שתף קטע נבחר

יעלון: ליברמן עוד יכול להמליץ על לבני

הרמטכ"ל לשעבר המתמודד ברשימת הליכוד, אמר כי "במקרה של שוויון עשוי ליברמן להמליץ על לבני שתרכיב ממשלה". הוא גם ביקר את העיסוק בנאמנות של ערביי ישראל. במקביל, אמר ליברמן כי הוא לא פוסל לשבת עם אף אחד בקואליציה

בליכוד נמנעו מלתקוף את ליברמן - אך שלושה ימים לפני הבחירות, עם התחזקות "ישראל ביתנו" בסקרים, הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, פותח את הפה: "אם יהיה שוויון בבחירות יכול ליברמן גם לקבל החלטה להמליץ על לבני שתרכיב ממשלה. יש כאלה שמצביעים לליברמן לא מתוך כוונה שהיא תרכיב ממשלה", אמר היום (שבת) יעלון. הוא הזכיר שליברמן ישב בעבר בממשלה בראשות אולמרט.

 

 

באירוע שבתרבות בשהם, תקף יעלון המתמודד ברשימת הליכוד את ליברמן: "בנושאי ערביי ישראל יש לנו אמירה מאוד ברורה, אבל היא צריכה להיות אמירה מהראש ולא מהבטן. לצערי הסיסמאות שאנחנו שומעים בתקופה האחרונה פונות אל הבטן וכשהדם זורם אל הבטן אז הוא אוזל מהראש.

 ולכן צריך לשמור פה על כללים נכונים ולא להגיע למקומות שמדינת ישראל לא רוצה להגיע אליהם. בלבלנו את ערביי ישראל בשנים האחרונות. בחלק מהמקרים צריך לשים גבולות מול מקרה ואירוע".

 

יעלון נשאל בעניין אפשרות שימונה לשר הביטחון בממשלת נתניהו ואמר: "אני לא עוסק בחלוקת תיקים. קודם צריך לנצח את הבחירות ביום שלישי. אם מנצחים - אז מרכיבים ממשלה. מה שברור לי שאם הליכוד אכן ינצח כמו שאני מצפה - ונתניהו ירכיב ממשלה - אני אהיה בתפקיד בכיר".

 

במהלך האירוע נרשמה תקרית בין יעלון לח"כ אבישי ברוורמן מהעבודה. כאשר נשאל יעלון מי השותפות הטבעיות של הליכוד לקואליציה עתידית? - השיב: "נתניהו אמר מספר פעמים שאם הוא ינצח את הבחירות - הוא יקרא קודם כל לכל הגורמים של המחנה הלאומי - היהודי ציוני לאומי, להצטרף אליו. הוא מדבר על ממשלת אחדות - וזה כולל למשל את מפלגת העבודה - מתוך תקווה שהיא תנועה יהודית-ציונית-לאומית".

 

ח"כ ברוורמן, שהמתין לתורו לנאום, לא אהב את האמירה על מפלגתו ואמר: "אני חושב שבוגי, שהוא חבר שלי שנים, אמר הערה לא יפה והוא צריך לחזור בה". ברוורמן ביקש מיעלון להתנצל, אך זה השיב: "אם תרצו, אני יכול להרחיב למה עשיתי מהפך פוליטי".

 

ברוורמן שאל: "אתה לא יכול להגיד שתנועת העבודה היא לא תנועה ציונית לאומית וזה לא יפה". יעלון אמר כי יש לו מה להגיד בעניין אנשים שיצאו מהמפלגה בשנים האחרונות - שמדברים כמו אברהם בורג ויוסי ביילין.

 

ליברמן: "לא כופה את עצמי" 

במקביל, השתתף ח"כ ליברמן באירוע שבתרבות בבאר-שבע. "בבחירות הבאות נקבל 30 מנדטים", הבטיח ליברמן בהתייחסו למערכת הבחירות הבאה, שאמורה להתקיים ב-2013. יו"ר "ישראל ביתנו" הדגיש כי הוא לא פוסל לשבת עם אף אחד בקואליציה. "אני לא כופה את עצמי על אף אחד", הוא אמר.

 

הוא התייחס למצב ברצועת עזה ולירי רקטות הקסאם לעבר ישראל: "חמאס לא יכול לשבת בשקט כל עוד אנחנו לא יושבים בשקט בנגב. יש להפיל את שלטון חמאס, לשבור את כוח הרצון שלו להמשיך. צריך מבצע יותר משמעותי מ'עופרת יצוקה'. רק אתמול נפלו טילים ואנחנו מעבירים כסף לעזה - זה טירוף, אנחנו רוצים להפוך את המדינה לנורמלית".

 

הוא גם שלח עקיצה לש"ס - שעם חבריה התעמת לאחרונה: "מה שהרגיז את הרב עובדיה יוסף זה לא ברית הזוגיות, אלא מספר המנדטים של מפלגתו".

 

בדבריו הוא סיפר על הקשר עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו: "אני חבר שלו וזה כל ההבדל, אנחנו מנסים לא לתקוף אף אחד ולא נגרר לזה עם אף מפלגה". על תפקיד בכיר שיקבל, אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, הוא אמר: מ"לא הובטח לי שום דבר, הופתעתי לשמוע את זה".

 

מסקר "ידיעות אחרונות" ומכון דחף של ד"ר מינה צמח, שהתפרסם אתמול, עולה כי אביגדור ליברמן זוכה לתמיכה גבוהה בקרב עולים חדשים. 55-60 אחוזים מהעולים יתנו לו את קולם. 10 מתוך 19 המנדטים שלו - כפי שצופה הסקר - מגיעים מקרב עולים. יש לציין כי בבחירות הקרובות רשימת "ישראל ביתנו" לא יכולה לקבל יותר מ-26 מנדטים, מפני שברשימה 26 מועמדים.

 

באירוע השתתף גם ח"כ עמיר פרץ מהעבודה, שהזכיר הצביע בעד הצטרפות ליברמן לממשלת אולמרט. "אבל יש הבדל אם בין קווי היסוד של הממשלה הם שמאלנים, שמסכימים למשא ומתן עם סוריה וכדומה - וזה דבר אחר שמדובר בממשלת ימין עם קווי יסוד אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. מזהיר
צילום: אורי פורת
ליברמן. אופטימי
צילום: הרצל יוסף
ברוורמן. מגן על הכבוד
צילום: גיא אסיאג
מומלצים