שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: נעשה ביזנס עם כל ממשלה בישראל
  בתגובה ראשונה של הממשל, סירב דובר מחלקת המדינה להתייחס להרכב העתידי של הממשלה בישראל, אך הבהיר כי ארה"ב מצפה שכל ממשלה שתקום תמשיך לקדם את תהליך השלום ואת חזון שתי המדינות. אובמה שוחח עם פרס ובירך אותו על "ההליך הדמוקרטי המוצלח"

  נתניהו? לבני? בממשל האמריקני בינתיים לא נוקטים עמדה. ממשל אובמה מתייחס הערב (יום ד') בזהירות לתוצאות הבחירות בישראל, ול"פלונטר" הפוליטי שנוצר. בממשל מבהירים כי אין כוונה לעשות ספקולציות על ההרכב העתידי של ממשלת ישראל וכי ימשיכו לעבוד עם כל ממשלה שתקום, אך בהחלט מצפים שהממשלה תמשיך בקידום תהליך השלום - שבמרכזו חזון שתי המדינות.

   

  עד כה נמנעו הנשיא ברק אובמה, מזכירת המדינה הילרי קלינטון או כל דמות בכירה אחרת מהתייחסות לתוצאות הבחירות. בהתייחסות יחידה אמר דובר מחלקת המדינה, רוברט ווד, כי "התוצאות הרשמיות טרם התפרסמו. אנחנו לא נעשה ספקולציה בשאלה איזו ממשלה תכונן. ישראל היא דמוקרטיה משגשגת, היא מצויה בעיצומו של תהליך חוקתי של בחירת ממשלה".

   

  "יש לנו סדר יום בריא עם ממשלת ישראל", הוסיף ווד, "ואנחנו ממתינים לעשות ביזנס עם הממשלה החדשה".

   

  האמריקנים מדגישים שמדובר בתהליך פנימי ישראלי. "זו ההחלטה של אזרחי ישראל ולא של ארה"ב", מבהירים במחלקת המדינה, אבל בה בעת מדגישים כי "ברור שצריך לראות איזה סוג של מדיניות היא תנקוט בכמה תחומים, ויהיו לנו שיחות עם הממשלה החדשה כשתכונן".

   

  על האפשרות של כינון ממשלת ימין צרה בישראל, מסרבים בממשל אובמה להגיב, ומבהירים כי ארה"ב, כהרגלה, תעבוד עם כל ממשלה אפשרית. "זו בחירה של אזרחי

  ישראל, וכשהממשלה תכונן, תהיה אשר תהיה, אנחנו נעבוד עם הממשלה הזו", אמר ווד.

   

  "אנחנו עובדים עם ממשלות ישראל בניסיון להשפיע על תהליך השלום, וזו עדיין מטרתנו", הוסיף. על השאלה אם ארה"ב עדין דבקה בחזון שתי המדינות, השיב: "זה בדיוק מה שאנחנו רוצים. ברור שאנחנו מקווים שהממשלה החדשה תמשיך לחפש את מסלול השלום. אני לא רואה סיבה שהממשלה החדשה תעשה משהו אחר".

   

  בכל מקרה, האמריקנים מבהירים כי אין שינוי בלוח הזמנים של עבודת השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל, שכבר ביקר באזור לפני שבועיים, וייצא עד סוף החודש לסיבוב שני במזרח התיכון.

   

  אובמה בירך את פרס

  הנשיא אובמה אמנם עדיין לא פצה את פיו בפומבי, אך הערב הוא התקשר לנשיא שמעון פרס, ובירך אותו על הליך הבחירות הדמוקרטי המוצלח. אובמה התעניין בהמשך תהליך הרכבת הממשלה, ונשיא המדינה סקר בפניו את ההליך החוקי. אובמה איחל לנשיא הצלחה, ואמר כי התהליך נראה מורכב, אך הוא בטוח שישראל תיהנה מניסיונו של הנשיא בדרך להחלטה ראויה.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים