שתף קטע נבחר

קדימה רוצה תיקו, הליכוד מתכנן ממשלה

בקדימה טוענים כי סקרים פנימיים מלמדים על קרב צמוד בינם לליכוד, למרות שהם מודים: "את הקרב על הגושים הפסדנו לימין". מנגד, בליכוד אומרים כי הפער לטובתם יציב, וכעת הם יוצאים לקרב אחרון להשבת מנדטים שאיבדו לליברמן. ברק מתעקש: "נאבקים על ראשות הממשלה"

כאשר חמישה ימים בלבד נותרו לבחירות, משדרים הלילה (יום ה') בקדימה אופטימיות, ומנגד - בליכוד מדברים כבר על הרכבת הממשלה, ומנסים להשיב מנדטים שאיבדו לישראל ביתנו. "את הקרב על הגושים כבר הפסדנו לימין", אמרו ל-ynet בכירים בקדימה, השותפים לניהול הקמפיין, "המאבק כעת הוא להוציא תיקו לפחות מול הליכוד, ואם אפשר אפילו מנדט אחד יותר מהם".

 

על-פי אותם גורמים בקדימה, בימים האחרונים חלה התאוששות משמעותית במצב המפלגה בסקרים ובשטח. לדבריהם, סקרים פנימיים שנערכו עבורם מציגים תמונה של קרב צמוד, לאחר כשבועיים של דשדוש. במפלגת השלטון מאמינים כי המאבק מול הליכוד "יהיה צמוד עד הרגע האחרון". "אם נוציא תוצאה צמודה, נוכל לשקול אחרי הבחירות רוטציה עם נתניהו", אמרו. עם זאת, הבכירים ציינו כי "עדיין לא ברור מה תרצה ציפי לבני לעשות לאחר הבחירות - להיכנס לממשלה או ללכת לאופוזיציה".

 


לבני בכנס בחירות (צילום: AFP)

 

בקדימה חוששים כי אחוזי ההצבעה יהיו נמוכים, דבר שישפיע על תוצאות הבחירות לטובת הליכוד והימין. יושבת ראש קדימה, השרה ציפי לבני, התייחסה אמש בכנס בחירות לנושא: "זו בחירה אישית, והקרב צמוד. כל קול יקבע מה יקרה פה. זה או אני או הוא, או ביבי או ציפי - כפי שנאמר בשלטים. יושבים מאות אלפי אנשים על הגדר וחושבים לעצמם שאם הם לא יבואו, הכל יהיה בסדר. ואני רוצה להגיד להם שאם הם לא יבואו, הכל יהיה לא בסדר".

 

מנגד, בליכוד אומרים כי סקרי העומק שנערכו עבור המפלגה מציגים פער קבוע של שלושה-ארבעה מנדטים לטובת הליכוד, כפי שמציגים גם הסקרים המתפרסמים בכלי התקשורת השונים. עם זאת, גורמים במטה הבחירות של המפלגה הביעו חשש כי התחזקות גוש הימין תשפיע על המתלבטים הרבים שעדיין לא החליטו למי להצביע.

 

הליכוד מנסה להחזיר קולות שאבדו לליברמן 

יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, נזהר שלא להתייחס לנצחונו כדבר בטוח, אולם בשיחות סגורות הוא כבר מדבר על הרכב ממשלתו. אמש דווח ב-ynet כי נתניהו אמר למקורביו שבכוונתו לצרף לממשלה בראשותו הן את ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, והן את העבודה בראשות אהוד ברק. בהתייחס לליברמן, אמר נתניהו כי "הוא מאה אחוז יהיה בקואליציה. חד-משמעית". בכינוס בפני עולים אף הבטיח למנות את יושב ראש ישראל ביתנו לשר משמעותי בממשלתו.


נתניהו בכנס הרצליה (צילום: AP)

 

הכנס הזה היה אות הפתיחה לקרב בלימה שנועד לא רק למנוע את זליגת הקולות מהליכוד לישראל ביתנו, אלא גם להשיב למפלגה את המנדטים שזלגו בימים האחרונים לליברמן. גורמים בכירים במפלגה אמרו ל-ynet: "אנחנו לא יודעים כמה מנדטים בדיוק עברו בתקופה האחרונה מהליכוד לישראל ביתנו, אבל המטרה שלנו מעכשיו ועד לבחירות היא להשיב לחיק הליכוד שניים שלושה מנדטים מישראל ביתנו. נחדד לציבור מסר פשוט: אם אתם רוצים את ליברמן בתפקיד בכיר בממשלה נתניהו צריך להיות ראש הממשלה. ובשביל זה צריך להצביע ליכוד".

 

בעבודה דחו בכעס את דבריו של נתניהו, שאף שיבח את ברק בנאום בכנס הרצליה, ואמרו כי "היומרה של ביבי לחלק ציונים לברק בענייני ביטחון מגוחכת. נתניהו אינו נמצא במעמד שמאפשר לו לחלק ציונים על תפקודו הביטחון של ברק, כיוון שהפערים ביניהם הן במקצועיות, הן בוותק הצבאי והן באחריות - תהומיים. מחמאותיו של ביבי לברק הן כמו מחמאות של ילד קטן למבוגר אחראי, ומפלגת העבודה תסתדר היטב בלי חיבוק הדוב של נתניהו".

 

למרות הסקרים, בעבודה לא מרימים ידיים. ברק אמר אמש כי "נתניהו עוד לא מרכיב ממשלה. אנחנו נאבקים על ראשות הממשלה, ושום דבר עוד לא גמור". בהתייחסו לדברי נתניהו, ציין יו"ר העבודה כי ישיבה בממשלה עם ליברמן אינה "כוס התה של מפלגת העבודה". עוד אמר כי "הסבירות לכך נמוכה, שכן חיבור כזה יהיה גמלוני". עם זאת, ברק סירב לפסול באופן חד-משמעי ישיבה משותפת עם יו"ר ישראל ביתנו בממשלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מבטיח לעולים החדשים
צילום: AP
לבני בכנס בכפר סבא
צילום: AFP
ברק מתרענן בראשון לציון
צילום: AFP
מומלצים