שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ת"א: המגדלים לא יזוזו מכיכר המדינה

על שטח כיכר המדינה אושר ליזמים לבנות מגדלים ומרכז מסחרי. מאוחר יותר הוחלט לאפשר להם להגביה את המגדלים תמורת ויתור על הקניון. סגן ראש עיריית תל-אביב, פאר ויסנר, הציע לפצות אותם רק כדי שישאירו את הכיכר ריקה. הצעתו נדחתה

תם סיבוב נוסף ואולי אחרון בגורל עתידה של כיכר המדינה. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה ערעור שהגיש סגן ראש העיר, פאר ויסנר, נגד תוכניות הבנייה בכיכר המדינה והחליטה: המגדלים יוקמו.

 

על השטח הכיכר קיימות כבר היום תוכניות מאושרות המאפשרות ליזמים לבנות בשטח הכיכר שלושה מגדלים ומרכז מסחרי. התוכנית החדשה שהוצעה היתה לבטל את המרכז המסחרי, ולהגביה את המגדלים. ויסנר, שהגיש את ההתנגדות, ביקש שהעירייה תעכב את התוכניות ותציע סכומי כסף ליזמים על מנת שישאירו את הכיכר ירוקה. בתום ישיבה ארוכה נדחתה הצעתו.

 

סמל עירוני שישנה את פניו

כבר קרוב ל-40 שנה שעל שטח כיכר המדינה מתקיימים דיונים בוועדות התכנון השונות. השטח עצמו הוא פרטי ולא עירוני, ומזה שנים מבקשים היזמים לממש את זכותם לבנייה במקום. בעבר היה זה ראש העיר שלמה להט שהציע שלא לבנות על שטח שכזה, ואף הכין תוכנית להשארת השטח פתוח כפארק לרווחת הציבור. אלא שעם השנים תוכניות אחרות קרמו עוד וגידים, עד שבשנת 2000 הופקדה תוכנית המאפשרת ליזמים לבנות במקום שלושה מגדלים בני 25 קומות, ומרכז מסחרי.

 

עוד על התוכניות לכיכר המדינה:

 

בשנת 2006 הגיעו היזמים ועיריית תל אביב להסכמה שקיבלה תוקף פס"ד על שינוי המבטל את המרכז המסחרי, ומאפשר להגדיל את אחוזי הבנייה במגדלים ולהגביהם עד 40 קומות. הוועדה קיימה דיון על ההתנגדויות לתוכנית, אך החליטה לקבל אותה במתכונתה החדשה.

 

היום נדון ערעורו של ויסנר על תוכנית זו בפני כל חברי מועצת העיר. ויסנר טען כי עדיין ישנה אפשרות להציל את הכיכר. לטענתו, התוכנית החדשה תחשוף גם את העירייה לתביעות פיצויים מצד הדיירים במעגל החיצוני של הכיכר בגין ירידת ערך דירתם.

 

"במקום לשלם להם פיצויים, אני מבקש שהעירייה תדחה את ההחלטה על אישור הפרויקט הזה, ותדון עם בעלי הקרקע על אפשרויות פיצוי כספי תמורת השארת הכיכר פתוחה. מלבד זאת, אפשר להציע להם קרקעות חלופיות שיש לעירייה, ולהעתיק לשם את זכויות הבנייה שלהם. אם העירייה באמת רוצה אפשר למצוא פתרונות. הרי גם בעבר היו תוכניות מאושרות ועובדה שעד היום, במשך עשרות שנים, לא בנו על הכיכר".

 

יושב ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, דורון ספיר, התנגד לעמדת ויסנר: "צריך לזכור שליזמים יש אישור של התוכנית הקודמת שמאפשרת להם לבנות בכיכר גם מרכז מסחרי. אני חושב שהתוכנית החדשה שמאפשרת בנייה רק של מגדלים טובה יותר לעיר, ומחברת את הכיכר לרחובות הסמוכים לו. הצעתו של ויסנר להשאיר את הכיכר כפארק לא ישימה מאחר שאין בסמכות הוועדה המקומית לשנות תוכניות שכבר מאושרות".

פורסם לראשונה 25/02/2009 17:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים