שתף קטע נבחר

סטודנטים רחוקים מהקלפי: קשה להצביע

סטודנטים רבים לא יממשו את זכותם הדמוקרטית - משום שהם לומדים רחוק מהבית. סטודנט מאוניברסיטת תל-אביב, שאמור להצביע בעמק-יזרעאל: יש לי מבחן יום לפני הבחירות ואני לא יכול להטריח עצמי לקיבוץ

לומד באוניברסיטת חיפה ומצביע באשדוד? מתגורר בקריית-שמונה ולומד באוניברסיטת בר-אילן? סטודנטים רבים טוענים כי יתקשו לממש את זכותם הדמוקרטית ולהצביע בבחירות לכנסת ה-18, משום שהם לומדים רחוק מאוד מהמקום בו אמורים להצביע. ניסיונות של התאחדות הסטודנטים הארצית להציב קלפיות בקמפוסים נענתה בשלילה.

 

בחירות 2009 ב-ynet: כל הדרך אל הקלפי

 

אלון אגוזי, סטודנט לביו-טכנולוגיה במכללת תל-חי שאמור לבחור בקריית טבעון, אמר ל-ynet: "זו אוכלוסייה שלמה שלא הולכת להביע את דעתה. אוכלוסיית הסטודנטים היא אוכלוסיית העתיד של מדינת ישראל, ואי יכולתם להשפיע על בחירות 2009 היא בעייה רצינית לדמוקרטיה".

 

אגוזי רוצה להצביע מבלי לנסוע כ-100 ק"מ. "שלחתי אימייל למשרד הפנים והם לא חזרו אלי. זה קריטי מאוד וזה עניין בעייתי. אם לא יסדרו את זה, אני לא אוכל להצביע - זו תקופת מבחנים. אני כסטודנט, החי וגר במקום שונה מהאזור בו אני רשום במשרד הפנים, נמצא בבעיה במימוש זכותי לבחור. בעיה זו מאפיינת את כלל הסטודנטים במדינת ישראל. כיוון שהבחירות לכנסת יצאו בדיוק בתאריך בתקופת המבחנים של סוף הסמסטר, יש בעיה בהגעה למקום בו אנו יכולים לבחור. יש הרבה סטודנטים הלומדים למבחנים המתקיימים יום או יומיים לאחר הבחירות ולכן אין באפשרותם לנסוע במיוחד כדי לבחור".

 

אייל, סטודנט למדעי המדינה והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל-אביב, אמור להצביע בקיבוץ יפעת בעמק יזרעאל. "ביום הבחירות אני בתל-אביב, כי למחרת יש לי מבחן. אני מתגורר בגבעתיים ויום לפני המבחן אני לא יכול להטריח עצמי לקיבוץ. לצערי, לא אוכל לממש את זכותי להצביע. למרות שיש לי דעה פוליטית די ברורה, מערכת הבחירות הנוכחית די משעממת ולכן אני קצת מאוכזב".

 

רעיון הקלפיות בקמפוסים נכשל

למען אותם סטודנטים מנסה התאחדות הסטודנטים הארצית, כבר כמה חודשים, להציב קלפיות בקמפוסים. יו"ר התאחדות הסטודנטים בפועל, איציק שמולי, אמר: "ניסינו בשנה האחרונה לשכנע את משרד הפנים להציב קלפיות בקמפוסים על מנת להקל את ההצבעה של הסטודנטים, שרבים מהם מתגוררים במרחק רב מהקלפי בו הם אמורים להצביע. אנו נמשיך להילחם בשנים הקרובות על הצבת קלפיות בקמפוסים בכדי להגביר את אחוזי ההצבעה בקרב צעירים".

 

בתשובה לפניית הסטודנטים הם נענו על ידי ראש האגף למיקום קלפיות, נסים אליאסף, כי "לכל אזרח במדינת ישראל יש קלפי ייעודית שבה הוא אמור להצביע - קרוב לאזור מגוריו. יש קבוצות של אזרחים אשר החוק מאפשר להן להצביע גם בקלפיות אחרות - חיילים, שוטרים, אסירים וכדומה. החוק אינו מאפשר לסטודנטים להצביע במקומות קלפי במקום הלימודים שלהם, אלא, במקום מגוריהם כפי שדווח למשרד הפנים".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי הצבת הקלפיות בקמפוסים נתונה להחלטת ועדת הבחירות של הכנסת


פורסם לראשונה 04/02/2009 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יגיעו לקלפי. אילוסטרציה
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים