שתף קטע נבחר

מזכ"ל בל"ד: ניאבק בציונות בתוך ביתה

שיעור ההצבעה ביישובים הערביים נותר בגדר תעלומה שתיפתר ביום הבחירות. בדיון בסכנין, קרא נציג תנועת בני הכפר להחרמת הבחירות. מולו התייצבו מזכ"לי המפלגות: "איזה אמצעי נותר?"

האם להצביע או לא להצביע? זו הדילמה שעמדה אמש (יום ד') במוקד דיון שנערך בסכנין בהשתתפות מזכ"לי המפלגות הערביות ותנועות שאינן מתמודדות לכנסת. היה מי שניסה לשכנע לא להצביע. מזכ"ל בל"ד, עוואד עבד אל-פתח, "הבחירות הן חלק מהאמצעים העומדים לרשותנו, אנחנו מבקשים להיאבק בציונות בתוך הבית שלה".

 

הפאנל, שהתקיים ביוזמת עיריית סכנין, נפתח בדברים שנשא ראש העיר, מאזן גנאיים. הוא מאמין שרוב הערבים תומכים בבחירות לכנסת כי זו התשובה האמיתית לימין הקיצוני. "אני מאמין שב-10 בפברואר נשלח כמה שיותר נציגים לכנסת. מי שלא יצביע, יחזק את ליברמן". 

 

בחירות 2009 ב-ynet: כל הדרך אל הקלפי

 

יו"ר תנועת בני הכפר, מוחמד כנעאנה, סבור שמעצם הגדרת המדינה כיהודית, הציבור הערבי נמצא מחוץ למשחק. "אנחנו לא מכירים בישות של פרלמנט ששולל את זכות הקיום שלנו, בכנסת מחוקקים את כל החוקים שהם נגד בני עמנו. ההחלטה לצאת למלחמה בעזה קיבלה גיבוי מהפרלמנט הישראלי. השתתפות במשחק הפוליטי מחזקת את התדמית שרוצה ליצור ישראל בעולם של מדינה דמוקרטית. אין דבר כזה יהודי דמוקרטי, בדיוק כמו שבאיראן אי אפשר לדבר על דמוקרטיה".

  

מנגד, מזכ"ל בל"ד, עוואד אל-פתח, מצדד כמובן בהצבעת ערבים לכנסת. אל-פתח, בעברו איש תנועת בני הכפר שנשאר בבל"ד לאחר שהתפרקה הברית שנרקמה ביניהם ב-1996, אמר: "אני האחרון שמזלזל בעמדה להחרים, אנחנו לא מתווכחים עם בני הכפר על נתונים היסטוריים. אכן ישראל קמה על חורבותיו של העם הפלסטיני שגורש מאדמתו", אמר. מאידך הוסיף כי התשובה למצב המורכב הזה היא בכניסה למשחק הפוליטי. "מה הנשק העומד לרשותנו, כשישראל היא כבר עובדה קיימת? איזה אמצעים יש לנו ביד?"

 

מזכ"ל חד"ש, אימן עודה, נשא דברים נחרצים יותר. המסר החד-משמעי היה: לכו להצביע. "בלי מפלגות ערביות, הקולות יילכו למפלגות ציוניות, אי אפשר להשאיר את הזירה רק ליהודים, שיחליטו בשבילנו, במיוחד כשהימין קורא לנו גיס חמישי. אנחנו רוצים לשנות מבפנים". איך לשנות? עודה אינו חוסך בדוגמאות: "כשאנחנו נמצאים בתוך המשחק הפוליטי, אנחנו לא צריכים לחכות ל-50% תומכים יהודים, בפתרון הסכסוך, מספיק 30%, את ה-20% הנוספים אנחנו נביא. ההחלטה לצאת למלחמה אינה צריכה את תמיכת הציבור הערבי, אבל כל הסכם שלום צריך את העמדה שלנו. הסכם אוסלו עבר בזכות חברי הכנסת הערבים וגם ההתנתקות. אם לא נצביע, למי נשאיר את הזירה? למפלגת העבודה? למרצ?"

 

מזכ"ל הפלג הדרומי של התנועה האיסלמית, ד"ר מנסור עבאס, בחר להתעמת ישירות עם הטענות שההצבעה בבחירות משרתת את האינטרסים של ישראל. "בואו נגיד שהחרמנו את הבחירות והשחרנו את פניה של ישראל, האם זה העניין? ההשתתפות בבחירות לא באה לתת לגיטימציה למדינה, לממסד, ולציונות. אלא כדי לפעול מבפנים למען שוויון והסרת הקיפוח".


פורסם לראשונה 04/02/2009 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציגי התנועות בכנס בסכנין
צילום: גיל אליהו
לא מכיר בכנסת. כנעאנה
צילום: גיל אליהו
פוליטיקה כאמצעי. אל-פתח
צילום: גיל אליהו
מומלצים