שתף קטע נבחר

יש ליקויים ויש ליקויים

הנה לכם תיאורייה מיסטית להרהר בה. לפני 3 שנים התרחש ליקוי חמה בערב שלאחר הבחירות לכנסת, השנה יתרחש ליקוי לבנה בערב שלפני. יגאל פת-אל מכיר כמה דוגמאות למדינאים שהתייעצו בכוכבים, אבל סבור שהכשלונות של השלטון בישראל אינם קשורים בגרמי השמיים

אקדים ואומר, שאיני מאמין כלל ועיקר בהשפעתם של גרמי השמים על נפש האדם, קל וחומר שאיני מאמין בהשפעתם על התנהלותן של אומות. אולם, קשה להתעלם מצירוף המקרים המוזר שיתרחש במקומותינו השבוע. הערב, ממש בערבו של יום בחירות לכנסת, יתרחש ליקוי לבנה. הירח שיזרח באופק המזרחי עם שקיעת השמש, יופיע כשהוא כבר מצוי בצלו של כדור הארץ. אמנם זהו ליקוי צל חלקי בלבד, שבו כדור הארץ אינו מסתיר את כל אורה של השמש מהירח ולכן קשה מאוד להבחין בירידה בעצמת אורו של הירח, אך זה עדיין ליקוי מאורות לכל דבר ועניין. ומדוע זה צירוף מקרים? כזכור, ליקוי המאורות המשמעותי האחרון שחל במקומותינו היה ליקוי החמה המלא, שנראה בארץ בחלקו, ב-29 במרס 2006. ליקוי זה, שנראה במלואו בטורקיה, התרחש יום אחד בלבד לאחר הבחירות הכלליות לכנסת ישראל שהתקיימו ב-28 במרס. קשה להתעלם מהצירוף בין ליקוי המאורות בשמים לליקוי המאורות על הקרקע.

 

ליקויי מאורות, ובעצם כל תופעה חריגה הקשורה במיקום גרמי השמים, מיד מעלה את סף האדרנלין אצל החוזים בכוכבים. בעבר הכינו הבבלים והסינים לוחות מדויקים ביותר לחיזוי ליקויי המאורות, לא כל כך מאהבת המדע אלא יותר לצורך תכנון מלחמות קטנות פה ושם ובכלל לניהול ענייני המדינה. מגמה זו נמשכת עד היום ולראיה - לנשיא ארה"ב רונלד רייגן, ואשתו ננסי, הייתה יועצת אסטרולוגית צמודה. עד היום מהווים אירועים שמימיים חריגים תמרור אזהרה להתרחשותם של אסונות או אירועים חריגים, למרות שדווקא לכמה מהאירועים הדרמטיים ביותר בשנים האחרונות לא קדמו, משום מה, אירועים שמימיים חריגים. אסון התאומים או המשבר הכלכלי העולמי, למשל, לא זכו לליקוי או כוכב שביט שבישר על בואם. אולם, להבדיל ממקרים זניחים אלה, ליקויי מאורות קלים מאוד לחיזוי והיו שהרימו גבה על כך שמעצמה מדעית כמו ישראל, מחליטה לערוך בחירות בשבוע שיש בו ליקוי. עובדה – הבחירות הקודמות נערכו יום לפני ליקוי חמה וכולנו רואים בעיניים כלות את ההשפעה ההרסנית שלהן על מהלך חיינו בשנים האחרונות.

 


הליקוי של 2006 בטורקיה. האם הוא אחראי לשתי מלחמות ומשבר כלכלי? (צילום: AP)

 

עכשיו ברצינות. כמובן שאין לתפקוד הממשלות בישראל בעבר ובעתיד כל קשר לסמיכות הבחירות לליקויי המאורות או לסידור גרמי השמים. וזה מסביר את התחושה שיש לכולם, שבלי קשר לליקוי הירח, תפקודה של הממשלה שתיבחר, לא יתעלה על תפקודה של זו היוצאת. לא צריך להיות אסטרולוג או קורא בקפה כדי להיות סמוך ובטוח שמספר העניים יגדל, שהנתון היחיד שישיג את התשואות השליליות בבורסה יהיה הישגי התלמידים, שבקבוק מים יהיה מצרך יקר המציאות, שלא לדבר על מרבדי דשא וגנים שייעלמו מהנוף עקב כשלון במדיניות ניהול המים. כולם יודעים שסרטי הגנגסטרים הבאים של הוליווד יוסרטו בחוצות ישראל, ללא צורך בשחקנים או בניצבים, ושהדבר היחיד שיעלה בארץ הזו הם פערי השכר. אין ספק שבורא עולם, שכה עלץ במעשה ידיו וברך על יום שלישי פעמיים כי טוב, לא התכוון לתוצאות הבחירות שנערכות ביום זה, לעתים תכופות מדי לאחרונה, בקרב העם הנבחר.

 

לצערנו, כאמור אין כל קשר בין תוצאות הבחירות לבין מועדי הליקויים, או למצב הכוכבים בשמים. למצב גרמי השמים אין כל השפעה על מציאות חיינו באחד המקומות המועדים לפורענות בכוכב הלכת הזה. די לראות את היעדר ההתייחסות לחינוך במצע המפלגות הגדולות, כדי להבין את הרמה הירודה של התלמידים בישראל ביחס להישגים הגבוהים בקרב האיראנים (שרק לפני כמה ימים שיגרו לוויין), פועל יוצא מהישגי מערכת החינוך שלהם. התנהלות המדינה בשנים האחרונות, בתחום החינוך, מובילה לליקוי החמור ביותר בתולדות המדינה, ממש בלי קשר למצב גרמי השמים. אלא ליקויי חמה או ליקויי לבנה הם קצרים עד מאוד, והאור תמיד חוזר בסופם בעוד שאצלנו, כאן, הבזקי האור היחידים בקצה המנהרה הן הבזקי ההפצצות ברפיח.

 

ומה נראה בליקוי עצמו? גם כאן אין לנו הרבה מזל ולמען האמת לא נראה כמעט כלום. הירח לא יוסתר לחלוטין מהשמש על ידי כדור הארץ ורק חלק מקרניה יימנע ממנו. מצב זה קרוי צל חלקי, כיוון שבכל שלבי הליקוי חלק מקרני השמש כן נופל על הירח. לכן קשה מאוד עד בלתי אפשרי להבחין בירידה בעצמת אורו של הירח בעין, למעט ירידה קלה בצדו הצפוני סמוך לשעת השיא, שגם היא תתרחש כאשר הירח יהיה עדיין מתחת לאופק. גם מהלך הליקוי עצמו לא יהיה שלם כאן והירח יזרח בישראל כשהוא כבר לקוי. להלן פרטי הליקוי:

 

שיא הליקוי ייראה בין הפיליפינים ליפן. בישראל הליקוי יראה רק החל מזריחת הירח.

 

תחילת הליקוי 14:38 (לא ייראה מישראל)

שיא הליקוי 16:39 (לא ייראה מישראל)

זריחת הירח בישראל 17:20

תום הליקוי 18:38

 

מידע נוסף על התצפית בכוכבי הלכת ועל אירועים אסטרונומיים נוספים אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי.

 

ד"ר יגאל פת-אל, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ומנהל פורום אסטרונומיה ב- ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
יגאל פת-אל - קוסמוס טלסקופים
 האגדוה הישראלית לאסטרונומיה
קוסמוס
מומלצים