שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ואם בכל זאת תעברו את אחוז החסימה?
  לכל אחת מהן אג'נדה נקודתית משלה, אבל מה יקרה אם המפלגות הקטנות יעברו את אחוז החסימה וישבו בכנסת, או אף סביב שולחן הממשלה?

  בעוד שעות ספורות, אחרי שייסגרו הקלפיות ומדגמי הטלוויזיה ידייקו או יפספסו בגדול, ויתפרסמו תוצאות האמת, תדע ישראל לא רק מי הסיעה הגדולה בכנסת, אלא גם מהי הפתעת הבחירות. האם הצליחה אחת המפלגות הקטנות לעשות את הבלתי-יאמן ולעבור את אחוז החסימה?

   

   

  אם אכן זה יקרה, ומפלגה סקטוריאלית קטנה תצליח לשחזר את הצלחת הגימלאים מהבחירות הקודמות, הרי שהמפלגה החדשה תהיה מועמדת להצטרף לקואליציה שתוקם. מה הציבור יודע באמת על עמדותיהן של המפלגות הקטנות, שאולי יישבו בכנסת הבאה סביב שולחן הממשלה, בנושאים המדיניים והביטחוניים? שאלנו את שלוש המפלגות הקרובות ביותר לאחוז החסימה: הגמלאים, הירוקים, התנועה הירוקה-מימד, וגם מפלגה נוספת, שרחוקה מהן, לפחות על-פי הסקרים: ישראל חזקה.

   

  נשב בכל ממשלה

  המוכרת והידועה מבין המפלגות הקטנות הקרובה לחצות את אחוז החסימה, היא שוב מפלגת הגימלאים - המפלגה שהיתה להצלחת הבחירות הקודמות, איכזבה את בוחריה ואיבדה בתוך קדנציה בודדת את כל כוחה האלקטורלי. הגימלאים ישבו בממשלת אולמרט ולקחו חלק בהצבעות הגורליות שקיבלה הממשלה היוצאת.  

   

  נציגי המפלגה הבהירו כי ישבו עם אביגדור ליברמן בממשלה ו"ידאגו למתן אותו". "נשב בכל ממשלה עם כל שותף, ובלבד שתהיה ממשלה אחראית שתשים את נושא הגימלאים בראש סדר העדיפויות הלאומי", אמרו.

   

  בנוגע למשבר הכלכלי, מסרו נציגי המפלגה כי "עלות המלחמה תיתן את אותותיה בתקציב 2009. נאבק כדי שזכויותיהם של האזרחים הוותיקים והפנסיונרים ישמרו בכל הנוגע לקצבאות זקנה ובריאות". בנוסף, הבטיחה המפלגה לחוקק את חוק אבטחת פנסיה - ערבות המדינה לחסכונות הגימלאים.

   

  בנושא עזה נמסר כי "יעדי המבצע לא הושגו משום שנכנסו שיקולי בחירות פוליטיים לתוך מערכת קבלת ההחלטות המבצעיות של הדרג המדיני". ומה עם רמת הגולן? "כעיקרון, למפלגה אין מצע מדיני משום שהמצע עוסק רק בנושאים חברתיים-כלכליים הנוגעים לציבור הגימלאים. לכל אחד יהיה הזכות להביע דעתו, בהתאם להחלטות הסיעה ולהסכמים קואליציונים".

   

  לא נסוגים מהגולן

  מפלגת הירוקים היתה בבחירות הקודמות קרובה מתמיד לחצות את אחוז החסימה, ואלפי קולות בודדים הותירו אותה מחוץ לכנסת. הפעם, מקווים במפלגה, זה אכן יקרה והמפלגה תרכב על גל המודעות העולמית לאיכות הסביבה אל תוך המשכן בבירת ישראל.

   

  מפלגת הירוקים לא פוסלת ישיבה בממשלה עם שום מפלגה ציונית, כולל מפלגתו של ליברמן. "אנחנו נעשה את מה שסרקוזי עשה בצרפת. נשים את המשרד להגנת הסביבה מתחת למשרד ראש הממשלה", אמרו. "מפלגת הירוקים היא לא מפלגת ימין ולא מפלגת שמאל. היא תשב בכל ממשלה כל עוד קווי היסוד של מפלגת הירוקים יהיו חלק אינטגרלי מקווי היסוד של הממשלה.

   

  בנוגע למשבר הכלכלי, נמסר כי "מפלגת הירוקים תלך בדרכו של הנשיא אובמה, שהבין שהפיתרון למשבר הכלכלי העולמי הוא יצירת מקומות עבודה באמצעות טכנולוגיות חדשות. מפלגת הירוקים תעמוד על הגדלת תקציב המשרד להגנת הסביבה והעברת סמכויות נוספות למשרד, לדוגמה נציבות המים. כך יקטנו הוצאות אחרות, למשל הוצאות הבריאות".

   

  לנציגי המפלגה יש גם מה להגיד בנוגע ללחימה בעזה: "למדינת ישראל יש זכות להגנה עצמית וזכות להגן על אזרחיה, תוך שהיא אינה גורמת לאסון הומניטרי. לבעיות הסביבה אין גבולות והזרמת השפכים בעזה משפיעה על הדג בצלחת במסעדה יוקרתית בתל-אביב".

   

  ובזירה הצפונית? לירוקים יש פתרון מקורי. "נפעל לכינון שלום אמת בין העמים. מפלגת הירוקים מציעה הקמת מרחב שמירת טבע משולב (שמורה ביוספרית) משותף לשתי המדינות ברמת הגולן, הישובים הישראלים יישארו, ויוקמו ישובים סורים באותו היקף תוך מתן גישה לאזרחי שתי המדינות לטייל באתרי הטבע במקום". 

   

  לא עם ליברמן

  עד לפני מספר ימים היה נדמה כי התנועה הירוקה-מימד רחוקה מאוד מלהגשים את שאיפותיה הפוליטיות, אולם נדמה כי בימים האחרונים הצליחה המפלגה לעורר הרבה מאד עניין ומודעות סביבה, והיא בהחלט עשויה להפתיע ולהיכנס לכנסת. בראש המפלגה עומד הרב מיכאל מלכיאור ממימד, שהיה חבר במפלגת העבודה בשנים האחרונות ועמדותיו המדיניות ידועות.

   

  כך למשל נמסר כי "השיח של ליברמן חייב להיות מחוץ לגדר - של החברה הישראלית ושל השלטון. אם משהו מהמדיניות של ליברמן - השנאה כלפי האחר, הערבים או בית המשפט, יהיה בקווי היסוד של הממשלה, אין סיכוי שנהיה בממשלה כזו. אם לליברמן לא תהיה השפעה על קווי היסוד, אז ניתן יהיה לדון בזה. נשב אך ורק בממשלה שתבטיח את זכויות האדם ותקדם את החינוך, הסביבה והחברה. ממשלה מתונה שתוביל את ישראל לעתיד טוב יותר".

   

  בנושא המשבר הכלכלי טוענים נציגי המפלגה כי "הגישה הדרושה כיום היא גישה סוציאל-דמוקרטית, המשלבת בין ערכים של חמלה, צדק חברתי ושמירה על הסביבה. להשקפתנו, לא ניתן לטפל במשבר הכלכלי במנותק מהמשבר החברתי והסביבתי. יש לפעול לפיתוח כלכלי בר-קיימא, שיכלול פיתוח טכנולוגיות ירוקות, רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני וצמצום פערים חברתיים - באמצעות השקעה בחינוך, ותמיכה בעסקים קטנים בפרט באזורים מוחלשים".

   

  ומה עם המצב הביטחוני? "אנו מאמינים כי יש לכונן הפסקת אש יציבה, שתביא להפסקת הירי על ישובי הדרום, ולפתוח במשא ומתן לפתרון מדיני, למען הבטחת ביטחונם של תושבי הדרום ותושבי עזה. מדינת ישראל צריכה להמשיך במשא ומתן אקטיבי עם סוריה ולחתור להשגת שלום אמת בר-קיימא, שיביא קץ לסכסוך שבין סוריה לישראל ויספק ביטחון לכל תושבי הצפון".

   

  ויש גם רעיון מקורי: "במסגרת המשא ומתן תציע התנועה הירוקה-מימד להקים פארק שלום בין-לאומי ברמת הגולן, שישמר את יופיו וייחודו של הטבע באזור, לרווחת כל העמים - במחיר ויתור על ריבונות ישראלית למען השגת השלום".

   

  להחליף את שלטון חמאס

  כשהודיע אפרים סנה על עזיבתו את מפלגת העבודה והקמת מפלגה עצמאית בראשותו, חשבו רבים שהפוליטיקאי ההגון התחלק על הראש. סנה שמע, התעלם והמשיך בדרכו. אחרי זמן קצר של התארגנות, בחר כי הנושא המרכזי שאותו יוביל בבחירות, יהיה המאבק בפשע המאורגן בישראל.

   

  אבל מה עם ישיבה בממשלה עם אביגדור ליברמן? "אנו לא פוסלים איש על רקע אישי, השאלה על ישיבה בממשלה תוכרע על פי קווי היסוד שלה ולא על פי האנשים".  

   

  בנוגע למשבר הכלכלי מוסרים אנשי סנה כי "הדרישות שלנו באות לפתור את המצב הכלכלי - השקעה במלחמה בפשע של מאות מיליוני שקלים שאמורה להחזיר לקופת המדינה מיליארדי שקלים מכיסם של ארגוני הפשע".

   

  גם בענייני ביטחון עמדת סנה נחרצת: "צריך להחליף את שלטון חמאס בעזה ולהגיע למצב שעזה חוזרת לשליטת הרשות הפלסטינית, יחד עם שחרורו של גלעד שליט ופיקוח מוגבר על מעברים והברחות. רמת הגולן היא נכס אסטרטגי ראשון במעלה בחיוניותו לביטחון ישראל. אסור לבצע ויתורים חד-צדדיים המסכנים את ביטחון המדינה ואין לדון בויתורים ברמת הגולן בלא שישראל תקבל תמורה אסטרטגית משמעותית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הגמלאים שועטים שוב
  צילום: ירון ברנר
  "חינוך, סביבה, חברה". התנועה הירוקה-מימד
  הירוקים נערכים למזג האוויר הסוער
  באדיבות מטה הירוקים
  "להחליף שלטון חמאס". סנה
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים