שתף קטע נבחר

הבית היהודי לחוזרים בשאלה: שובו הביתה

הדתיים לשעבר והחילונים הפכו שוב יעד גיוס לגלגול החדש של המפד"ל. אורי אורבך: "זה מגזר שלא מכירים בו ומסתירים אותו, אנחנו שולחים מסר של פיוס"

שבועיים חלפו מאז הקימו באיחוד הלאומי מטה חרדי, וגם המתחרים מהבית היהודי מבקשים לפרוץ את גבולות המגזר הדתי. המפלגה החליטה לפנות לראשונה לציבור הדתל"שים (דתיים לשעבר) וכן לייסד מחדש את "פורום חי"ל" - חילונים תומכי מפד"ל - שפעל בפעם האחרונה בבחירות 1996.

 

עם הקמת הבית היהודי התחייבה המועצה הציבורית לשלב בעשירייה הראשונה שני מועמדים ש"כיפת השמים לראשם", אך בעקבות הפיצול במפלגה נותרה הרשימה עם מועמדים דתיים בלבד.

 

 

בחודש האחרון נשלח הסופר והעיתונאי הדתי שאול מייזליש לגייס תומכים חילונים למפלגה שיהוו גרעין מייסד לפורום המתחדש. בראשו יעמוד יו"ר מכללת וינגייט, פרופ' מיכאל שגיב, ובין השמות הבולטים שכבר הביעו תמיכה בבית היהודי אנשי צבא, אקדמיה והתיישבות - כמו אלוף-משנה (מיל') יהואר גל, ד"ר אהרון כהן ממכללת ספיר ואיש קיבוץ אורטל בגולן, אורי הייטנר.

 

בקווי היסוד של פורום חי"ל המחודש נכתב: "בתקופה זו של התפרקות ערכים, שבר אמוני וריק תוכני, מביטים ישראלים רבים סביבם ועיניהם נופלות על קבוצת האיכות האולטימטיבית בחברה הישראלית, בני הציונות הדתית, חוד החנית של צה"ל, מגשימי ומיישמי הרעיון הציוני הבסיסי, אנשי תורה, עבודה, לאום ומדינה. ישראלים יפים.

 

"אנו מאמינים כי רשימת הבית היהודי מייצגת בשלמות את השילוב הנחוץ, הדחוף והבהול שבין ציונות ליהדות ובין תורה למדינה... אנו רואים בבית היהודי קרן אור באפילה ומוצאים בו בית חם. אנו סומכים על אנשיה ומאמינים במה שהם מייצגים".

 

"מפד"ל קיבלה מנדט חילוני ב-1996"

לדברי מייזליש, "אלפי חילונים רואים בבית היהודי את ביתם. בבחירות 1996 המפד"ל קיבלה תשעה מנדטים, מתוכם קרוב למנדט מחילונים. האג'נדה שלנו היא המיינסטרים של הציונות הדתית, המשתלבת בחברה ולא מדירה נשים מתוכה, ולכן חילונים רבים תומכים במפלגה ובערכים שהיא מייצגת".

 

קהל היעד הנוסף הוא כאמור הדתל"שים. בימים הקרובים הם ייקראו במסגרת קמפיין הבחירות לחזור הביתה, לפחות לבית הפוליטי. בשבוע שנותר עד לבחירות יקיימו המועמדים חוגי בית מיוחדים לציבור זה ויפנו אליהם גם באתר האינטרנט של המפלגה, בפלאיירים ובמודעות.

 

יו"ר מטה ההסברה בבית היהודי, אורי אורבך, אמר ל-ynet: "הדתל"שים הם לא בדיוק מגזר, ועד היום אף אחד לא מכיר בהם ולפעמים גם מסתיר אותם, אבל כתנועה פוליטית אנחנו רואים בהם שותפים לבניית החינוך הממלכתי כמחנך ליהדות ולצביון יהודי, עם כל הוויכוח בין הדתיים לדת"לשים. לרובם יש סנטימנטים לחינוך שהם קיבלו והם היו רוצים להעניק אותו גם לילדיהם. אנחנו לא תנועה להחזרה בתשובה, אבל יש במהלך הזה גם אמירה של פיוס, שכמובן לא באה ממקום פטרוני של 'בואו נחבק אותם' אלא מתוך שותפות וכבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אורבך. לא מחזיר בתשובה
צילום: גבי מנשה
צילום: זום 77
מייזליש. המיינסטרים של הציונות הדתית
צילום: זום 77
מומלצים