שתף קטע נבחר

מטח רקטות בנגב, אש נורתה אל כוח צה"ל

שלוש רקטות נורו הבוקר מרצועת עזה. אחת פגעה בין גני ילדים במועצה האזורית אשכול - שם גם לא נשמעה התרעת "צבע אדום". רכזת החינוך: "קיווינו לחזור לשגרה אחרת". בסביבות השעה 9:00 נורתה אש אל כוח צה"ל באזור כיסופים. אין נפגעים

מבצע "עופרת יצוקה" נגמר, הירי מעזה נמשך: מטח של שלוש רקטות קסאם נורה הבוקר (יום א') אל הנגב המערבי בסביבות השעה 6:50. אחת הרקטות פגעה בין שני גני ילדים במועצה האזורית אשכול. רקטה נוספת פגעה באזור שדות נגב. בסביבות 9:00 ירו חמושים פלסטינים אל כוח צה"ל שנע סמוך לגדר המערכת באזור כיסופים. החיילים השיבו אש. בכל האירועים לא היו נפגעים.

  

באשכול לא נשמעה התרעת "צבע אדום" לפני הפגיעה. במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב מערכת ההתרעה עבדה כנדרש. אתמול בבוקר פגעה רקטת גראד בשטח פתוח מדרום לאשקלון. לא היו נפגעים.


הרקטה פגעה ולא התפוצצה (צילום: רועי עידן)

 

רכזת החינוך במועצת אשכול, יעל אדר, ביקשה מכל גורמי החינוך לגלות עירנות: "חזרנו לשגרה שלפני עופרת יצוקה. קיווינו לחזור לשגרה אחרת, אבל חזרנו לשגרה של נפילות מעת לעת ללא צבע אדום, ללא הרתעה. הילדים היו בדרך לגן עם הוריהם, זה היה ממש נס שאיש לא נפגע". 

 

בעקבות הירי קיבלה אדר פניות רבה מהורים מודאגים. היא ניסתה להרגיע אותם ואמרה כי הגננות כבר מתורגלות - הן אוספות את הילדים, וממשיכות בשגרה. "הילדים נמצאים בגן ממוגן, וזה מקנה להם ביטחון. לא מתעסקים עם חרדה", היא אומרת. "מי ששואל שאלה - עונים לו".

 

קצין הביטחון של היישוב שבו פגעה הרקטה בין גני הילדים אמר ל-ynet: "למזלנו, הרקטה הזו לא התפוצצה. היא פגעה בדיוק בזמן שהילדים היו בדרכם לגן, חלקם היו כבר באוטובוסים. אחת המשפחות הייתה כמה עשרות מטרים ממקום הנפילה. למזלנו, הכל בסדר. לא השליתי את עצמי שזה נגמר. המקלטים עדיין פתוחים. אנשים מתמכרים מהר מאוד לשקט, אבל לא זה מה שציפינו אחרי מאמץ כזה".


חבלנים וכוחות משטרה הגיעו למקום (צילום: רועי עידן)

 

לעת עתה, הילדים ייאלצו להישאר בתוך גני הילדים ובתי הילדים הממוגנים, כמו בעבר. התושבים מאיצים בממשלה להגיב על הירי. "הבחירות לא מעניינות את התושבים פה", אמר ראש מועצת אשכול, חיים ילין. "זה לא פונקציה. אוי ואבוי לממשלה שתעשה את השיקול הזה". ראש מועצת שדות נגב, מאיר יפרח, מוסיף: "עדיין לא השגנו את כושר ההרתעה. אנשים שואלים מה קורה? תהיה פעולה? אני מקווה שיהיו תשובות". 

 

"איפה התגובה?"

צביקי פורת, תושב שדות נגב, אומר: "עוד לא התרגלנו לשקט וכבר הייתה נפילה. אנחנו מתלבטים אם לגחך. אנחנו מצפים שאם אומרים שתהיה תגובה לא מידתית, שיגיבו. אם אנחנו שומעים שוב ושוב את הצבע האדום, יורים גראד על אשקלון, אז מה עשינו? מה הלאה?"

 

סבב האלימות הנוכחי החל ביום שלישי, כאשר מחבלים תקפו סיור של צה"ל ליד מעבר כיסופים, שבה נהרג נגד צה"ל ונפצעו שלושה חיילים. התגובה לא איחרה לבוא. שעות ספורות אחר כך פגע חיל האוויר באחד המחבלים שהיו מעורבים בתקיפה. ברביעי לפנות בוקר תקף חיל האוויר מנהרות להברחת אמצעי לחימה בציר פילדלפי. רקטה נורתה אל אזור אשכול, וחיל האוויר הגיב בתקיפת אתר לייצור אמצעי לחימה באזור רפיח. ביום חמישי בבוקר פגעה רקטת קסאם באזור שדרות. 

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, ושרת החוץ, ציפי לבני (פורום "המטבחון") נועדו ביום חמישי בערב ודנו בהמשך ירי הרקטות. בהנחיית הדרג המדיני, נערך צה"ל להרחיב את תגובתו אם יימשך ירי הרקטות. עם זאת, במערכת הביטחון העריכו כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה. בדיון לא התקבלו החלטות אופרטיביות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור פגיעת הרקטה
צילום: רועי עידן
מומלצים