שתף קטע נבחר

מחקר גדול מצא: ג'ל מונע איידס בקרב נשים

חוקרים מאפריקה וארה"ב מצאו כי ג'ל וגינלי הצליח למנוע הדבקה בנגיף ה-HIV בנשים. התגלית עשויה למנוע מיליוני הדבקות באיידס ברחבי העולם

התקדמות משמעותית בחקר האיידס: מחקר רחב היקף שכלל 3,000 נשים בדרום אפריקה ובארצות הברית מצא לראשונה כי ג'ל וגינלי קוטל חיידקים הצליח למנוע הדבקה גם בנגיף ה-HIV הגורם למחלת האיידס. תוצאות המחקר פורסמו לפני שעות אחדות בכנס מחלות נגיפיות.

 

כיום הנשים מהוות מחצית מכלל האנשים הנגועים בנגיף ה-HIV. ביבשת אפריקה שיעור הנגועים באיידס גבוה יותר אצל נשים ומגיע ל-60% מכלל המבוגרים החיים עם הנגיף. בחלק ממדינות אפריקה שכיחות הנשים הצעירות גבוהה גם פי שלושה מזו של הגברים.

 

במרבית המקרים נשים נדבקות בנגיף האיידס באמצעות מגע מיני לא מוגן עם גבר נגוע. למרות שקונדום מצליח למנוע הדבקה בנגיף, מרבית הנשים באפריקה חוששות עדיין לדרוש מהגבר לקיים יחסים מוגנים באמצעות קונדום.

 

במחקר החדש נבדקה יעילות הג'ל קוטל החיידקים PRO2000 בין השנים 2005 ל- 2008 והוא כלל 3,099 נשים בשש ערים באפריקה ובפילדלפיה שבארצות הברית. הנשים חולקו לארבע קבוצות: שלוש קבוצות קיבלו ג'ל ונתבקשו למרוח אותו לפני כל מגע מיני: האחת קיבלה ג'ל הקרוי בופר-ג'ל, השניה קיבלה את הג'ל פרו-2000, קבוצה שלישית קיבלה ג'ל ללא חומר פעיל (פלצבו). קבוצה רביעית לא קיבלה כל ג'ל.

 

טרם המחקר סופקו לנשים גם קונדומים וייעוץ בנוגע למין בטוח. אבל זה כמובן לא ממש עזר: במהלך תקופת המחקר 194 נשים נדבקו בנגיף ה-HIV. מתוכן 36 היו בקרב משתמשות הג'ל פרו-2000, 54 מקבוצת המשתמשות בבופר-ג'ל, 51 נשים מקבוצת הפלצבו ו-53 נשים מהקבוצה שלא קיבלה כל ג'ל לשימוש.

 

מעיבוד הנתונים הסיקו החוקרים כי לבופר-ג'ל לא הייתה כל השפעה במניעת ההדבקה, בעוד ששימוש בג'ל פרו-2000 הצליח למנוע את ההדבקה בנגיף האיידס בשיעור של 30 אחוז.

 

"זוהי ההוכחה הראשונה לכך שג'ל קוטל חיידקים עשוי למנוע גם הדבקה בנגיף האיידס", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר סלים עברול כרים מאוניברסיטת קווזולו שבדרום אפריקה, "עבור מיליוני נשים ישנו שביב של תקווה, אולם אין ספק שנחוץ מחקר רב נוסף".

 

בישראל כ-4,500 נשאי איידס, אולם על פי ההערכות מספר הנשאים האמיתי עומד סביב 6,000. קבוצות הנשאים העיקריות הן הומוסקסואלים, מזריקי סמים ואנשים שעלו ממדינות דרום אפריקה, שבהן שכיחות האיידס גבוהה ביותר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעילות של 30% בהגנה נגד איידס. ג'ל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים