שתף קטע נבחר

לבני ונתניהו: אני ארכיב את הממשלה

ראשי שתי הסיעות הגדולות - קדימה והליכוד - לא המתינו זמן רב לאחר פרסום המדגמים והכריזו על עצמם כמי שיעמדו בראשות הממשלה הבאה. נתניהו שוחח ליברמן וסיכם להיפגש איתו. בכירים בקדימה: "החלו המגעים להרכבת קואליציה"

זמן קצר לאחר פרסום המדגמים, שהציגו ניצחון לקדימה ויתרון לגוש הימין, טענו ראשי שתי הסיעות המובילות כי הם ירכיבו את הממשלה הבאה. לעת עתה, על הכיסא היחיד יש שני טוענים לכתר.

 

יו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, שוחח הערב (יום ג') עם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, והשניים סיכמו להיפגש מחר על-מנת להתחיל במשא ומתן הקואליציוני להקמת גוש חוסם לקדימה. כך מסרו גורמים בליכוד. במקביל הודיעו בכירים בקדימה: "החלו כבר המגעים עם סיעות הכנסת בניסיון להרכיב קואליציה". לדבריהם, כבר הערב התנהלו שיחות עם ראשי מפלגות שונות, כדי לבדוק את האפשרות להרכיב קואליציה בראשות לבני.

 

סקר ynet-סמית: לבני עקפה את נתניהו

יולי תמיר: הציבור שלח את העבודה לאופוזיציה

יו"ר מרצ: השמאל קיבל מכה קשה

פעילי ישראל ביתנו מאוכזבים: "כואב הלב"

שני ראשי ממשלה/ פרשנות

בחירות 2009 ב-ynet: כל הדיווחים והתוצאות

 

ליאור חורב, מהצוות המקצועי של קדימה, אמר כי "ציפי לבני תרכיב את הממשלה הבאה, וכל דבר אחר הוא פגיעה ברצון הבוחר. זה היה הקאמבק הכי גדול בפוליטיקה הישראלית, ולפוליטיקה הישראלית יש 'קאמבק ליידי', שתהיה גם ראש הממשלה הבאה של מדינת ישראל". עם זאת, בכירים בקדימה אמרו כי "הקמת הממשלה תהיה קשה ומורכבת מאחר שלנתניהו כבר יש את כל הימין".

 

במקביל, הליכוד פירסם הודעה רשמית שבה נאמר: "בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל. תוצאות הבחירות הוכיחו שדרכו של הליכוד והמחנה הלאומי ניצחה. רוב ברור בעם דחה את הדרך של קדימה ושותפיה. נתניהו קורא לכל מפלגות המחנה הלאומי להתאחד תחת ממשלה בראשותו, והוא יפנה גם למפלגות ציוניות נוספות במטרה להקים ממשלת אחדות לאומית, רחבה ככל האפשר, שתוביל את מדינת ישראל לדרך של ביטחון, גאווה לאומית, ותקווה".  

 

מסקר ynet ורפי סמית עולה כי קדימה זכתה ב-28 מנדטים. הליכוד - שהוביל בסקרים המוקדמים - הגיע למקום השני עם 26 מנדטים, בעוד שלישראל ביתנו 16 מנדטים. למפלגת העבודה 14 מנדטים, ש"ס 10, יהדות התורה 6, הבית היהודי 4, חד"ש 5, רע"מ-תע"ל 4, מרצ 4 והאיחוד הלאומי 3. 

 

גם שאר הסקרים של ערוצי הטלוויזיה הצביעו על יתרון של שני מנדטים לקדימה, ובמקביל על גוש ימין גדול במיוחד, המונה כ-65 חברי כנסת.

 

יושבת ראש הכנסת, דליה איציק, אמרה: "זה ניצחון ברור ומובהק של קדימה, והישג אישי אדיר של לבני. קדימה תרכיב הממשלה הבאה ונוביל את המדינה. המשימה הראשונה היא שינוי שיטת הממשל". השר גדעון עזרא מקדימה אמר עם היוודע תוצאות המדגמים: "היום קיבלנו את ההוכחה שקדימה חיה ובועטת".  

 

גיל מסינג, יועצה של לבני, אמר כי "צריך לחכות לתוצאות האמת. אם המדגמים נכונים - קדימה ניצחה את הבחירות האלה. העם החליט ציפי לבני, העם החליט קדימה".

 

הליכוד: הלם ואופטימיות

פעילים בליכוד הגיבו בהלם לתוצאות. פעילים במפלגה תפסו את הראש, ושקט השתרר במטה בגני התערוכה. לאחר כמה שניות החלו לשיר: "כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל". גורמים בכירים בליכוד אמרו כי המהלך הראשון והחשוב ביותר של המפלגה יהיה להקים גוש חוסם עם כל המפלגות מימין כדי לסכל ניסיון של לבני להרכיב ממשלה.

 

ח"כ ראובן ריבלין אמר: "ברורים שלושה דברים: הליכוד הכפיל את כוחו. הימין הוא הרוב בכנסת ה-18 ולפי תוצאות המדגמים רק נתניהו יכול להקים ממשלה.

למרות האכזבה מהתוצאות - צריך להסתכל לצד החיובי העם החליט שצריך להחליף את הממשלה ואת המדיניות. למעלה מ-65 חברי כנסת לא מסכימים עם דרך הממשלה הזו".

 

ח"כ גלעד ארדן הוסיף: "עם ישראל החליט היום באופן נחרץ שהוא מתנגד למדיניות הנסיגות של קדימה מרצ והעבודה. גוש הימין התחזק באופן משמעותי. למרות שהייתי מעדיף שהליכוד יקבל הרבה יותר מנדטים - אין ספק שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, כיוון שרוב חברי הכנסת תומכים במדיניות של הליכוד". 

 

אחד הפעילים אמר: "היינו בטוחים שאנו דורסים אותם. זה לא הגיוני. נקווה ששוב הסקרים וכל המדגמים יטעו. העם איתנו - קורה כאן משהו לא ברור". ואחר הוסיף: "אם זה נגמר ככה פרס עוד יכול להטיל עליה את הרכבת הממשלה למרות שהגוש שלנו גדול בהרבה. צריכים לתת רק לביבי להרכיב ממשלה גם אם לבני מנצחת במנדט או שניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. 28 מנדטים בסקר
צילום: ירון ברנר
נתניהו. 26 מנדטים בסקר
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. 16 מנדטים בסקר
צילום: גיא אסיאג
ברק. 14 מנדטים בסקר
צילום: דודו אזולאי
מומלצים