שתף קטע נבחר

אולמרט: תהיה תגובה לא פרופורציונלית

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בפתח ישיבת הממשלה: "הנחיתי להיערך לתגובה ישראלית". לפני ישיבת הממשלה, דרשה שרת החוץ ציפי לבני, להגיב מיד ובכוח על הירי מעזה. שר הביטחון, אהוד ברק: "בעונת בחירות יש מצעד של ברברת של אנשים שמעולם לא החזיקו נשק"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבהיר היום (א') כי ישראל תגיב בעוצמה על ירי הרקטות הבוקר. "עמדת הקבינט מהרגע הראשון היתה שאם יהיה ירי כנגד תושבי הדרום, תהיה תגובה שמעצם טבעה תהיה דיס-פרופורציונלית", אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה.

 

 

"שבועיים חלפו מאז החליטה ישראל לנצור את האש ברצועת עזה, וזאת תוך קביעת שני תנאים בסיסיים - ראשית, שהירי ייפסק באופן מוחלט, ושנית מניעת הברחות לארגוני דרך ציר פילדלפי. אלו היו שני התנאים להפסקת הלחימה ולמול התנאים האלה ידענו שיש סיכוי לא מבוטל שהחמאס ימשיך את הירי", אמר אולמרט.

 

שרי הממשלה שמעו בישיבה סקירות מראש אמ"ן ומגורמים ביטחוניים אחרים על המתרחש ברצועת עזה ועל דרכי הפעולה שגובשו במטבחון ובקבינט לביטחון לאומי. בתום הסקירות הבהיר אולמרט כי "צריך תגובה על המתרחש בעזה והתגובה שלנו לא תהיה קלה". אולמרט סיכם למעשה את דעתם של רוב השרים בממשלה: "אם יש מישהו מהשרים חושב שצריך לנהוג אחרת, שיאמר עתה", אמר אולמרט. רק שר התרבות, המדע והספורט, ראלב מג'אדללה, אמר: "אני אומר שצריך אחרת".


הרקטה שפגעה בין גני ילדים (צילום: רועי עידן)

 

ראש הממשלה הבהיר כי "לא נחזור לכללי המשחק שארגוני הטרור ניסו להכתיב, לא ניגרר למלחמת יריות בלתי פוסקת. המצב היום הוא שהירי מתמשך, זה אינו מאפשר למדינת ישראל להמשיך כך. הנחיתי את שר הביטחון שינחה את גורמי צה"ל להיערך לתגובה ישראלית. לא ניתן התרעה מראש לארגוני הטרור על מתי ואיך נגיב, אבל ישראל תגיב ותפעל בזמן ובמקום שהיא תבחר".

 

על-פי מידע שהוצג לשרי הממשלה, משגרי הקסאמים שייכים לחמאס ולחוליות "חללי אל-אקצה", שנזהרים לא ליטול אחריות פומבית על הירי מחשש לתגובה ישראלית. בשיחות סגורות לפני ישיבת הממשלה הבהיר אולמרט כי ישראל מטילה את האחריות המלאה על החמאס: "הוא בעל הבית היחידי ברצועת עזה. הוא האחראי ונפעל נגדו".

 

ראש הממשלה התייחס גם לנושא התביעות נגד קציני צה"ל בספרד: "קציני ישראל שמילאו את תפקידם כדי להגן על אזרחי ישראל ועכשיו הם חשופים לתביעות בגין פעולה המנוגדת לחוק ולאמנות הבינלאומיות יקבלו הגנה מלאה מממשלת ישראל. התביעות כמו זאת שהוגשה במדריד הן ביטוי למוסר כפול ולעצימת עין של שנים על ידי גורמים שהתעלמו מההתקפות הנמשכות על ישראל". 

  

ברק נגד לבני

לפני הישיבה קראה שרת החוץ, ציפי לבני, להגיב בכוח על הרקטות. "אסור לפעול בהסדרים מול החמאס. צריך לפעול מול הארגון הזה בכוח", אמרה. "ישראל תגיב בין אם הקסאם פוגע ובין אם לא - כך אתנהל גם כראש ממשלה. יש להשתמש בכוח ובהרבה כוח. מבחינתי אין צורך להתמהמה. צריך תגובה ומיד. לא צריך להמתין".

 

מול לבני ניצב שר הביטחון, אהוד ברק, שהבטיח תגובה - אך הבהיר כי ישראל תפעל בשיקול דעת: "בעונת בחירות יש מצעד של ברברת של אנשים שמעולם לא

החזיקו נשק ביד ולא מבינים את התנאים בהם יש לפעול. נגיב בדרך הנכונה על מה שקורה ברצועת עזה. גורמי המקצוע בהנחייתי יגבשו את דרך התגובה, אולם יש לפעול בשיקול דעת ובאחריות. חמאס חטף מכה קשה ויחטוף פעם נוספת. ההכרעה צריכה להתקבל בדרגים המקצועיים". 

  

מטח של שלוש רקטות נורה הבוקר מרצועת עזה לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול והמועצה האזורית שדות נגב. לא היו נפגעים, אך אחת הרקטות פגעה בין שני גני ילדים. כעבור כשעתיים ירו חמושים פלסטינים אל כוח צה"ל שנע סמוך לגדר המערכת באזור כיסופים. החיילים השיבו אש. גם באירוע זה לא היו נפגעים.

 

ירי הרקטות מהרצועה נמשך ב"טפטוף" בימים האחרונים. אתמול בבוקר פגעה רקטת גראד שנורתה מהרצועה בשטח פתוח מדרום לאשקלון. גם במקרה זה לא היו נפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ולבני
צילום: אלכס קולמויסקי
מקום פגיעת הרקטה, הבוקר
צילום: רועי עידן
מומלצים