שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס: גאה שהערבים חופשיים להתבטא בכנסת
  "גם לי קשה להשלים עם דברים, אבל אני גאה בכנסת ישראל, שיש בה נציגים של המיעוט הערבי החופשיים להשמיע את דעתם" - אמר בכנס הרצליה, בעוד העימות בין ליברמן לח"כים הערבים מתלהט. ערב הבחירות, מבקש הנשיא: "תהיינה התוצאות אשר תהיינה - אין לדחות את השלום בארבע שנים"

  נשיא המדינה שולח עקיצה לאביגדור ליברמן? "גם לי קשה להשלים עם דברים שנאמרים בכנסת על ידי ח"כים ערבים, ודוברים שכנגדם. אבל אני גאה בכנסת ישראל, שיש בה נציגים של המיעוט הערבי, החופשיים להשמיע את דעתם, כמובן במסגרת הדמוקרטית שמחייבת את כל חברי הכנסת להימנע מהסתה לאלימות" - כך אמר היום (ב') הנשיא שמעון פרס בכנס של המרכז הבינתחומי הרצליה.

   

  פרס דיבר בנאומו על מצב הערבים בישראל: "צריך לשפר את מצבם הכלכלי של אזרחינו הערבים. שיפור כלכלי בימינו מקורו בקידום המדע והטכנולוגיה, יותר מאשר בחלוקת האדמה. צריך לעודד יזמים שיקימו פארקים תעשייתיים בריכוזי אוכלוסיה ערבית. שערי האקדמיה יהיו פתוחים לכל.

   עלינו להתייחס לתהליכים הבעייתיים המתהווים בלב אזרחינו הערבים. אסור שההבדל הלאומי יהפך לסכסוך לאומי. האזרחים היהודים הם הרוב בישראל, ולכן עליהם לרקום יחסים נקיים מאפליה, כראוי למשטר דמוקרטי".

   

  הוא גם הזכיר את הבחירות ואת ההשלכות שיכולות להיות להן על תהלך השלום: "ללא תלות בתוצאות הבחירות - תהיינה התוצאות אשר תהיינה - אין לדחות את השלמת השלום לעוד ארבע שנים. אלה תהיינה ארבע שנים של שיקום עולמי שישפיע על האזור ועלינו. על חלקן נוכל להשפיע, עם היתר נצטרך לחיות".

   

  נשיא המדינה דיבר גם על ההתפתחויות במשא-ומתן עם הפלסטינים: "השיחות שהתנהלו לאחרונה, נגעו בנושאי הביטחון והגבולות, והפלסטינים העלו את נושא ירושלים. כל נושא כזה טעון משמעות היסטורית ומשקל אידיאולוגי. הזמן החריפם ועלול להחריפם יותר בעתיד. אני מכיר את הנימוקים בעד ונגד, לגבי כל נושא. אבל למדתי שבצילן של בעיות גדולות מסתתרים גם פיתרונות לא צפויים. בעיות מרכזיות רבות לא היו נפתרות ללא יצירתיות. העולם הערבי מגלה עניין בשלום אזורי, גם בגלל האיום האיראני, אך הוא עלול ליסוג לשלילת ישראל ולתארה ככובשת וכסרבנית, הפוגעת בפלסטינים והמשתלטת על הרצועה". 

   

  "המחיר בעתיד יהיה כבד יותר"

  הוא אמר כי ישראל תצטרך לשלם מחיר במשא ומתן: "לשלום עם הפלסטינים יהיה מחיר מיידי כבד. אבל בעתיד הוא עלול להיות כבד יותר. שלום מיידי יאפשר לנו לצאת מהמשבר ולהצמיח את המשק, להעלות את רמת החינוך. להרחיב את מעגל תומכי השלום בעולם הערבי, ולאפשר להם לרכוש כרטיס כניסה לעידן המודרני".

   

  פרס דיבר גם על השתתפותו בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. "חשתי כי קברניטי העולם קבעו שהפסימיות היא שיא האופנה. ההתייחסות למבצע הצבאי בעזה היתה שילוב של רושם טלוויזיוני מוטעה, ושל נטייה קודרת. אלא שאני הייתי ונותרתי אופטימי, והתווספו לי חיזוקים לכך. אופטימיות אין פירושה נאיביות. המשבר אכן מכה בעולם. אלא יש לזכור - שעת משבר היא גם שעת הכרעה. השנה הקרובה תזמן להנהגת המדינה הכרעות משמעותיות. וכל אחת מהן תקבע את כושרנו לצאת מחוזקים מהמשבר".

   

  הוא סיפר כי בדאבוס הוא נפגש בין היתר עם ראשי ממשלות רוסיה ושוודיה ונציגי ממשלות סינגפור ודרום קוריאה, ועם נשיאי קזחסטן, אז'רביג'אן, צ'כיה ומונגוליה.

   "הצעתי להם להקים קרנות מחקר ופיתוח משותפות, או להגדיל את הקרנות הקיימות כיום, כדי לקדם את כל אותן התעשיות שהזכרתי. ההיענות היתה מלאה וטובה".

   

  נשיא המדינה התייחס בדבריו גם למבצע "עופרת יצוקה": "במבצע התגלה העם כולו באור חדש - מלוכד יותר, מאמין יותר, ונחוש יותר מתמיד. אסור שאווירה זו תיפוג. וטוב נעשה אם נכריע בשאלות המדיניות, וניזום בשאלות הכלכליות. יש די יוזמות עולמיות, ערביות וישראליות, כדי ליצור מצב חדש. אין להחמיץ אפשרויות שנוצרות בשנת משבר. את העופרת היצוקה אפשר להתיך לתקווה צרופה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרס. לא להסית לאלימות
  צילום: אורי פורת
  ליברמן. עקיצה מפרס?
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים