שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מזוז: ההצבעה הכפולה של בר-און לא תיחקר
  היועץ המשפטי לממשלה החליט על דעת פרקליט המדינה שאין בסיס ראייתי המצדיק חקירה פלילית נגד שר האוצר, שנתפס מצביע בכנסת עבור ענבל גבריאלי בשנת 2003. הנימוק: כנראה שהיא הסכימה, וגם כך חלה התיישנות

  היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קבע הערב (יום ב') כי אין בסיס ראייתי לפתיחת חקירה פלילית נגד השר רוני בר-און בפרשת ההצבעות הכפולות מ-2003. זאת לאחר קבלת ממצאי הבדיקה המשטרתית בנושא וחוות דעת שהגישה הפרקליטות. ההחלטה התקבלה על דעת פרקליט המדינה.

   

  בנובמבר האחרון נחשפו ב"ידיעות אחרונות" צילומים ממאי 2003 שבהם נראה בר-און מצביע במקומה של גבריאלי, בעת שזו עומדת בסמוך אליו. קטע הווידאו המתעד את בר-און פורסם ב-ynet. ההצבעה הכפולה נעשתה באחד הדיונים שקדמו לדיון שבו הצביע פעמיים יחיאל חזן - ובגין כך הורשע. על חזן נגזרו ארבעה חודשי עבודות שירות וחודשיים מאסר על תנאי.

   

  בעקבות הפרסומים החליט היועץ המשפטי לממשלה לערוך בדיקה משטרתית על ההצבעה הכפולה. במסגרת זו נבדקו חומרים שונים, ונגבו עדויות ממעורבים בנושא - בהם גבריאלי עצמה.

   

  לאחר בחינת החומר והכנת חוות הדעת על ידי הפרקליטות, קיים מזוז דיון בנושא בו השתתפו בין היתר פרקליט המדינה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וגורמי פרקליטות ומשטרה. בסיום הדיון הודיע מזוז על דעת פרקליט המדינה לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, כי לא קיימת תשתית ראייתית שתצדיק פתיחת חקירה פלילית - ויש לגנוז את התיק.

   

  ועדת האתיקה של הכנסת תבדוק אם להעניש את בר-און

  מזוז נימק את החלטתו והסביר: "בחינת הקלטת הראתה כי חברת הכנסת גבריאלי עמדה לצידו של בר-און בעת הצבעתו ואף ראתה כפי הנראה את מעשיו. בעקבות גרסתה של גבריאלי, לפיה אין היא שוללת את האפשרות כי הצבעתו של בר-און היתה בהסכמתה ואולי אף לבקשתה - הרי שספק רב אם בנסיבות אלו נעברה עבירה פלילית. מכל מקום, גם אם נעברה עבירה הרי שהעבירות הרלבנטיות שהן זיוף או הפרת אמונים התיישנו מזמן", נטען.

   

  במסגרת חוות דעת הפרקליטות והדיון שערך מזוז בעניין, נבחנה גם שאלת השתתפותו של בר-און בדיונים של ועדת הכנסת שעסקה בהליכי הסרת החסינות של חברי הכנסת יחיאל חזן ומיכאל גורלובסקי בפרשת ההצבעות הכפולות, אך לא נמצא כי בנסיבות העניין הדברים מגיעים לכדי עבירה פלילית.

   יחד עם זאת, קבע מזוז כי הממצאים יועברו לוועדת האתיקה של הכנסת על מנת שתבחן את התנהלותו של בר-און, ותחליט האם יש מקום לנקיטת פעולה מצדה.

   

  בתגובה לפרסום הצילומים אמר אז השר בר-און: "אני לא זוכר את המקרה, במיוחד לאור ההמולה ששררה באותו לילה בכנסת. הצילום מראה כי הכל התרחש בנוכחותה של חברת הכנסת ענבל גבריאלי, בשונה מההצבעות הכפולות שבהן הצביעו חברי כנסת עבור חברי כנסת אחרים ללא ידיעתם ובעת שאלה נעדרו מאולם המליאה. מכל מקום, בדיעבד, אני סבור כי גם הצבעה במקום חבר כנסת שנוכח במקום אפילו אם ברשותו, אינה תקינה, וככל שכך אירע זו טעות ואני מצטער על כך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בר-און. הודה ועזב, ורוחם
  צילום: ירון ברנר
  מתוך הצילומים
  צילום: ערוץ הכנסת
  מומלצים