שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  באיזו עיר בארץ גדלים הילדים הכי שמנים?

  כ-8 אחוז מתלמידי ישראל סובלים מעודף משקל, מפרסם הבוקר 'ידיעות אחרונות', השמנים ביותר - בתל-אביב. מספר המתגייסים ששוקלים מעל 81 ק"ג הוכפל בתוך 20 שנה. מדינה בעודף משקל

  כמעט ‭8%‬ מתלמידי בית הספר היסודי והחטיבה בישראל סובלים מעודף משקל. כך עולה מנתוני המועצה הלאומית לשלום הילד.

   

  על פי הנתונים שנאספו בידי משרד הבריאות, עודף המשקל שכיח יותר בכיתות הנמוכות. כך, בכיתה א' עומד שיעור הסובלים מעודף משקל על ‭,8.1%‬ בכיתה ז' שיעורם יורד ל‭7.6%-‬ ובכיתה ט' הוא מגיע ל‭6.8%-‬ (ראו פילוח לפי מחוזות וגילים‭.(‬ מדובר בילדים שמדד מסת הגוף שלהם נמצא מעל לאחוזון ה‭95-‬ יחסית לגילם. מדד המסה, ה‭,BMI-‬ מחושב על פי משקל האדם חלקי ריבוע גובהו במטרים. בקרב הילדים, עם זאת, המדד מושפע גם ממה שמכנים המומחים "עקומת גדילה".


   

  מטבע הדברים, ההשמנה מתקופת בית הספר אינה נעלמת באורח פלא בסיומו, וכך נמצא כי שיעור המתגייסים והמתגייסות ששוקלים מעל 81 ק"ג ביום הגיוס הכפיל עצמו ביותר מפי שניים בתוך 20 שנה. בשנת 1989 שקלו ‭6.6%‬ מהמתגייסים ו‭1.7%-‬ מהמתגייסות יותר מ‭81-‬ ק"ג; בשנת 2007 הוכפל מספר המתגייסים בקטגוריה זו של משקל ל‭14.3%-‬ ובקרב המתגייסות ל‭.4.1%-‬

   

  מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר כי הממצאים אינם מפתיעים בשל "היעדר כמעט מוחלט של חינוך לבריאות בבתי הספר‭."‬ אחת הדוגמאות לכך היא העובדה שתלמידי ישראל תופסים את המקום הראשון בעולם בצריכת משקאות קלים. כך, למשל, בכיתה ה' שותים ‭41%‬ מהבנים ומהבנות משקה קל לפחות פעם ביום - לעומת בני גילם בפינלנד, למשל, שבה צורכים משקאות קלים באותה התדירות רק ‭2%‬ מהבנות ו‭5%-‬ מהבנים.

   

  השמנה מחד והרצון להידמות לדוגמניות מאידך גורמים לתלמידי ישראל ובעיקר לתלמידות לענות את עצמם בדיאטות. ארגון הבריאות העולמי מצא, למשל, כי תלמידי כיתות ה' בארץ ממוקמים במקום הרביעי בעולם אחרי ארצות הברית, דנמרק וצ'כיה בשיעור עושי הדיאטה. תלמידי כיתות ז' תופסים את המקום השביעי, ותלמידי כיתות י' את המקום ה‭.12-‬ נמצא כי שיעור הבנות השומרות על משקלן באמצעות דיאטה או בדרכים אחרות גדול פי 2 עד פי 3 משיעור הבנים כמעט בכל המדינות. ככלל, כ‭21%-‬ מהבנות בכל הגילים וכ‭10%-‬ מהבנים מנסים להפחית ממשקלם.

   

  את המחקר בארץ ערך ד"ר יוסי הראל מאוניברסיטת בר-אילן. לדבריו, השיעור הגבוה של עושי דיאטה מעיד בעיקר על היות התלמידים מוטרדים מדימוים האישי, ללא קשר למשקל גופם. "ישנו רצון, בעיקר בקרב בנות, להידמות למודל של דוגמנית שרואים בסרטים או במחשב‭,"‬ אמר הראל. עירית בוקעי ועירית עובד, דיאטניות קליניות בכירות במחוז חיפה של שירותי בריאות כללית, מסבירות כי הילדים צורכים מזון מהיר וגם לא אוכלים באופן מסודר. "שכיחות עודף המשקל בילדים בעולם המערבי הכפילה את עצמה בשני העשורים האחרונים. הטיפול הטוב ביותר לתופעה הוא מניעתה‭,"‬ סיכמו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עודף משקל. בעיה של כל ילד עשירי
  צילום: indek open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים