שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עופרת יצוקה - עכשיו התערוכה

  תערוכה ראשונה המציגה צילומים מהמערכה האחרונה מוצגת בשדרות. בתמונות בשחור לבן מנסה הצלם אדי גרלד, "לחדד שאלות מוסריות ולאפשר לצופה מרווח פרשנות באשר לסיבות ותוצאות המלחמה". הצצה

  פחות מחודש אחרי תום המערכה "עופרת יצוקה", ותערוכה ראשונה המגיבה אליה ומציגה צילומים ראשונים שלה, כבר תלוייה, ומזמינה לצפות ולהתרשם. מדובר בסדרת תמונות בשחור לבן של הצלם אדי גרלד המתעדות צדדים שונים של המלחמה האחרונה. "התמונות ברובן קונספטואליות, והן מחדדות שאלות מוסריות ומאפשרות לצופה מרווח פרשנות באשר לסיבות ותוצאות המלחמה", מסביר גרלד.  

   

  התמונות שצולמו בצד הישראלי, יוצרות מקטעים שמנסות ליצור פסיפס ולהרכיב תמונה של המלחמה, נסיון לא פשוט לטענת גרלד. "חווית המערכה הזו מילאה והסעירה את החושים אך נותרה רחוקה מאיתנו", הוא מוסיף. "בגלל מגבלות צבא וצנזורה ובעיקר בגלל שהסיפור האמיתי של המלחמה הזאת התרחש הרחק מעינית המצלמה".

   

  צילום: אדי גרלד

   

  צילום: אדי גרלד 

   

  התמונות של גרלד הופצו דרך סוכנות הצילום הגרמנית 'לייף' למערכות עיתונים ומגזינים ברחבי העולם, למרות שהשתמש  בפורמט שחור לבן הפחות מקובל בצילומי חדשות. מגזין "טיים" בחר להשתמש בשתי תמונות שלו,"כדי ליצור משוואה בלתי אפשרית בין הקורבנות בצד הישראלי ובעזה", הוא מסביר. הצילומים יוצגו בחודש הבא, גם בלונדון בערב התרמה למען תושבי עזה, בו תקיים קריאת שירה מודרנית, הופעות של להקות רוק ותמונות שצולמו משני צידי המערכה.

   

  הבחירה בצילומי שחור לבן, ממשיכה בקו תיעוד בו השתמש גרלד גם בצילומי

  המלחמה האחרונה בגאורגיה, בקורבנות שהתקיימו בבורמה אחרי סופת הציקלון נרגיס, ובמשברים הומניטריים באפריקה שתיעד עבור ארגוני סיוע של האו"ם.

   

  "צבע מסיט אותנו לפעמים מהאווירה המאפיינת מלחמות או כל טרגדיה", טוען גרלד. "שחור לבן ממקד אותנו בהתרחשות עצמה שמאפיינת סיטואצית קודרות במהותן. הכוונה הייתה מראש ליצור זיכוך ויזואלי אצל הצופה, ולהתמקד באווירה המאפיינת כל מלחמה או קונפליט טעון".

   

  גרלד בחר לקרוא לתערוכה בשמה של המערכה הלקוח משירו של חיים נחמן ביאליק, "נעשה שימוש ציני בשיר ילדים כשהשתמשו בשיר תמים לאינטרסים פוליטיים", מתרץ גרלד את הבחירה. בהזמנה לתערוכה הוא משתמש בשיר, אך משאיר את השאלות בסופו פתוחות, "כמו שהתמונות משאירות פתח לפרשנות ודמיון, כך גם השמטת התשובה 'למי ניתנה עופרת יצוקה ' נשארת פתוחה". מסכם גרלד.

   

  • התערוכה מוצגת ללא תשלום בבר "קדאקס" מול מכללת ספיר בשדרות, והיא עתידה לנדוד בעוד חודש למרכז הארץ.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים