שתף קטע נבחר

צילום: AP

כך התפלגה ההצבעה: גם בקיבוצים העבודה נפלה

איך פרסו את עוגת הקולות בערים הגדולות? בעיירות הפיתוח? ובמושבים? ומה עם המיעוטים? לחצו על המגזר וקבלו את הפילוח. וגם: רפי סמית מסביר את "הצבעת המחאה" החדשה, ומנסה להגדיר את האבטיפוס של מצביעי קדימה

בירושלים ובבאר-שבע - ניצחון לליכוד, בתל-אביב וחיפה - לקדימה. מעבר לקו הירוק האיחוד הלאומי גבר בגדול על הבית היהודי, ובמגזר הקיבוצים תמה השליטה המסורתית של מפלגת העבודה. כך עולה מהפילוח המגזרי של תוצאות בחירות 2009, כפי שתוכלו לראות במצגת המיוחדת.

 

 

מעבר לפילוח שאותו ניתן לראות, מאחורי התוצאות מסתתרות כמה מגמות מעניינות נוספות. רפי סמית, מנהל מכון סמית שערך אמש את סקר הבחירות של ynet, מסביר הבוקר בהתבסס על התוצאות וכן על הנתנונים שאסף, ש"הצבעת המחאה" ממש לא נעלמה.

 

אם חשבנו שעם ישראל סיים את פרק הצבעת המחאה שלו עם הגמלאים ב-2006, הרי שסמית מסביר שהפעם זו התגלמה בדמות "הצבעת בלימה" - המשמעותית בתולדות ישראל. לדבריו, "כל המחקרים שלנו מעידים שהמצביעים של קדימה ניסו לבלום את עליית ביבי וליברמן.

 

 

"הם לא הצביעו בלב שלם לקדימה, הם הצביעו לציפי לבני אינדיבידואלית. הוכחה לכך היא העובדה שקרוב ל-30 אחוזים ממצביעי המפלגה החליטו על בחירתם רק אתמול. קרוב ל-40 אחוזים החליטו ביומיים-שלושה האחרונים. ביחד מדובר בכ-300,000 מצביעים, 10 מנדטים".

 

תחנת מעבר

קדימה היא גם האחראית העיקרית להתרסקות הטוטאלית של מפלגות השמאל. סמית טוען כי "לבני שאבה שליש ממצביעי מפלגת העבודה בבחירות האחרונות ושליש ממרצ. אפילו בקיבוצים היא ניצחה עם 31 אחוזים מהקולות. זה כמעט בלתי נתפס - הקיבוצניקים נטשו את העבודה לטובת קדימה". מצד שני, קדימה איבדה רק 11 אחוזים מכוחה מקולותיה לטובת העבודה ו-20 אחוזים לטובת הליכוד: "מי שנטש את קדימה פנה בעיקר לימין".

 

אז מהי אותה מפלגת מרכז, שנשארה - ככל הנראה - המפלגה הגדולה בישראל? סמית מסביר: "אפשר להגיד שקדימה היא תחנת מעבר בין השמאל לימין. הגדילה של הימין לא באה ממפלגות השמאל, אלא ממאוכזבי קדימה.

 הגדרת בוחרי קדימה את עצמם מעידה על כך: 5% מגידים עצמם כימיניים, 13% מרכז-נוטה ימין, 48% מרכז ו-27% מרכז נוטה שמאלה.

 

"האבטיפוס של מצביע קדימה הוא האבטיפוס של מצביע העבודה לשעבר: 47% מצביעי המפלגה הם בני 40-60, קרוב למחצית המצביעים הם בעלי השכלה אקדמית ומעלה. שליש אשכנזים, 26% מעדות המזרח, 31% צברים (שהם והוריהם נולדו בישראל) ורק 9% מהמגזר הרוסי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצבעת בלימה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים