שתף קטע נבחר

'אולמרט דחה הידברות עם חמאס לפני המלחמה'

השבועון הבריטי "אובזרבר" דיווח, כי אולמרט דחה ערוץ הידברות עם חמאס שבועות ספורים לפני תחילת מבצע "עופרת יצוקה". כמו כן, דווח כי בן משפחתו של אולמרט היה אחד מאנשי הקשר שדרכם הועברו מסרים מחמאס לראש הממשלה

ארגון חמאס ניסה לפתוח ערוץ הידברות סודי עם ישראל דרך גורמים מתווכים זמן קצר לפני המבצע הצבאי ברצועת עזה. כך דיווח הלילה (יום א') השבועון הבריטי "אובזרבר". לפי הדיווח, באחד השלבים הועברו מסרים מחמאס לאחד מבני משפחתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

"האובזרבר" מציין, כי זהות בן המשפחה שדרכו הועברו המסרים ידועה לו, אך הוא התחייב לשמור על האנונימיות שלו. פעיל השלום הישראלי הוותיק גרשון בסקין הוא אחת מדמויות המפתח בניסיון לקיים משא ומתן בדרך זו וקיים מגעים עם גורמים בכירים בחמאס ובישראל וכן עם ראש הממשלה, דרך בן משפחת אולמרט.

 

במשך שנתיים לאחר חטיפתו של גלעד שליט לרצועת עזה הביעו בכירים בחמאס רצון לנהל שיחות ישירות עם ישראל על החטיפה ועל תנאים אפשריים להפסקת אש חדשה והסרת המצור על הרצועה, כך לפי הדיווח. הניסיון להגיע להידברות ישירה נבע מתסכול בחמאס בשל תפקידה של מצרים כמתווכת בנושאים אלו, ובעיקר בנושא הפסקת האש.  

 

בסקין: חמאס הציע מו"מ ישיר אחרי חטיפת שליט

בסקין אמר ל"אובזרבר", כי הוא מאמין שדחיית ערוץ ההידברות הישיר תרמה להידרדרות במצב. "שלוש פעמים מאז חטיפת שליט ביוני 2006 היו הצעות לפתוח מחדש בשיחות בערוץ סודי, דרכי", אמר בסקין. "הפעם הראשונה שבה הציע החמאס לשוחח באופן זה היה זמן קצר לאחר חטיפת שליט".  

 

לטענת בסקין, לשכת אולמרט דחתה את ההצעה על הסף, בטענה שישראל אינה מדברת עם מחבלים. הוא סיפר, כי איש הקשר שלו בחמאס היה בכיר בארגון עמו נפגש באירופה, המקורב להנהגת הארגון בדמשק ולהנהגה המקומית בעזה. השיחות היו אמורות להתמקד בפתיחת הערוץ הסודי וכן בעסקת שחרור אסירים תמורת שחרור שליט, שתהיה קשורה לפתיחת המעברים לרצועה.

 

"השליח" של בסקין בצד הישראלי היה קרוב משפחה של אולמרט: "העברתי מסרים לאולמרט דרך האיש הזה והתגובה תמיד היתה זהה: 'אנחנו לא מדברים עם מחבלים'". באחד המקרים הציע חמאס להעביר לישראל קלטת וידאו המוכיחה ששליט עדיין בחיים, בתמורה לשחרור של אסירות ואסירים קטינים. תגובת אולמרט היתה, שישראל לא זקוקה לקלטת שכן ידוע לה ששליט נמצא בחיים. עם זאת, הקישור של בסקין במקרה זה הוביל לדבריו להעברת מכתב מגלעד לאביו, נועם שליט.

 

שנה לאחר מכן, ניסה בסקין לפעול למען שיחות חשאיות בין הצדדים ויצר קשר עם המתווך עופר דקל. במקרה זה, היה זה חמאס שסיכל את הניסיון ודחה את הקישור בין פתיחת המעברים לשחרור שליט והאסירים הפלסטינים.

 

בסקין אמר כי המשיך בניסיונותיו לתווך בין הצדדים ולגרום להם להסכים לערוץ ההידברות החשאי, וכשנתיים לאחר שיצר קשר לראשונה עם בן משפחתו של אולמרט, הוא פנה אליו שוב. "הייתי נואש להעביר מסר לאולמרט, אך הפעם נאמר לי שאאלץ למצוא איש קשר אחר". לדבריו, בשלב זה, "כבר הוחלט לצאת למלחמה בעזה".

 

כשבועיים לפני תחילת מבצע "עופרת יצוקה" נפגש בסקין שוב עם איש הקשר שלו בחמאס וחזר עם הצעה נוספת לקשור את שחרור שליט לרגיעה. לטענתו, להצעה הזאת איש לא השיב בצד הישראלי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. לא מדברים עם מחבלים
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
פעיל השלום בסקין
מומלצים