שתף קטע נבחר

אולמרט: מפריזים בהגדרת מצב עסקת שליט

דיונים בקהיר ובירושלים במתווה המצרי להפסקת אש ולשחרור גלעד שליט. ראש הממשלה דן עם שרת החוץ ועם שר הביטחון. לבני: "המשכיל בעת ההיא יידום". דובר משרד החוץ בקהיר: "יש סימנים חיוביים, שניתן יהיה להגיע להסכם בימים הקרובים". נועם שליט: טרם עודכנתי

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס הבוקר (יום א') את שר הביטחון, אהוד ברק, ואת שרת החוץ, ציפי לבני (פורום "המטבחון") לדון במתווה המצרי להפסקת אש ושחרור גלעד שליט. אחר כך ניסה לצנן את ההתלהבות, ואמר בפתח ישיבת הממשלה כי הדיווחים בתקשורת "מפריזים בהגדרת מצב העסקה לשחרור שליט".

 

הוא אמר לשרים: "קמתי לרצף דיווחים בנושא גלעד שליט. זה לא יצא ממני או מלשכתי, למרות שהנושא מרוכז ומתואם על ידי. הפרסומים מיותרים ומסכנים את האפשרות להגיע לעסקה, אנו מחוייבים בזהירות וכשיהיה מה למסור לציבור - אני אעשה כן. ברור שכולנו מייחלים שגלעד ישוב הביתה". נועם שליט אמר ל-ynet כי המשפחה עדיין לא יודעת דבר לגבי העסקה המתגבשת, והוא טרם עודכן על ידי גורם מוסמך אם אכן יש עסקה כזו.

  

לאחר ישיבת המטבחון, אמרה שרת החוץ, ציפי לבני, כי היא אינה מוכנה לדווח על תוכן השיחות: "אני אחראית להשבת גלעד שליט הביתה. המחיר של הדיון הפומבי רע לעניין, המשכיל בעת ההיא יידום". שר הביטחון, אהוד ברק, אמר לאחר הדיון במטבחון: "אנחנו מחוייבים במאמץ עליון ואי אפשר לדבר יותר, כי הדבר אינו מסייע בשחרורו. חמאס קיבל מכה שאין כדוגמתה, הוא אוסף את השברים ולכן צריך לדבר עם המצרים שמטפלים גם בהברחות ובמאמץ הבינלאומי סביבן".   

 

שר הפנים, מאיר שטרית, אמר: "יש לשחרר את גלעד שליט במהירות. אמנם המחיר לא נוח, אבל יש לשלם אותו. יש להתנות את פתיחת המעברים בשחרור גלעד שליט, או לפחות לאפשר לצלב האדום לראות אותו".

 

מצרים מצטרפת לאווירה האופטימית. דובר משרד החוץ בקהיר, חוסאם זכי, אמר הבוקר לסוכנות AFP כי הוא מקווה שבימים הקרובים יושג ההסכם להפסקת אש ולפתיחת המעברים. "יש סימנים חיוביים, שניתן יהיה להגיע להסכם הפסקת אש ופתיחה חלקית של המעברים ברצועת עזה בימים הקרובים", אמר זכי. נשיא מצרים, חוסני מובארק, ייוועד היום בפריז עם הנשיא סרקוזי, וידון גם עמו בהתפתחויות האחרונות.

 

נציגי חמאס נועדו הלילה עם אישים מצרים, וקיבלו לידיהם את הנוסח האחרון של ההצעה המצרית להפסקת אש בת שלושה שלבים. משלחת חמאס תשוב לקהיר ביום שני, ותמסור תשובה סופית להסכם.

  

בינתיים אומרים במטה לשחרור גלעד שליט כי הם לא קיבלו מידע על התקדמות. יו"ר המטה, חזי משיטה, אמר כי נעשה נסיון לארגן בהמשך השבוע פגישת עדכון עם אחד ממשתתפי המשא ומתן. "בשלב זה אין לנו אינדיקציה אם מדובר במהלך אמיתי או בשמועות בלבד, כפי שהיה בעבר". שמשון ליבמן, נציג מצפה הילה במטה, אמר: "אנחנו יוצאים מתוך הנחת עבודה שעניין גלעד שליט חייב להסתיים עד תום כהונתה של הממשלה הנוכחית. גזרנו על עצמנו גם שקט יחסי, כדי שלא להפריע למגעים. הקולות שנשמעים בימים האחרונים נותנים לנו בסיס לאופטימיות זהירה, אם כי זעירה".

 

רגיעה במשך שנה וחצי 

לפי פרטי ההצעה, שפורסמו הלילה בסוכנות רויטרס, תתחייב ישראל בשלב הראשון להפסיק את התקיפות ברצועת עזה, בעוד חמאס יתחייב להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל למשך תקופה של עד 18 חודשים.

  

בשלב השני, תסכים ישראל לשחרר כאלף אסירים פלסטינים בתמורה לשחרורו של גלעד שליט. במקביל לעסקת חילופי השבויים, תפתח ישראל את מעבר כרם שלום ותאפשר הכנסה רבה יותר של סחורות לרצועת עזה.

 

העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח מפי מקורות פלסטינים בעזה כי ישראל הסכימה לשחרר כ-1,000 אסירים, בהם השרים וחברי הפרלמנט של חמאס. הם העריכו כי ישראל תסכים לשחרר כ-25 אסירים עם דם על הידיים.

 

בחמאס מתעקשים שהרשימה תכלול שמונה אסירים בכירים, בהם מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, ומזכ"ל הפתח בגדה לשעבר, מרואן ברגותי. המקורות בעזה אמרו ל"אל-חיאת" כי ישראל הסכימה לשחרור ברגותי, אך עדיין מתנגדת לשחרור סעדאת. לדבריהם, "הקואליציה השלטת בישראל ובמיוחד קדימה והעבודה פועלת לקדם את העסקה עד יום שלישי, כדי לשפר את מצבן בבחירות על חשבון הליכוד".

 

בשלב השלישי של ההסכם, לפי הדיווח, יתחדשו המגעים בין הפלגים הפלסטינים, במסגרתם תפעל מצרים לקדם ממשלת אחדות פלסטינית.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 959 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. ישוחרר בקרוב?
צילום: נועם רותם
מובארק לוחץ
צילום: AFP
מומלצים