שתף קטע נבחר

אולמרט: דרשתי כל הזמן את שחרור שליט תחילה

ראש הממשלה דוחה את הטענות כי הקשיח את עמדתו בנושא, ומסביר כי רק כעת חשף את עמדתו האמיתית, בגלל "אחרים" שדיברו בתקשורת - רמז לאהוד ברק

"לא הקשחתי את עמדתי בעניין גלעד שליט", הבהיר היום (ב') ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "הצגת העניין אינה נכונה. זו היתה עמדתי מראש, כפי שהוצגה בדיונים שנערכו במשך חודשים ארוכים, ורק עתה ניתן להם פומבי".

 

אולמרט אמר את הדברים הבוקר בעת סיור ביישובי החלוציות בדרום, סמוך לגבול מצרים, בתגובה לטענות לפיהן העמדה שהציג אתמול, התובעת את שחרור החייל

החטוף כתנאי לפתיחת המעברים לרצועת עזה והעברת סחורות אליה, מהווה הקשחה בעמדת ישראל בנושא. לדבריו, הוא נאלץ לחשוף את עמדתו כעת, בשל דברים שונים שנאמרו בנושא בתקשורת, ועיוותו את המציאות - ובכך העביר ביקורת מרומזת על שר הביטחון אהוד ברק.

 

אולמרט אמר עוד כי "עמדתי מראשית הדרך היתה - עניין שליט בראש. העניין השני הוא מניעת ההברחות, והשלישי הוא הפסקת הירי מרצועת עזה. לצערי, רק הבוקר נחתו כאן רקטות, שש בסך הכול בימים האחרונים".


ימים אחרונים בתפקיד, אולמרט בדרום (צילום: לע"מ)

 

"את סדר הדברים הזה, שליט ראשון, הברחות שני והפסקת ירי שלישי, הבהרתי לנציגים הבולטים ביותר של מצרים עמם שוחחתי. הבהרתי שאנחנו לא נפתח את המעברים כשגלעד שליט מצוי תחת השבי האכזרי של החמאס. זה סדר העדיפויות שלי לאורך הדרך, אך להבדיל מאחרים, אני מיעטתי לדבר על כך". בדבריו האחרונים רמז אולמרט לדברים שאמר בכמה הזדמנויות עמיתו ב"מטבחון", ברק.

 

אולמרט הסביר שבסופו של דבר החליט להציג פומבית את עמדתו מכיוון שמדי יום עלו ידיעות בתקשורת שעיוותו לדעתו את המציאות. "אני רואה כותרות דרמטיות בעיתונות על הכרעות שנופלות, על הכרזות חשובות, לכן רציתי לשים את הדבר הזה במקום הנכון שלו. כאמור, גלעד שליט במקום הראשון - ואחרי זה כל היתר".

 

ראש הממשלה השיב לשאלת העיתונאים שנלוו לסיורו, כי עמדתו זו מתואמת והובהרה לחבריו במטבחון, ציפי לבני ואהוד ברק. לדבריו הוא עדכן בדבר זה גם את בנימין נתניהו ואת אביגדור ליברמן.

 

בתשובה לשאלה בעניין ההתפתחויות הפוליטיות, רמז אולמרט כי הוא סבור שקדימה צריכה למצוא את עצמה בממשלה רחבה. אולמרט חזר והדגיש שהאינטרס שלו, כמי שהיה גורם מרכזי בבנייתה של קדימה, הוא שהיא תרכיב את הממשלה הבאה - בהיותה המפלגה הגדולה היום. עם זאת,  הוא הוסיף כי אין הוא רוצה להתייחס לתסבוכת הפוליטית, והוא "סומך את ידיו על הנשיא שמעון פרס, בעל הניסיון הרב, שיתמודד עם הבעיה".

 

אולמרט הוסיף ואמר: "את כוונותיי האישיות אמרתי, אני שמתי בקלפי פתק ועליו רשום כן לקדימה בראשות ציפי לבני. כשתקום ממשלה חדשה, איזו שתיקבע, נפנה לה מקום על פי תוכנית מסודרת ומאורגנת - ותהיה ממשלה טובה לישראל".

 

במהלך ביקורו בדרום קבע ראש הממשלה אהוד אולמרט אבן פינה לביתו של אליהו אוזן, ממפוני נצרים שברצועת עזה, שבונה את ביתו באחד מיישובי חלוצית שעל גבול מצרים, לא הרחק מרפיח. אל הטקס והסיור הצטרף גם שר הבינוי והשיכון זאב בוים. מאוחר יותר נשא אולמרט דברים בפני מפוני גוש קטיף ואמר שאין הוא מתכוון להיכנס אל המחלוקות והוויכוחים הישנים, הביע הזדהות עם כאבם בתקווה לעתידם בנגב.

  

אחר כך סייר אולמרט במסוק יסעור מעל גבול מצרים וצפה בציר פילדלפי ובציר הח', דרכו נעשו בעבר ניסיונות להחדיר מחבלים מרצועת עזה לתוך הנגב. במהלך הסיור האווירי קיבל אולמרט הסברים ממפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הקשחה בעמדת ישראל
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: נועם רותם
שליט. "במקום הראשון"
צילום: נועם רותם
ברק. "להבדיל מאחרים"
צילום: דודו אזולאי
מומלצים