שתף קטע נבחר

ועדת הבחירות המרכזית: פסילת מרזל פסולה

ברוך מרזל בדרך למזכירות הקלפי באום אל-פאחם. נשיאות ועדת הבחירות המרכזית פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה שינחה את המשטרה להשתמש בסמכויותיה כדי למנוע פרובוקציות מצד מרזל או כלפיו בעיר הערבית

נשיאות ועדת הבחירות המרכזית החליטה הערב (יום ב') כי אין כל עילה להתערב בהחלטת סיעת האיחוד הלאומי, לשלוח את פעיל הימין ברוך מרזל כמזכיר קלפי באום אל-פאחם, וקבעה כי התערבות מסוג זה תהיה "פסולה לחלוטין".

 

עם זאת, פנתה נשיאות הוועדה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה שיפעל בכל הדרוש וינחה את המשטרה להשתמש בסמכויותיה כדי למנוע פרובוקציות מצד מרזל או כלפיו. מזוז הנחה את המשטרה להיערך בהתאם.

 

מעבר לכך, הנחתה נשיאות הוועדה המרכזית את יו"ר הוועדה האזורית חדרה - האחראי על הקלפי באום אל-פאחם - לשגר מזכיר נוסף לקלפי ביישוב בו אמור מרזל לכהן, על מנת למלא, אם יצטרכו, את מקומו של מרזל או של כל חבר אחר. 

 

נשיאות הוועדה הסבירה כי אין בהתערבותה שום תועלת, כיוון שנראה כי החשש הוא אישי מפני נוכחותו של מרזל בקלפיות במגזר הערבי - כחבר או כמשקיף - וממילא החשש אינו מיוחד לקלפי שבה הוא שובץ.

 

מרזל הביע סיפוק מהחלטה הערב, ואמר: "נקווה שהיועץ המשפטי לממשלה והמשטרה יפנימו את המסר ויבינו שתפקידם אינו להתקפל בפני מסיתים מאום אל-פאחם, אלאל לקיים ולשמור על החוק".

 

מזוז הזהיר, ריבלין התעלם

מוקדם יותר פנה מרזל ל"אגודה לזכויות האזרח" ולארגון "בצלם" בבקשה שירימו את קולם נגד האפליה נגדו. "לא יכול להיות שהם יפעלו עבור כל ערבי שמגיע עם דגלי אש"ף למרכז תל-אביב בשם חופש הביטוי, וימנעו ממשקיף בחירות חוקי למלא את תפקידו בהוראת שופט", טען.

 

בשבוע שעבר הזהיר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בפנייה דחופה ליו"ר ועדת הבחירות, השופט אליעזר ריבלין, כי הערכות השב"כ והמשטרה צופות התפרעויות שיש בהן פוטנציאל לפגיעה בחיי אדם, אם ייכנס מרזל לקלפי באום אל-פחם - וביקש למנוע זאת. בתגובה, כתב השופט ריבלין כי בסמכותו להורות רק על דחיית פתיחת קלפי או על הפסקת הצבעה וחידושה, וגם זאת -

 רק בערב יום הבחירות או ביום הבחירות עצמו. לדבריו, התפקיד שיועד למרזל מטעם מפלגתו אינו מעלה או מוריד משום שלהערכת המשטרה עצם נוכחותו באום אל-פחם עשויה לפגוע בסדר היום הציבורי.

 

סוגיית מרזל והקלפי הובילה לתגובות רבות. גם תנועת "שלום עכשיו" פנתה לשופט ריבלין בבקשה שיתערב, אולם היום הוא השיב להם בשלילה וחזר על נימוקיו מהתשובה למזוז. בשבוע שעבר החליטו פה אחד בעיריית אום אל-פאחם לא לאפשר לאיש הימין הקיצוני להיכנס לעיר.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מרזל
צילום: אלכס קולומויסקי
השופט ריבלין
צילום: חיים צח
מומלצים