הוא אמר: "מדובר ביחידים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. לדבר עם חמאס
צילום: AP
הפגישה האחרונה בין אולמרט לארדואן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
שיחות עם נשיא סוריה. אסד וארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים