שתף קטע נבחר

"התמיכה בליברמן מגיעה קודם כל מהצברים"

חברי כנסת ופעילים במגזר הרוסי סבורים כי הניסיון של ישראל ביתנו להפוך את החקירה נגד ליברמן למסע רדיפה אישי - מצליח להביא לה קולות נוספים, אך לאו דווקא במגזר הרוסי

החקירה נגד ח"כ ליברמן אולי מוסיפה לו מנדטים בקרב העולים מרוסיה, אך הסקרים המחמיאים ל"ישראל ביתנו" נובעים קודם כל מתמיכה נרחבת של צברים, ולאו דווקא עולים. כך סבורים חברי כנסת ופעילים במגזר הרוסי שאינם קשורים למפלגתו של ליברמן.

 

פעילים בליכוד אמרו כי ישראל ביתנו מנסה להפוך את החקירה נגד ליברמן למסע רדיפה אישי.

"החשיבה של הציבור הרוסי מאוד פשוטה. אם המפלגות הערביות מתנפלות על ליברמן - זה אומר שדרכו נכונה. הלוואי שהיו מתנפלים ככה על הליכוד. אנשים גם מצטטים את ההכפשות נגדו וסבורים שכל אחד יכול להיות במקומו. אלו שהתלבטו בינינו לבין ישראל ביתנו, החליטו בעקבות החקירה להצביע ליברמן", אמרו פעילים בליכוד.

 

אחד מפעילי השטח המרכזיים של ישראל ביתנו באחת הערים הגדולות סיפר ל-ynet כי את ההשפעה של החקירה ניתן לראות דווקא יותר במגזר הצברים, משום שברחוב הרוסי, לדבריו, התפיסה שליברמן נרדף על ידי הממסד נטועה כבר ממילא. "אין בן אדם כמעט שלא חושב ככה, זה פשוט נופל על קרקע פורייה ורק הוסיף לנו פלוסים".

 

פעיל אחר סיפר שמצביעים פוטנציאליים מהרחוב הרוסי דווקא מתלבטים בגלל החקירה לגבי הצבעתם, ושואלים שאלות. "אני מסביר להם שאני מכיר אותו שנים וזה בכלל לא נושא לדיון כי זה ברור שהממסד יזם חקירות", אמר הפעיל. "בינתיים, מכל החקירות שהיו לא יצא שום דבר, ואני מסביר שזאת התוצאה הצפויה גם כאן".

 

מבינים את המצע, אבל מצביעים מהבטן

"בישראל ביתנו מנסים להפוך את החקירה נגד ליברמן לנכס, וזה משפיע על חלק מהקהל", אמר ח"כ יולי אדלשטיין - אף הוא מהליכוד. "כשאנחנו מסבירים לעולים את המצע שלנו ואת מה שאנחנו הולכים לעשות למענם - כולם מבינים, אך יש הרבה שמצביעים מהבטן".

 

בקדימה, לעומת זאת, רואים בחקירה נגד ליברמן "חלון הזדמנויות". "עיתוי חקירתו של ליברמן לא מביא הרבה כבוד למערכת החוק והצדק. אם הם אומרים שזו חקירה כל-כך חשובה, אז הם היו צריכים להתחיל בה כבר לפני כמה חודשים", אמרה ח"כ מרינה סולודקין. "כ-40% מהבוחרים במגזר הרוסי עדיין מתלבטים, אז יש לנו חלון הזדמנויות.

סוגיית הערבים תופסת מקום מרכזי בקמפיין של ליברמן וזה לא נכון, כי את הרחוב הרוסי מעניין יותר מה הוא יעשה בתחום הרווחה".

 

במפלגת העבודה אמרו כי החקירות דווקא אינן מטיבות עם ליברמן. לדברי ח"כ ליאון ליטינצקי, "הגרעין הקשה של מצביעי ישראל ביתנו ימשיך להצביע לו, אבל המתלבטים כבר התחילו להבין, שאם כל-כך הרבה זמן 'לא יורדים ממנו', ככל הנראה יש לזה ביסוס. הרחוב הרוסי אינו פועל כגוש אחד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדלשטיין. מצביעים מהבטן
צילום: חיים צח
חלון הזדמנויות. סולודקין
צילום: חגי אהרון
ליטינצקי. לא גוש אחד
מומלצים