שתף קטע נבחר

המשטרה בודקת תלונת "כוח הכסף" נגד הבנקים

גימיק שכזה: דתיה יצחקי, מקום שני ברשימת "כוח הכסף", הגישה תלונה במשטרה נגד ארבעת מנכ"לי הבנקים הגדולים בטענה שהם מקיימים קרטל, ונגד הממונה על ההגבלים שכביכול משתפת פעולה. "הגשנו את התלונה בגלל דו"ח הממונה על ההגבלים, ונעמוד מאחוריה גם אחרי הבחירות"

הפוליטיקאים רגילים להסתבך בחקירות מוזרות, אבל מנהלי הבנקים לא ציפו שזה יקרה להם: דתיה יצחקי מעפולה, מקום שתים ברשימת "כוח הכסף למיגור שלטון הבנקים", הגישה היום (ה') תלונה במשטרת עפולה נגד מנכ"ל בנק לאומי, גליה מאור, מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, מנכ"ל בנק דיסקונט, גיורא עופר, ומנכ"ל מזרחי-טפחות, אלי יונס, בטענה להקמת קרטל. מפקדת משטרת עפולה, סנ"צ אורלי מלכה, מסרה ל-ynet כי התלונה נבדקת כמקובל וכי היא תועבר לתחנה אחרת של המשטרה, כנראה ליחא"ה.

 

"כוח הכסף" היא מפלגה קטנטונת שמתמודדת בבחירות מאז שנת 1996 אך מעולם לא היה לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה. המפלגה מבטיחה לפעול נגד הבנקים, שלטענתה עושקים את "האזרח הקטן". בתלונה נטען כי הבנקים תיאמו, לכאורה, את הריביות והעמלות ביניהם, וכן חילקו ביניהם, כביכול, את שכר הטירחה של תיקי הוצאה לפועל בינם ובין עורכי דינם. יצחקי טוענת כי מדובר בקרטל, עבירה פלילית שהעונש עליה מגיע לשלוש שנות מאסר.

 

הגימיק של יצחקי אינו נעשה בחלל ריק. לפני כשלושה שבועות הסתיימה חקירה של רשות ההגבלים העסקיים, שנמשכה כארבע שנים וקבעה כי הבנקים תיאמו ביניהם את עמלות הלקוחות. הממונה על ההגבלים, רונית קן, הצהירה, בעקבות החקירה, כי בכוונתה להטיל על הבנקים קנס של 290 מיליון שקלים. אך נראה כי ב"כוח הכסף" לא מרוצים מהחלטתה של קן: בנוסף לתלונות נגד מנהלי הבנקים, הגישה יצחקי גם תלונה נגד קן עצמה, בטענה ל"שיתוף פעולה עם קרטל הבנקים כדי למנוע הגשת תביעה אזרחית ייצוגית נגד מפעיליו".

 

"התלונה שהגשתי באה בהמשך להחלטה של קן, וגם בעקבות פרסום השכר השערורייתי שהבנקאים מקבלים. יש משבר כלכלי שמרסק את המשק, עובדים מפוטרים על ימין ועל שמאל, אלפי אנשים מאבדים את ביתם בטענה שלא שילמו משכנתא, והבנקאים בשלהם".

 

התלונה שלך הוגשה פחות משבוע לפני הבחירות. זה מקרי?

 

"ברור שהעיתוי היה קשור בין היתר לבחירות, אבל אנחנו מאמינים בתוכן התלונה, ואני אמשיך לעמוד מאחוריה גם בשבוע הבא, ומשוכנעת שבסופו של דבר היא תוביל לתוצאה הרצויה".

 

נניח שאת מתמנה מחר לשר האוצר. מה התוכנית שלך? מה צריך לעשות כדי להחליש את כוחם של הבנקים?

 

"צריך לשנות את השיטה, שבה יש במדינה שלמה מספר כל-כך מצומצם של בנקים. זה נותן להם כוח עצום. צריך שיהיו 30 בנקים, לא חמישה".

 

אבל מה הממשלה והכנסת יכולות לעשות בעניין? למה הקמתם מפלגה ולא בנק?

 

"אם היה לי כסף אולי הייתי מקימה בנק. אבל אולי צריך להלאים את הבנקים ולחלק אותם מחדש. מה שבטוח זה שהם חזקים מדי". 

 

בבנק דיסקונט סירבו להגיב. מבנק הפועלים נמסר כי מדובר בגימיק בחירות שאינו ראוי לתגובה. ממזרחי-טפחות נמסר כי העניין אינו ראוי להתייחסות. עד כה לא התקבלה תגובתה של רונית קן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דתיה יצחקי: העיתוי זה הבחירות, אבל אולי תצמח חקירה
צילום: אלי הרשיקוביץ'
הממונה על ההגבלים, רונית קן: התלוננו גם נגדה
צילום: צביקה טישלר
מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו: "קרטל"
צילום: צביקה טישלר
מנכ"ל בנק לאומי, גליה מאור, "קרטל"
צילום: בן לם
מומלצים