שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שפרה צדקה: סריגה מונעת אלצהיימר

  חוקרים מצאו כי תחביבים כמו קריאת ספר, משחקי וידאו ואפילו סריגה יכולים לעכב את הופעת תסמיני דמנציה. צפייה בטלוויזיה מנגד, עלולה להאיץ את קצב איבוד הזיכרון

  העץ הסרוג של שפרה עושה משהו למוח: מחקר חדש מצא כי עיסוק בתחביבים כמו קריאה, משחקי מחשב או סריגה עשויים לעכב את התפרצות תסמיני הדמנציה. עם זאת, צפיה בטלויזיה אינה נמנית עם התחביבים החיוביים והיא אף עלולה להאיץ את איבוד הזיכרון. ממצאי המחקר החדש יוצגו בכנס החברה האמריקנית לנוירולוגיה.

   

  החוקרים מה"מאיו קליניק" שבמינסוטה בדקו 200 איש בגילאי 70 עד 89 שסבלו מבעיות זיכרון קלות, אשר הושוו לקבוצה מקבילה שחבריה היו בעלי זיכרון תקין. החוקרים שאלו את הנבדקים אודות הפעילויות היומיות שלהם בשנה שטרם המחקר וכיצד העסיקו את עצמם מנטלית כשהיו בגילאי 50 עד 65.  


   

  החוקרים מצאו כי אלה שעסקו בתחביבים כמו קריאה, משחקי וידאו, תפירת טלאים או סריגה היו בסיכון מופחת של 40% ללקות בהפרעות זיכרון. מאוחר יותר בחיים, פעילויות דומות הפחיתו את הסיכון לפגיעה בזיכרון בשיעור של 30 עד 50 אחוז.

   

  בתוך כך מצאו החוקרים כי צפייה בטלויזיה לא עושה טוב לזיכרון:  אלה שצפו בטלוויזיה פחות משבע שעות ביממה היו בסיכון מופחת של 50% לסבול מבעיות זיכרון בהשוואה לאלה שבילו זמן רב יותר בבהיה בטלויזיה.

   

  "המחקר מרתק משום שהוא מדגים כיצד הזיקנה אינה צריכה להיות תהליך פסיבי", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר יונס גדה, "עיסוק בפעילות קוגניטיבית יכול למנוע אובדן זיכרון בעתיד. עם זאת, יהיה עלינו להוכיח את התוצאות שקיבלנו במחקרים נוספים".

   

  דמנציה (שיטיון בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות שמתאפיינות בירידה בתפקוד של קליפת המוח ובהדרדרות מנטלית, כשהשכיחה בהן היא האלצהיימר - מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להדרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעתים סובלים החולים גם מעירנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

   

  אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שבתוך 15 שנים יגדל מספרם ל-120 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, גדלה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שפרה. העץ עשה טוב למוח
  צילום: גולי כהן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים