שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איסלנד: אושר מינויה של ראש הממשלה החדשה
  לראשונה בתולדותיה, מונתה באיסלנד אישה לתפקיד ראש הממשלה. יוהנה סיגורדרדוטיר, שרת הרווחה לשעבר ולסבית מוצהרת, מונתה לעמוד בראש קואליציית שמאל זמנית, עד לבחירות הכלליות שייערכו באביב. היא הבטיחה לערוך רפורמה במערכת הבנקאית ולבחון הצטרפות לאיחוד האירופי

  עכשיו זה רשמי: שרת הרווחה לשעבר של איסלנד, יוהנה סיגורדרדוטיר, מונתה הערב (יום א') לראש הממשלה במדינה. בכך, הפכה סיגורדרדוטיר למנהיגה הלסבית המוצהרת הראשונה בעולם.

   

  סיגורדרדוטיר, אשת מפלגת הברית הסוציאל-דמוקרטית, הבטיחה עם מינויה לערוך שינויים נרחבים בבנק המרכזי של איסלנד, ולפעול לצירופה של המדינה לאיחוד האירופי בניסיון להפיג את המשבר הכלכלי הקשה שבו היא נתונה. ראש המפלגה השמאלנית-ירוקה, שותפתם של הסוציאל-דמוקרטים לקואליציה, שטיינגרימור סיגפוסון, התמנה לתפקיד שר האוצר.

   

  משבר האשראי העולמי פגע קשות בכלכלתה של איסלנד. הבנקים במדינה קרסו תחת עול החובות, המטבע התמוטט, והמדינה נאלצה לקבל סיוע בן 10 מיליארד דולר מקרן המטבע העולמית. הקואליציה החדשה טענה כי תדבוק בתוכנית הכלכלית שרקמה עם קרן המטבע.

   

  "מדיניותה הכלכלית של הממשלה תתבסס על התוכנית שהגו השלטונות וקרן המטבע העולמית", נכתב בהודעה שפרסמה הממשלה. ראש ממשלת איסלנד הקודם, גייר הארדה איש המרכז-ימין, התפטר ביום שני האחרון בעקבות שבועות של הפגנות נגד הממשלה. הוא הפך למנהיג הראשון בעולם שאיבד את כסאו עקב המשבר הכלכלי העולמי.


  נשיא איסלנד גרימסון לוחץ את ידה של סיגורדרדוטיר, היום (צילום: רויטרס)

   

  "הממשלה קיבלה בירושה קשיים רבים - בשל קריסתה של המערכת הבנקאית במדינה ולאור החובות הכבדים", נכתב בהודעה שפרסמה הקואליציה החדשה במדינה. בהודעה ציינה הקואליציה כי עתה תפעל הממשלה להחלפת מועצת הנגידים בבנק המרכזי, שעליהם נמתחה ביקורת חריפה מאחר שלא הצליחו למנוע את המשבר. כן הוחלט כי ועדה פרלמנטרית תבחן את האפשרות שאיסלנד תצטרף לאיחוד האירופי, ותגיש דו"ח עם מסקנותיה עד 15 באפריל. הממשלה גם הודיעה כי ב-25 ייערכו בחירות כלליות חדשות - כפי שדרשו המפגינים.

   

  סיגורדרדוטיר, בת 66, היא דיילת אוויר לשעבר שהתקדמה אט אט בפוליטיקה האיסלנדית עד שמונתה לשרת הרווחה בממשלה האחרונה. היא נבחרה לפרלמנט ב-1978 וכעבור תשע שנים מונתה לראשונה לשרה. היא נחשבת כפוליטיקאית עצמאית וזוכה לכבוד בשל קידום רווחתם של ארגוני מיעוטים. סיגורדרדוטיר תהיה לאשה הראשונה בתפקיד ראש הממשלה באיסלנד. היא חיה עם בת-זוג, העיתונאית יונינה לאוסדוטיר, לה נישאה בטקס אזרחי ב-2002. בעבר היתה נשואה לגבר, וילדה לו שני בנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סיגורדרדוטיר. המנהיגה הלסבית הראשונה?
  צילום: רויטרס
  מומלצים