שתף קטע נבחר

ימי המנדט: כמה פתקים שווים כיסא?

כמה אזרחים רשומים בספר הבוחרים, איך תחולק העוגה, למה אין סיעות יחיד וכמה קולות הלכו לפח ב-2006? כל הדרך מהקלפי לכנסת - ולראשות הממשלה

זה יקרה מחר (יום ג') בשבע בבוקר. עם ישראל נקרא שוב אל הקלפיות בטרם עת, בהליך שאמור היה להתרחש אחת לארבע שנים - אך קורה כאן בתדירות גבוהה הרבה יותר. בשעה עשר בערב יינעל יום ההצבעה (ביישובים כפריים המונים פחות מ-350 מצביעים הוא יתקיים רק משמונה עד שמונה), והפתקים ייספרו. או אז תחל המתמטיקה לדבר, בדרך לבית המחוקקים.

 

בספר הבוחרים רשומים היום 5,278,985 אזרחים מעל גיל 18, לעומת 5,014,622 בבחירות 2006. לרשות הבוחרים יעמדו השנה 9,263 קלפיות, לעומת 8,276 בפעם שעברה.

 

גם אם ההתלבטות קשה וארוכה, הליך ההצבעה עצמו הוא קצר: הזדהות בתעודת זהות, רישיון או דרכון בתוקף ועם תמונה ברורה; קבלת מעטפה מוועדת הקלפי; בחירה בפתק המפלגה הרצויה מאחורי הפרגוד; הכנסת המעטפה החתומה עם הפתק לקלפי. מעטפה שאינה כוללת את אותיותיה של מפלגה מוכרת - ובכלל זה מעטפה עם "פתק לבן" - תיפסל בעת הספירה ולא תיחשב במניין הקולות.

 

עם סגירת ההצבעה, מונה כל ועדת קלפי את הפתקים שאצלה ומעבירה את הנתונים לוועדת הבחירות המרכזית, היושבת בכנסת - לשם גם יגיעו התלונות מיום הבחירות וכן ערעורים על התוצאות, אם תהיינה. המעטפות הכפולות - של החיילים, הימאים, הנציגים בחו"ל, אנשי בתי-הסוהר ושאר מצביעים שאינם יכולים או נדרשים להגיע למקום מגורם - נספרות בכנסת בנפרד. 

 

אין סיעות יחיד

בהתאם לצו הבוחר, תאייש ועדת הבחירות המרכזית את 120 המושבים בבית המחוקקים. ראשית היא תבדוק, מהו הפעם הסף המינימלי לכניסה: מדובר בשני אחוזים מסך הקולות הכשרים. ב-2006, לשם המחשה, נספרו 3,137,064 קולות כשרים, ואחוז החסימה יצא לפיכך שווה 62,742 פתקים.

 

השלב הבא הוא חישוב המדד למנדט אחד: מספר הקולות הכשרים - בניכוי אלה שלא עברו את אחוז החסימה - חלקי 120. בפעם שעברה היה מדובר ב-2,954,374 קולות "עוברים", לאחר שמכלל הכשרים הופחתו 182,690 פתקים של מפלגות שלא עברו את הסף. לפיכך, מנדט אחד בכנסת היה שווה 24,619 קולות - ומשמעות הדבר: לפחות עד לפיצולים ולפילוגים של אמצע הקדנציה, אין סיעות יחיד.

 

כדי למנוע "בזבוז" קולות, חותמות המפלגות על הסכמי עודפים, במסגרתם הן מעבירות זו לזו את עודפי הקולות - שברי המנדטים - כדי לנסות ולהכניס ח"כ נוסף. מבין כל שתיים שחתמו, זו עם העודף הגדול יותר זוקפת לזכותה את העודף כולו. למפלגת העבודה יש הסכם שכזה עם מרצ, לליכוד עם ישראל ביתנו, לקדימה עם הירוקים, לבית היהודי עם האיחוד הלאומי, לגימלאים עם הצעירים (צבר), לש"ס עם יהדות התורה, לחד"ש עם הרשימה הערבית המאוחדת ולישראל חזקה של אפרים סנה עם התנועה הירוקה-מימד.

 

פרסום התוצאות הסופיות מבחירות 2009 צפוי להתפרסם רשמית ביום חמישי אחר הצהריים. לאחר מכן יקיים נשיא המדינה סבב התייעצויות בין סיעות הכנסת ה-18, כדי להחליט על מי מראשיהן יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה. על פי ניסיון העבר (וההווה), ספק רב אם הפעם תעמוד לרשותו קדנציה של ארבע שנים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
כל קול קובע
צילום: דודי ועקנין
מומלצים