שתף קטע נבחר

ליברמן לנשיא: כן לנתניהו, לא לרוטציה

יו"ר ישראל ביתנו פיזר את הערפל, והמליץ לנשיא המדינה, שמעון פרס, על בנימין נתניהו כראש הממשלה "רק במסגרת ממשלה רחבה". הוא קבר את רעיון הרוטציה: "אני חזיתית נגד רוטציה". מרצ לא המליצה על איש: "לבני עקפה את נתניהו מימין"

רעיון הרוטציה הולך ומתרחק, נתניהו מקבל מנדט מליברמן: יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, המליץ הבוקר (יום ה') לנשיא המדינה, שמעון פרס, על בנימין נתניהו כראש הממשלה: "אנחנו ממליצים על בנימין נתניהו רק במסגרת של ממשלה רחבה". בכך משיג נתניהו 65 ממליצים, לעומת 28 - חברי קדימה בלבד - ללבני. 27 הח"כים הנותרים לא המליצו על איש.

 

כפי שהדברים נראים, דרישת ישראל ביתנו לממשלה רחבה איננה בגדר אולטימטום, כפי שהגדיר זאת ח"כ סטס מיסז'ניקוב בצאתו מהפגישה עם הנשיא: "בשעת משא ומתן איננו מציבים תנאים".

 

לדברי ליברמן, "ממשלה שמורכבת משש מפלגות שיש לה 65 מנדטים היא תהיה ממשלת הישרדות. זאת לא ממשלה שתהיה מסוגלת להוביל מהלכים רציניים. ולכן אנחנו אומרים גם לחברי בליכוד - תתחילו באמת לחשוב אחרת. נתניהו אמנם יהיה ראש ממשלה אבל זאת תהיה ממשלה של נתניהו ולבני ביחד, וציפי צריכה להתרגל שלא מדברים על רוטציה. אני חזיתית נגד רוטציה". הוא קרא לנתניהו וללבני לגבש יחד את קווי היסוד לממשלה הרחבה.


ליברמן ולצדו סטס מיסז'ניקוב ועוזי לנדאו (צילום: גיל יוחנן)

 

בצאתו מהפגישה, אמר לכתבים: "נוכח האתגרים מבית ומבחוץ - כל מפלגה תהיה חייבת לוותר על אמביציות, יוקרה וחלומות". המצב הכלכלי, האיומים מצב איראן והמצב המדיני - מחייבים, לדברי ליברמן, הקמת ממשלה רחבה, "זה מחייב כל אחד מאיתנו להתעלות מעל עצמו. חייבים ממשלה של שלוש המפלגות הגדולות - ליכוד, קדימה וישראל ביתנו. מי שירצה אחר כך, שיצטרף".

 

מוקדם יותר התייצבו בבית הנשיא נציגי הבית היהודי ומרצ. בבית היהודי המליצו על נתניהו לתפקיד ראש הממשלה, ואילו במרצ הודיעו שלא יתמכו בציפי לבני, ותקפו אותה במילים קשות. "לנוכח ההתרפסות של לבני בפני ליברמן, המלווה במכירת חיסול אידיאולוגית של התחייבויותיה לבוחרים, איננו יכולים להמליץ עליה להרכבת הממשלה", אמר הח"כ הטרי ניצן הורוביץ.  


ריבה לנשיא (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריו, "זה ביזוי של הפוליטיקה והשחתה של הערכים הבסיסיים ביותר. לבני הבטיחה בקמפיין כי תחסום את ממשלת ביבי-ליברמן ועכשיו היא עוקפת את ביבי מימין". חברי מרצ הגיעו לבית הנשיא בהרכב מלא ולא נזדקקו ליותר מרכב אחד לשם כך. זו היתה תמונה סמלית להתרסקות של מי שהיו אמורים להיות ההבטחה של השמאל. הם הביאו שי לנשיא: צנצנת ריבה. חבר הכנסת אילן גילאון הבהיר: "אנחנו מצפים לקבל את הצנצנת בחזרה בסוף השימוש".

 

בצאתם מהפגישה, אמר היו"ר חיים אורון: "איננו יכולים להמליץ על ביבי משום שעמדותיו והשקפותיו נוגדות את בסיסי ערכינו ולא המלצנו על ציפי לבני משום שספק גדול אם היא בכלל יכולה להקים ממשלה". לדברי אורון, המגעים המתמשכים בין שרת החוץ, ציפי לבני, לאביגדור ליברמן בניסיון לשכנעו ללכת עם מפלגתה יד ביד, סתמו את הגולל על האפשרות שמרצ תתמוך בלבני. "הטנגו בין ישראל ביתנו לקדימה הוא סיבה מכרעת לא לתת תמיכה לקדימה. אנחנו נמלא את תפקידנו באופוזיציה ואנחנו מקווים שהיא תהיה גדולה. ניתן לרוב הימני בכנסת הנוכחית למלא את תפקידם בקואליציה".

 

כצפוי, הבית היהודי המליץ ליו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, להרכיב את הממשלה. יו"ר הבית היהודי, פרופ' דניאל הרשקוביץ, אמר בצאתו מהפגישה: "כפי שהודענו במהלך הבחירות וכפי שהתחייבנו לבוחרים שלנו, המלצנו על בנימין נתניהו להרכבת הממשלה".

 

יו"ר המפלגה הוסיף ואמר כי הם יתמכו בהרחבת הממשלה מעבר לגוש הימין הלאומי, "אנחנו תומכים בהרחבת הממשלה, לא רק בממשלה צרה", אמר. לדבריו, מפלגתו תהיה מוכנה לשבת עם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אותו כינה ציוני.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן מגיע לבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
נציגי מרצ בבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
נציגי הבית היהודי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים