שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נגרופונטה: OLPC הוביל לאופנת הנטבוקים
  פרופ' ניקלאס נגרופונטה, מי שעומד בראש פרויקט "מחשב נייד לכל ילד", טען כי הפרויקט שלו הביא ליצירת אופנת המחשבים הזולים. אך הוא גם מרים ידיים: העיצובים הייחודיים יופצו לעיונו של כל דורש

  באמירה לא אופיינית, התרברב אתמול (ש') פרופסור ניקלאס נגרופונטה, אבי פרוייקט "מחשב נייד לכל ילד", כי בן טיפוחיו הוא זה שיצר את אופנת המחשבים הזולים, הנטבוקים.

   

  נגרופונטה אמר את הדברים בפני באי כנס TED 2009, בסוף השבוע האחרון. כך מדווח הבלוג הטכנולוגי GigaOM.

   

  One Laptop Per Child, הוא פרויקט שנועד לספק מחשבים ניידים זולים לילדים במדינות מתפתחות ומדינות העולם השלישי. מחיר המטרה של המחשבים

  שיוצעו במסגרת הפרויקט, עמד על 100 דולר ליחידה המאה מיליון, מה שהקנה למחשב את הכינוי "מחשב במאה דולר".

   

  מחיר המטרה הזה לא הושג, ואך מאות אלפים בודדות של מחשבים הופצו בסופו דבר. הפרויקט נקלע לקשיים ורבים מבכיריו עזבו, לרבות שותפות רציניות שתמכו בפרויקט, כדוגמת אינטל. עד לאחרונה הופץ המחשב באמצעות תוכנית תרומה ייחודית שנקראה "תן אחד, קבל אחד" - במסגרתה היה ניתן לרכוש שני מחשבי OLPC, תמורת 400 דולר כאשר אחד מהמחשבים נתרם לילד בעולם השלישי או במדינה מתפתחת והשני מגיע לתורם (200 דולר למחשב בודד).

   

  נגרופונטה ציין כי החברות המייצרות ומשווקות כיום ניידים זעירים למטרות רווח, התחרו עם המחשב של הפרויקט בראשו הוא עומד ללא רחמים, אך הן פספסו את המהות של הפרויקט במיקוד של מחשב לילדים.

   

  הפרופסור הצהיר כי העיצובים (הנחשבים למוצלחים יחסית) יפתחו לעיון, כלומר יופצו במקבילת תכנון החומרה של "קוד פתוח". הוא מצפה כי בתוך שלוש שנים, יופצו בין חמישה לששה מיליון מחשבים בחודש עבור ילדי העולם השני והשלישי, בהתבסס על העיצוב של המחשב במאה דולר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  נגרופונטה ובן הטיפוחים. יצר אופנה?
  צילום: רויטרס
  מומלצים