שתף קטע נבחר

צה"ל: עמדת האלוף נגד טורקיה אינה עמדתנו

דבריו של מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי, שבהם רמז לאחריות הטורקים לטבח בארמניה ולכיבוש צפון קפריסין, חוללו תקרית דיפלומטית. בעקבותיה, פרסם דובר צה"ל הבהרה: "אין מדובר בעמדתו של צה"ל"

דובר צה"ל פרסם הערב (שבת) הודעה ובה הוא מבהיר כי הדברים שאמר מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי, על טורקיה אינם מייצגים את עמדת צה"ל. ההתבטאות של האלוף מזרחי הובילה לתקרית דיפלומטית בין שתי המדינות, במסגרתה זומן שגריר ישראל באנקרה, גבי לוי, לשיחת בירור במשרד החוץ הטורקי.

 

האלוף מזרחי דיבר בכנס במכללה לפיקוד טקטי במחנה גלילות. הוא תקף את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על התנהגותו בכנס בדאבוס: "קשוט עצמך תחילה". הוא רמז באופן ברור לטבח בארמנים ולדיכוי הכורדים, וציין גם את הכיבוש הטורקי של צפון קפריסין. לקריאות ארדואן לאו"ם לגרש את ישראל משורותיו, הגיב מזרחי בהצעה להצמיד לישראל גם את טורקיה.

 

מצבא טורקיה נמסר כי "ההערות הללו אינן מקובלות בשום תנאי, והן עלולות לפגוע באינטרסים הלאומיים המשותפים של שתי המדינות".

 

באופן חריג, פרסם דובר צה"ל הבהרה ובה נאמר כי "אין מדובר בעמדתו של צה"ל". עוד נמסר בהודעת הדובר כי "בהרצאתו בפני באי הכנס, התייחס האלוף מזרחי לרמתם המוסרית והערכית של חיילי ומפקדי צה"ל במבצע 'עופרת יצוקה'. בהתייחסותו לביקורת שנשמעה מטורקיה כלפי ישראל אמר האלוף אמירות שניתן לפרשן כביקורת על עברה של טורקיה".

 

יחסי ישראל-טורקיה הצטננו מאוד מאז מבצע "עופרת יצוקה", והגיעו לשפל חדש באחרונה, כאשר ראש ממשלתם, רג'פ טאיפ ארדואן, עזב דיון משותף עם נשיא המדינה, שמעון פרס, בוועידת דאבוס בשוויץ, תוך שהטיח בו "אתם יודעים טוב מאוד איך להרוג". פרס אמר לו: "אתם הייתם פועלים כמונו אם היו יורים טילים על איסטנבול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף אבי מזרחי
צילום: דובר צה"ל
רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: AP
מומלצים