שתף קטע נבחר

השופט ריבלין: תשדירי "ישראל ביתנו" לא ייפסלו

יו"ר ועדת הבחירות דחה את בקשת ארגון "אג'נדה" לפסול את תשדירי המפלגה בטענה כי הם נגועים בגזענות: "היה בלבי ספק אם יש להקרין התשדירים, אולם חופש הביטוי בישראל כולל גם דעות פוגעניות"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, דחה היום (א') את פנייתו של ארגון "אג'נדה" - המרכז הישראלי לאסטרטגיה תקשורתית - לפסול את תשדירי תעמולת הבחירות של מפלגת "ישראל ביתנו" בטענה כי הם נגועים בגזענות.

 

בפנייה שהועברה לוועדה לפני שלושה ימים נטען כי מן התשדירים "עולה ריח רע וחשש לגזענות בוטה כלפי אזרחי ישראל הערבים". לטענת הארגון, מהתשדירים עולה כי ח"כ אביגדור ליברמן חושד בכל אזרח ערבי ישראלי בחוסר נאמנות למדינה עד שיוכיח אחרת - ומאיים להתנות את אזרחותם של ערבי ישראל בהצהרת נאמנות למדינה.

 

לטענת הארגון, גם אם התשדירים אינם בגדר הסתה וגזענות, יש לצפות מוועדת הבחירות לראות את התשדירים בעין ציבורית ולא רק משפטית ולהורות על הסרתם משידורי התעמולה בשם הדאגה לשלומה של הדמוקרטיה.

 

בהחלטתו כתב השופט ריבלין כי עוד לפני הגשת התלונה לוועדת הבחירות המרכזית, היה ספק בלבו אם יש להקרין את תשדירי ישראל ביתנו. אולם, לדבריו, חופש הביטוי בישראל כולל גם הבעת דעות חריגות, קיצוניות ואף עמדות שיש בהן ביזוי והשפלה.

 

"בתקופת בחירות הצורך בפלורליזם של דעות מחייב בדרך כלל להרחיב את גבולות השיח באופן שתכללנה בו גם דעות פוגעניות", כתב ריבלין והדגיש כי פסילת תשדיר היא מהלך של צנזורה. לדבריו, מהלך שכזה צריך להיעשות רק אם מתקיימת פגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי - וזהו "איננו אחד המקרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. פסילה היא צנזורה
צילום: חיים צח
לא בגדר הסתה. ליברמן
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים