שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מצרים: עמדת ישראל - סכנה; משלחת הוחזרה

  בהודעה של משרד החוץ בקהיר נמסר כי ההחלטה לדרוש את שחרור גלעד שליט כתנאי ראשון "תכשיל כל סיכוי להפסקת אש". במקביל, נקראה משלחת של משרד התעשייה המצרי לעזוב את ישראל - אך המצרים הבהירו: מסיבות טכניות

  לראשונה מאז החלטת הקבינט - גורם מצרי רישמי מותח ביקורת על ישראל. במקביל - מצרים החזירה משלחת שביקרה בארץ. בהמשך כבר ניסו בקהיר להרגיע. דובר משרד החוץ בקהיר, חוסאם זכי, אמר הערב (יום ה') כי דרישת ישראל שהחייל החטוף גלעד שליט ישוחרר לפני שתוכרז הפסקת אש עם חמאס מהווה מכה למאמצי התיווך של מצרים. לדבריו, הניסיון לקשור את שחרור שליט להפסקת האש "יכשיל כל סיכוי להפסקה שכזו".

   

  עד כה הקפידה קהיר לשמור באופן רשמי על שתיקה בנוגע להחלטת הקבינט, כי שחרור של שליט יהווה תנאי לכל סיכום שיושג מול חמאס. הבוקר הודיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי

   ישראל העבירה למצרים שמות מאות אסירים פלסטינים שלא היו ברשימה המקורית שדרש חמאס, ובעקבות זאת ישנה התקדמות במו"מ על שחרור שליט.

   

  בתוך כך, קיבלו חברי משלחת מצרית, שהגיעו לארץ כדי לקיים דיונים המתקיימים מידי רבעון באופן שוטף במסגרת הסדרי אזורי הסחר המועדפים (QIZ) בין מצרים, ישראל וארצות הברית - הוראה לחזור למדינתם.

   

  ההערכה היא כי הוראה זו באה כאיתות נוסף לישראל, במטרה להביע את מורת רוחה של מצרים מהחלטת הקבינט. במשרד החוץ הגיבו באכזבה על ההחלטה המצרית. בהודעה שפרסם המשרד נאמר: "אנו מביעים צער על ההחלטה המצרית לעצור את הדיונים הרבעוניים שנערכו היום במשרד התמ"ת בירושלים. מדובר במפגש כלכלי שעצם קיומו הוא אינטרס מצרי לא פחות מאשר ישראלי. ההחלטה הזו שולחת מסר שלילי לאנשי עסקים בישראל, מצרים וארצות הברית שחפצים לקדם את הסחר בין המדינות. אנו תקווה כי דיוני הוועדה יחודשו בהקדם".

   

  בעקבות הזעם הישראלי, העביר מאוחר יותר שגריר מצרים בישראל, נאסר רידא, מסר מרגיע משר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט. לדבריו, המשלחת המצרית הוחזרה לקהיר לצורך התייעצויות טכניות וכי ישנה כוונה להשיבה בהקדם לישראל להשלמת הדיונים. ניתן להעריך כי המשלחת אכן תשוב בסופו של דבר לארץ.

   

  חמאס דורש לשחרר אלף אסירים 

  בחמאס הבהירו לאחר הודעת ישראל כי התנאי לשחרור שליט הוא שחרורם של יותר מאלף אסירים פלסטינים - חלקם "כבדים" במיוחד - מבתי הסוהר בישראל, בהתאם לרשימות שהועברו. לדבריהם, הארגון לא יתפשר בדרישותיו למרות החלטת ישראל. 

   

  שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, הזהיר אמש במועצת הביטחון מפני התפרצות מחודשת

  של העימות ברצועת עזה על רקע העובדה כי הצדדים אינם מצליחים להסכים על תנאים לרגיעה.  

   

  סרי הדגיש כי רגיעה יציבה תוכל להתקיים רק אם תחול התקדמות ניכרת במגעים בין הצדדים, הכוללת השבת אסירים פלסטינים בתמורה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. "חודש לאחר ההכרזה על הפסקת האש טרם הושג הסכם רגיעה, וקיימת כעת סכנה ממשית לחזרה לתנאים בלתי יציבים או אפילו לחידוש של האלימות", הזהיר סרי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מפגינים למען שחרור שליט
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים