שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אדם ניאנדרטלי תמורת 30 מיליון דולר
  ד"ר ג'ורג' צ'רצ' מעורר סערות בארה"ב. הגנטיקאי הבכיר הצהיר כי אפשר להחזיר לעולם את האדם הניאנדרטלי וכי זה לא יעלה יותר מ-30 מיליון דולר. מה דעתכם, כדאי?
  הטיוטה הראשונה של רצף הבסיסים בדנ"א של האדם הניאנדרטלי, המבוססת על ממצאים שהוצגו לפני חצי שנה בגרמניה, הוצגה בתחילת השבוע וכבר מעוררת ויכוח מוסרי סוער בארה"ב. הגנטיקאי ד"ר ג'ורג' צ'רצ' (George Church), התייחס לטיוטה בראיון ל"ניו יורק טיימס", ואמר כי אפשר להחיות את קרוב המשפחה האבוד של האדם בעלות של 30 מיליון דולר. סכום המהווה אחוז אחד בלבד מתקציב הקרן הלאומית למדעים, שקבעה השבוע תכנית החירום הכלכלית של אובאמה.

   

  המדען מהרוורד, שנחשב לאבי פרויקט הגנום האישי, הציע ליישם את שיטת "השיבוט הרבייתי". לפי שיטה זו, יש לשנות במעט את הדנ"א האנושי, ולהחדירו לתא ביצית של שימפנזה, וכך ייווצר האדם הניאנדרתלי. לדברי המדען, אם ימומן כהלכה, ייתכן שעמיתיו יבצעו את הפרויקט עימו.

   

  הצהרת מעבדת צ'רצ' (שלמרבה האירוניה תרגומה החופשי לעברית הוא "מעבדת הכנסייה"), התפרסמה בין לילה בעיתונים וברשת ברחבי ארה"ב, ופרטה על נימים רגישות של הקואליציה הנוצרית בארה"ב. וכבניגון חוזר, האשימה הקואליציה את המדענים, שוב, בניסיון למלא את תפקידו של אלוהים.

   

  ג'ון טירני (John Tierney) בעל הטור המדעי ב"ניו יורק טיימס" אינו מזדהה, בלשון המעטה, עם החרדה שחשים המבקרים, אותם כינה בטור "שומרי מוסר-ביולוגי מטעם עצמם". "אני לא מבין על מה המהומה" כתב טירני. "אם היינו מגלים במקרה כמה ניאנדרטלים ששרדו, היינו שומרים עליהם מכל משמר, כמו שאנחנו מגנים על כל מין נכחד, כולל יתושים שנושכים אותנו ודובי קוטב שעשויים לאכול אותנו. כבר עסקנו בהשבת מינים נכחדים לסביבתם המקורית, למה שלא נציע את אותה דאגה לאחינו ההומינידים?"

   

  אבל את הבעייתיות האמיתית שבהצעה של צ'רצ' ביטא טוב מכולם המדען ריצ'רד קליין. "ונגיד שצ'רצ' ייצור אדם ניאנדרטלי, איפה נשים אותו? בהרוורד או בגן החיות?" תהה קליין, בהעלותו נקודה חשובה. להחזיר מינים שנכחדו באמצעים גנטיים זה טוב יפה, נוכל לראות שוב את הממותה ואת האריה האמריקני, נצוד חיות כאוות נפשנו וכשיאזל המלאי, נשבט עוד כמה מהן. אבל אם יחזור להסתובב בינינו האדם הניאנדרטלי, זה כבר יהיה סיפור אחר לחלוטין.

   

  הוא פשוט דומה לנו מדי - המין הנכחד הזה בשבט האדם, שחי עד לפני כ-30,000 שנים ביערות של מרכז ומערב אירופה - והצרה היא שאנחנו לא יודעים בדיוק עד כמה. יש הסבורים כי הוא ידע לדבר ובעבר אף שיערו שהאדם הנבון והאדם הניאנדרטלי הכירו זה את זה והתרבו זה עם זה, וכי הופעת האדם הנבון אחראית בעצם להיעלמות האדם הניאנדרטלי.

   

  מבחינה גנטית, כאמור, איננו כה שונים וחזרתו לעולם של קרוב המשפחה האבוד עלולה לשבש את האבחנה הנוחה לנו כל כך, בינינו לבין בעלי חיים אחרים. מצד אחד, יהיה נחמד לגלות עד כמה הם באמת היו דומים לנו, השעירים מעמק הניאנדר שבגרמניה. מצד שני, מה נעשה איתם כשהם יהיו פה? נכלא אותם במעבדות או שמא ניתן להם להסתובב בינינו?

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אדם ניאנדרטלי תמורת 30 מיליון דולר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים