שתף קטע נבחר

ליברמן והסיעות החרדיות: "נוכל להגיע להבנות"

ראשי ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה והאיחוד הלאומי נפגשו כדי ללבן את המחלוקות. גורמים שנכחו בפגישה ציינו כי ליברמן הביע נכונות לקבל את פשרת ש"ס בנושא ברית הזוגיות. לכצ'לה הוא המליץ: אל תדבר על התנחלויות, זה מכה גלים

יושב ראש ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, נועד אחר הצהריים (יום ב') עם ראשי המפלגות החרדיות ועם האיחוד הלאומי, במטרה לפרק מוקשים בתחום דת ומדינה ושינוי שיטת הממשל. בתום פגישה בת שעה אמרו ראשי המפלגות כי יצאו בהרגשה טובה וכי "ניתן להגיע להבנות" גם בנושאים רגישים.

 

המפגש התמקד במספר נושאים, בהם ברית הזוגיות, דת ומדינה ושינוי שיטת הממשל. כמו כן, שוחחו נציגי המפלגות על מצב ההתנחלויות והאיום האיראני. גורמים שהיו בפגישה טענו כי ליברמן אמר לנוכחים: "אני לא רוצה לדרוך על אף אחד, אבל חייב להיות מכנה משותף".

 

בכל הקשור לנושא הנפיץ ביותר, ברית הזוגיות, נראה כי הצדדים נכונים לקבל את פתרון הפשרה שהציעה ש"ס, שיאפשר לשני בני זוג שאינם יהודיים

להתחתן בארץ. אחד מהמשתתפים במפגש טען כי ליברמן אמר שהוא "בעד ההלכה", כל עוד היא לא מפורשת באופן קיצוני בדרך כזו שמפלה מגזרים שלמים בציבור.  

 

חברי הכנסת החרדים הבהירו בתגובה לדברים כי יש להגדיר איזה בית דין יוסמך לטפל בסוגיות אלה. עם זאת, הם הדגישו כי לא יסכימו למצב שבו "יהודיה תתחתן עם נוצרי ותהיה לזה גושפנקא ממלכתית". כמו כן, הם התייחסו בפגישה לדרישת ליברמן להקלות בהליכי הגיור, והודיעו כי יוכלו להסכים ל"הקלות ביורוקרטיות" בלבד.

  

כולם מסכימים: צריך להעלות את אחוז החסימה

בעוד היחסים בין ש"ס לישראל ביתנו מתחילים להתחמם, נראה כי במפלגה החרדית השנייה, יהדות התורה, הכל עוד פתוח. יושב ראש המפלגה, חבר הכנסת יעקב ליצמן, הגדיר את הפגישה כ"מצוינת", אך הסיר מעצמו את האחריות להסכמה על כל פשרה. "זה לא שייך לפוליטיקה. זה הלכה נטו", אמר ליצמן ל-ynet. המפלגה החליטה כי הרב מחסידות גור ומנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף אלישיב, ימנו שני דיינים והם אלה שייקבעו אם ניתן להגיע לפשרה בנושא ברית הזוגיות.

  

נציגי שלוש המפלגות דנו גם בשינוי שיטת הממשל ובפגישה נשמעה הסכמה על הרצון להקים ממשלה יציבה. יו"ר סיעת ש"ס, יעקב מרגי, אמר בפגישה: "כולם מבינים שצריך לייצב את השלטון במדינה בשביל להוביל מדיניות רבת שנים. זה הזמן, כי יש רצון אמיתי".

 

יושב ראש האיחוד הלאומי, חבר הכנסת יעקב כץ (כצל'ה), הוסיף כי הוא מתכוון לתמוך בהעלאת אחוז החסימה והביע תקווה שהמהלך יוביל ליצירת גוש

ימין-חרדים. "הלוואי שנהיה כולנו ביחד", אמר כץ בפגישה. לדברי אחד מהנוכחים בפגישה, ליברמן אמר שהוא מסכים להעלות את אחוז החסימה ואף אינו מתנגד להצבעה בשני פתקים.

  

כץ הוסיף כי ישראל חייבת להרחיב את ההתנחלויות. אחד הגורמים בפגישה אמר כי ליברמן המליץ לעמיתו לא להרבות שיחה בעניין, מאחר שהצהרות מסוג זה מכות גלים בתקשורת. כמו כן, הוסיף יושב ראש ישראל ביתנו כי דווקא ממשלות הימין תמיד היו אלה שפינו את ההתנחלויות, כמו בסיני, בעמונה ובגוש קטיף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכנה משותף. ליברמן
צילום: דודי ועקנין
צילום: חיים הורנשטיין
שלטון יציב. מרגי
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: דודי ועקנין
הלכה נטו. ליצמן
צילום: דודי ועקנין
התנחלויות במוקד. כץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים