שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הבחירות למזוז: לא אפסול את מרזל

בעקבות פנייתו הדחופה של מזוז ליו"ר ועדת הבחירות, השופט אליעזר ריבלין, מגיעה תשובתו החריפה של האחרון. לדברי ריבלין, הוא אינו יכול לפסול חברים בוועדת קלפי, אלא רק להפסיק הצבעה או לדחותה. הוא עקץ את מזוז שפרסם את הפנייה בתקשורת במקביל לפנייה אליו

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בוודאי לא ציפה לתגובה החריפה והעוקצנית הזו, כאשר שיגר מכתב דחוף ליו"ר ועדת הבחירות, השופט אליעזר ריבלין, ובו ביקש לפסול את ברוך מרזל מוועדת הקלפי באום אל-פחם. ריבלין הודיע למזוז כי "לוועדת הבחירות המרכזית אין סמכות להתערב בנושא זהות הנציגים של הסיעות בוועדות הקלפי השונות".

 

מזוז הזהיר כי הערכות השב"כ והמשטרה צופות התפרעויות שיש בהן פוטנציאל לפגיעה בחיי אדם, אם ייכנס מרזל לקלפי באום אל-פחם. בתגובה, כתב השופט ריבלין כי בסמכותו להורות רק על דחיית פתיחת קלפי או על הפסקת הצבעה וחידושה, וגם זאת - רק בערב יום הבחירות או ביום הבחירות עצמו ולא בימים אלו. עוד טוען ריבלין כי אינו מוסמך לקבוע סידורים בעניין הרכב ועדת הקלפי. לדבריו, התפקיד שיועד למרזל מטעם מפלגתו אינו מעלה או מוריד משום שלהערכת המשטרה עצם נוכחותו באום אל-פחם עשויה לפגוע בסדר היום הציבורי.

 

 

הוא הבהיר כי "כל רשימה רשאית לשגר משקיף מטעמה, איזו שתרצה לכל קלפי בה היא איננה מיוצגת, בלי להודיע על זהותו מראש ולכן, מי שמבקש להסיר את שמו של יו"ר ועדת קלפי במקום אחד עשוי למצוא אותו ללא כל הודעה מוקדמת בקלפי בעייתית אחרת, כך שרק אמצעי אכיפה אישיים יהיו רלוונטיים".

 

ועדת הבחירות, כך קבע, אינה הרשות האחראית על הסדר הציבורי ביום הבחירות. רשויות החקירה והאכיפה צריכות למלא את תפקידן בהבטחת קיומו התקין של יום הבחירות, מבחינת הסדר הציבורי, הוסיף. דברים אלו הובהרו בפגישה עם נציגי המשטרה.

 

הוא אמר ליועץ המשפטי שאם יש בידיו ראיות לפגיעה חמורה בסדר הציבורי ובשלום הציבור, מן הראוי שייבחנו כל הדרכים על-ידי הפרקליטות, למניעת התממשותו של חשש זה. "הייתי מצפה כי תפנה מתוקף מעמדך לאותן רשויות, המשטרה והשב"כ, כדי להעמידן על אחריותן. עתירה זו או אחרת אינה מסירה את החובה והאחריות מעל שלטונות האכיפה".

  

ריבלין מתח ביקורת על מזוז, שביקש לזמן נציג מטעמו לישיבת ועדת הבחירות: "לא היה מקום לצרף שלא על דעתנו משיבים נוספים לישיבת הנשיאות", והבהיר: "אם אחליט לזמנה, ישתתפו חברי הנשיאות והם לבדם, אלא אם הנשיאות תראה לנכון לזמן אדם נוסף".

 

הוא גם עקץ את מזוז על שפרסם את המכתב באמצעי התקשורת מיד לאחר ששלח אותו אליו: "בעת שבאה לידי פנייתך, נודע לי כי הופצה ברבים באמצעי התקשורת. ודאי תסכים כי אתן פומבי גם למענה זה". 

 

לבסוף מציין ריבלין כי ועדת הבחירות נמצאת עם היד על הדופק והיא תבחן במידת הצורך במועד הקבוע בחוק את הצורך לנקוט בצעדים שייאפשרו את המהלך התקין של ההצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ברוך מרזל במוקד ויכוח סוער
צילום: אלכס קולומויסקי
לא בסמכותי. השופט ריבלין
צילום: חיים צח
מזוז פנה וקיבל תשובה צוננת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים