שתף קטע נבחר

יום בחירות? החרדים בירושלים לא מתרגשים

בבחירות לעירייה הרחוב החרדי-אשכנזי היה כמרקחה. היום, הרוחות רגועות. ולא רק זה, רבים מפעיליה המסורתיים של אגודת ישראל טוענים כי הקרע גדול כל-כך, שיצביעו לש"ס

קשה להאמין שרק לפני שלושה חודשים, במהלך הבחירות לראשות עיריית ירושלים, רחובות הציבור החרדי-אשכנזי סערו וגעשו. אז, מכוניות עם מגפונים קראו לצאת ולהצביע, והפעילים מילאו את השטח. היום (ג'), שוב יום בחירות, אך השכונות רדומות לחלוטין.

 

 

מחוץ לקלפי ברחוב ראשון לציון שבשכונת רוממה, אשר נחשבה ל"חמה ביותר", נרשם שקט צורם ופתקי הבחירות היחידים המפוזרים בחוץ רומזים על הטראומה: מצד אחד "האחריות מחייבת", סיסמתה של יהדות התורה בבחירות. מהצד השני, ניר ברקת - תזכורת ליום שהביא לקרע בציבור החרדי-אשכנזי.

 

נכון לשעה 12:00 מעט יותר מ-20 אחוז מהמצביעים הרשומים הגיעו לקלפי. ביחס לאחוזי הבחירה הכלליים זהו אומנם אחוז גבוה, אך בהתחשב בהרגלי הציבור החרדי, אשר לרוב משכים קום על-מנת לממש את זכותו הדמוקרטית, מדובר באחוזים נמוכים במיוחד.

 

רחל, סגן יושב ראש הקלפי כיהנה באותו התפקיד גם בבחירות המוניציפאליות בעיר. לדבריה, "ההבדלים תהומיים". "אז היתה תנועה הרבה יותר גדולה והרבה יותר אנשים הצביעו נכון לאותה השעה", אמרה ל-ynet. "זוהי שיחת היום ברחוב החרדי חד-משמעית. הרבה אומרים כי יצביעו ש"ס, ואותה כמות של אנשים לא יודעים מה להצביע. קשה להם להתגבר על סטירת הלחי שקיבלו". תיארה ל-ynet את התחושה הכללית ברחוב.

 

הימורים ואופטימיות זהירה

חיים, פעיל בהתנדבות של התנועה, אמנם חי את החשש מנפילה במנדטים, אך הוא אופטימי יותר מחבריו: "זהו יום פקודה וביום זה ישנה אחריות להצביע ג', אפילו אם התחושות של הציבור שונות. אני מאמין כי ברגע האמת מאחורי הפרגוד הם ישימו את הפתק הנכון". לדבריו, דווקא התסיסה הגדולה בציבור החרדי יצרה גל הפוך אשר יגרום למצביעים לחזור לסורו.

 

במטה הבחירות המקומי בעיר, הממוקם בהר חוצבים, גם כן חשים את הבלבול שבאוויר. כמות האנשים שבמטה אינה מתקרבת לזו שהיתה בבחירות בירושלים וסימני השאלה מרחפים באוויר. השיחה השכיחה כוללת בתוכה הימורים לגבי מספר המנדטים שתקבל המפלגה, האופטימיים מנבאים בזהירות שמירה על ששת המנדטים, אך הפסימיים חוזים נפילה לשלושה או ארבעה מנדטים בלבד.

 

משה, אחד מאותם אנשים, סיפר ל-ynet על שקורה בציבור: "בעבר תמיד הצבעתי ג'. הייתי מהפעילים החזקים, אבל כל עוד ליצמן נמצא בכנסת לא אצביע למפלגה. הפעם הצבעתי ש"ס מכיוון שצריך חרדים בכנסת, אך יהדותה התורה מחללים את השם ומבזים אותנו, אסור לתת לזה יד".

 

כ-300 פעילים נמצאים במטה, כולם מתנדבים אשר יצאו מהישיבות על-מנת להירתם למאבק של הציבור החרדי בעצמו. יצחק ברנר, ממנהלי המטה, סיפר כי "כבר עם תחילת תפילת שחרית היתה לכאן נהירה של מתנדבים אשר יוצאים מגדרם על מנת לדחוף את הציבור שלנו להצביע. הציבור שלנו ממושמע לרבנים ושום דבר לא ירתיע אותו, לא גשם ולא חורף".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצביע חרדי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים