שתף קטע נבחר

עדויות קדומות ליחסי מין

ציפורים עושות את זה, דבורים עושות את זה ואפילו דגים פרה היסטוריים עושים את זה. לחוקרי המאובנים חיכתה הפתעה - עובר מלפני כ-380 מיליון שנה

כולם עושים את זה, או לפחות היו רוצים לעשות את זה. אבל ממתי? מחקר שראה אור הבוקר (25 בפברואר) בכתב העת Nature טוען שיצורים קיימו יחסי מין לפני כ-380 מיליון שנה, מוקדם יותר מששיערו עד כה. החוקרים מתבססים על מאובנים של דג פרה היסטורי, שחי בשוניות אלמוגים בתור הדבון (מלפני כ-400 מיליון שנה עד לפני כ-360 מיליון).

 

הפלקודרמים (Placoderms) שמזכירים את הכרישים של ימינו, היו טורפים אימתניים ששייטו במים הרדודים של אוקיינוס פנתלסה לפני מאות מיליוני שנים. לאחרונה נמצאו באוסטרליה מאובנים של שלושה פלקודרמים שונים, ובתוכם מצאו החוקרים שרידים של עובר, שהחל להתפתח בהפריה תוך גופית.

 


מאובן של פלקודרם ממין נקבה עם עובר בבטנה (צילום: AP)

 

נדיר למצוא עדויות לעוברים במאובנים פרה-היסטוריים. כה נדיר, שבתחילה חשבו החוקרים שהעובר הוא בכלל "הארוחה האחרונה" של הדג הקדמון. אך משנמצאו גם עדויות לקיומו של חבק על בטנם של הזכרים, הדומה לחבק המשמש כרישים בני ימינו לאחיזה בנקבות בעת משגל, הגיעו החוקרים למסקנה שהפלקודרמים קיימו יחסי מין כמו שאנחנו מקיימים יחסי מין. בעבר סברו שכמו דגים מסוימים החיים עדיין במימי האוקיינוסים, התרבו הדגים הפרה היסטוריים כאשר הזרע מפרה את הביצית בתוך המים, ולא בתוך גוף הנקבה.

 

המחקר שופך אור על התפתחות ההפריה התוך-גופית בכל בעלי החוליות, גם בבני אדם. "זה משנה את האופן שבו אנו מבינים את התפתחות הרבייה. גם אני ואתה בעלי חוליות עם לסתות, ממש כמו הדגים הללו, כך שהם מספרים גם את הסיפור שלנו" אמרה הפליאונטולוגית זרינה ג'ונסון, אחת ממובילות המחקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלקודרמים בפעולה. סקס בתור הדבון
צילום: AP
מומלצים