שתף קטע נבחר

א-זאהר: מצרים הסכימה איתנו, ישראל טרפדה

בכיר החמאס הבהיר כי הארגון מסרב לקשור בין שחרור החייל והרגיעה כדי למנוע "שוד של הרגע האחרון", כהגדרתו. "הם דחו את השמות שהגשנו. אם יקבלו, העסקה תושלם"

בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, האשים הערב (יום ה') שוב את ישראל כי היא האחראית לשיבוש מאמציה של מצרים להשיג רגיעה בין הצדדים בשל העובדה שהתעקשה לקשור בין סוגיית שליט לרגיעה - דבר אותו דוחה תנועת חמאס, לדבריו.

 

 

בראיון לאתר האינטרנט של התנועה אמר א-זהאר: "סיכמנו עם הצד המצרי על מספר סעיפים בנוגע לסוגיית הרגיעה וחילופי האסירים.

תנועת חמאס הסכימה על כך, אולם הצד הציוני נושא באחריות לאי השלמת הדברים. ישנה חפיפה בין עמדת חמאס לעמדת מצרים בסוגיות הללו".

 

א-זאהר התייחס לסוגיית שליט והבהיר כי העסקה אינה תלויה ברגיעה. "הגשנו רשימה ליישות הציונית. אם הם ייענו לדרישותנו וישחררו את השמות שנמצאים ברשימה, העסקה תושלם. תנועת חמאס מסרבת לקשור בין הנושא הזה לבין הרגיעה, כדי שהדברים לא יהפכו ל'ניסיון שוד של הרגע האחרון', ובסופו של דבר זה עלול לטרפד את השלמת העסקה.

 

לדבריו, סירובה של ישראל לשחרר את כל האסירים ברשימת חמאס היא הסיבה לאי התקדמות העסקה. "מה שנמצא עתה על השולחן אינו סוגיית הרגיעה בתמורה לסוגיית החילופין. כבר הגשנו (לישראל) מספרים וקריטריונים, אולם הם מנסים להתרכז סביב 'איכותם' של האסירים ודוחים את השמות שהגשנו. עיקר העסקה טמון בשמות הללו", הבהיר. 

 

הבוקר הודיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי ישראל העבירה למצרים שמות מאות אסירים פלסטינים שלא היו ברשימה המקורית שדרש חמאס, ובעקבות זאת ישנה התקדמות במו"מ על שחרור שליט.

 

על פי דיווח ב"ידיעות אחרונות", ברשימה החדשה יש מאות אסירים "כבדים", שנכלאו לתקופות ארוכות בגין תכנון והוצאה לפועל של פיגועים. אולמרט הבהיר כי בכל מקרה, שחרורו של שליט קודם לכל הסכם רגיעה.

 

"מי שחושב שנפתח את המעברים לפני שנפתור את סוגיית גלעד שליט - טועה. העניין הזה אינו נכון. אני מזכיר שחמאס לא הסכים לכך שהמעברים

 יהיו סגורים, ולכן, בין היתר, הלכנו ללחימה ומחצנו אותו. לא ייתכן שאחרי שמחצנו אותו, נעשה בדיוק את מה שהם ציפו לו מלכתחילה, קרי - פתיחת המעברים. אם הם חושבים כך, הם טועים".

 

בדבריו האחרונים כיוון אולמרט בין היתר לביקורת החריפה שהשמיעו אתמול גורמי ביטחון בכירים, שהזהירו כי הלחץ שמפעילה ישראל בהחלטת הקבינט עלול להוביל לעצירת כל תהליך ההבנות בינה לבין מצרים והחמאס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א-זהאר. אין קשר בין הנושאים
צילום: AP
העביר רשימה חדשה. אולמרט
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
מומלצים