שתף קטע נבחר

ההכרעה המסתמנת: נתניהו ולבני מחר אצל הנשיא

לאחר ההמלצה של ישראל ביתנו על בנימין נתניהו, מתקרב הנשיא לרגע ההכרעה. הוא מתכוון לזמן למחר את יו"ר הליכוד ואת יו"ר קדימה לשיחות בארבע עיניים. ש"ס בקרב עם ליברמן על הרכב הממשלה: "לא נזוז מההלכה"

ההכרעה על הטלת מלאכת הרכבת הממשלה מתקרבת: נשיא המדינה, שמעון פרס, מתכוון לזמן ככל הנראה כבר מחר (יום ו') את יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, ואת יו"ר קדימה, ציפי לבני, לשיחות בארבע עיניים. כך מסרו ל-ynet גורמים בבית הנשיא. בשיחות ישמיע פרס את שיקוליו וידגיש את הצורך בכינון ממשלת אחדות רחבה.

 

בימים האחרונים, נמסר מבית הנשיא כי משך הזמן להחלטה יושפע מהמורכבות שלה. אולם לאחר שנתניהו השיג רוב של 65 תומכים, נראה כי ההחלטה עשויה להתקבל עוד לפני כניסת השבת. רגע המפתח היה פגישתו של הנשיא הבוקר עם נציגי מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, שהמליצו על נתניהו, ובכך הבטיחו לו את הרוב הנדרש.

 

לאחר המלצת יו"ר ישראל ביתנו, מתקרב נתניהו צעד גדול לקראת הרכבת הממשלה. ליברמן הבהיר לנשיא כי הוא מתנגד

לרוטציה, ודרש הקמת ממשלה רחבה: "ממשלה שמורכבת משש מפלגות שיש לה 65 מנדטים היא תהיה ממשלת הישרדות. זאת לא ממשלה שתהיה מסוגלת להוביל מהלכים רציניים. ולכן אנחנו אומרים גם לחברי בליכוד - תתחילו באמת לחשוב אחרת. נתניהו אמנם יהיה ראש ממשלה אבל זאת תהיה ממשלה של נתניהו ולבני ביחד, וציפי צריכה להתרגל שלא מדברים על רוטציה. אני חזיתית נגד רוטציה".

 

בהמשך הבוקר נאם ליברמן בוועידת הנשיאים, והסביר את בחירתו: "לדעתנו צריך ממשלה חזקה ויציבה, בראשות שלוש המפלגות הגדולות. ביבי ולבני צריכים להבין שהם צריכים יחד איתי להוביל את הממשלה הבאה. אני לא מאמין באופציה אחרת, האתגרים והסכנות שלפנינו מחייבים אותנו לממשלה רחבה חזקה ויציבה".

  

ש"ס: נפעל לממשלה רחבה

אחרי ישראל ביתנו, הגיעו לבית הנשיא נציגי ש"ס, שגם הם המליצו על נתניהו: "מצער שיש ניסיונות כמו שהיו בימים אפלים יותר לפסול מפלגות אחרות. אפשר להקים ממשלה הכוללת את הליכוד, ש"ס, קדימה ועבודה. זוהי אופציה מבורכת לממשלה יציבה ויעילה", אמר יו"ר הסיעה, השר אלי ישי. יחד עם ישי, הגיעו לבית הנשיא השרים אריאל אטיאס, יצחק כהן ומשולם נהרי - וכן יו"ר הסיעה, ח"כ יעקב מרגי.


חברי ש"ס יוצאים מהפגישה עם הנשיא (צילום: גיל יוחנן)

 

לאחר שגם ישראל ביתנו נתנה את המלצתה לבנימין נתניהו ולמעשה הבטיחה את המלצתם של רוב חברי הכנסת, נשמה ש"ס לרווחה, ומתוך ציפייה כי נשיא המדינה יטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה כבר החלה בהכנות לשלב הבא: כניסה לקואליציה בכל מקרה. במפלגה לא אוהבים את כוונותיו של ליברמן לנסות ולכפות ממשלת טריו שאינה כוללת אותם בפנים, וכעת הם מנסים להבטיח את מקומם בממשלה הבאה.

 

לשאלת ynet אם יהיו מוכנים להתפשר בנושא ברית הזוגיות בשביל להיכנס לקואליציה, ענה: "יש תורת ישראל, עקרונות והלכה, ואסור לזוז מההלכה. אלפי שנים שרדנו בגלות, וזאת רק בזכות ההלכה היהודית ותורת ישראל. אם לא אלו, היינו נטמעים ונעלמים".

 

אנשי המפלגה הבהירו כי יפעלו למען הקמתה של ממשלה רחבה על בסיס מפלגתו הימין. "כבר לפני הבחירות אמרנו את דברינו, העם בחר בימין ואנחנו המלצנו להקים ממשלה רחבה ככל האפשר על בסיס המחנה הלאומי, ובמהרה", אמר יו"ר המפלגה. הוא קרא ליתר המפלגות להיכנס למשא ומתן קואליציוני בהקדם. "גלו אחריות", אמר ישי, והוסיף כי הוא מתפלל שתהיה ברכה לממשלה.

 

גורמים במפלגת ש"ס מסרו ל-ynet: "ליברמן עדיין לא הפנים כי נגמר קמפיין הבחירות. כעת עומדות בפנינו משימות מורכבות בהן צריכים לטפל, וכבר אי אפשר להוסיף מנדטים".

 

מוקדם יותר הבוקר היו אצל הנשיא גם חברי סיעת מרצ, והודיעו כי אינם ממליצים על איש. גם יו"ר העבודה אהוד ברק, שנציגי מפלגתו יגיעו לנשיא הערב, הודיע הבוקר כי העבודה לא תמליץ על איש. "התמונה סבוכה ומטרידה כאשר, ישראל ביתנו היא זו שתמליך ראש ממשלה בישראל", אמר הבוקר ברק בישיבת סיעת העבודה בבית המפלגה בתל-אביב, שעות ספורות לפני הפגישה במשכן הנשיא.

 

בבוקר היו אצל הנשיא גם נציגי מפלגת בל"ד, ולא המליצו על אף מועמד. בהמשך היום יתייצבו בבית הנשיא גם נציגי העבודה, חד"ש, רע"מ-תע"ל, האיחוד הלאומי ויהדות התורה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס עומד להכריע
צילום: AFP
ליברמן נתן את האות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים