שתף קטע נבחר

שוטרים יואשמו: עציר חולה ננטש במחסום - ומת

במח"ש ממליצים להגיש כתב אישום על גרימת מוות ברשלנות נגד קצין ושוטר מרחובות, ששיחררו פלסטיני בכניסה לשטחים ללא תיאום רפואי. ההמלצה עוררה תסיסה בקרב חבריהם

אשמים בגרימת מוות או שעירים לעזאזל? המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) מתכוונת להגיש בימים הקרובים כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות נגד קצין ושוטר ממשטרת רחובות. השניים חשודים כי שחררו פלסטיני חולה שהיה עצור, מבלי לדאוג לבריאותו או לוודא שהוא מקבל טיפול רפואי הולם. האיש שוחרר במחסום בכניסה לגדה המערבית, שם מת תוך זמן קצר.

 

המקרה הביא לתסיסה גדולה בקרב שוטרים בתחנה ובמרחב, שקובלים על כך שרק השניים הללו, על תקן "שעירים לעזאזל", משלמים את המחיר על המקרה - למרות שפעלו בידיעת מפקדיהם.

 

האירוע התרחש לפני כמה חודשים. משטרת רחובות עצרה תושב השטחים שנחשד בפריצה לרכב, הובא לתחנת המשטרה ונחקר בחשד לפריצה ולשהייה בלתי חוקית בישראל, ובמהלך החקירה התלונן כי אינו מרגיש בטוב. על פי הנהלים במקרה כזה, על השוטרים לקחת את העציר לבדיקה רפואית. לפי העדויות שנאספו, הוא אכן נלקח לראות רופא, אולם לאחר מכן הוחזר לתחנה.

 

העציר שוחרר ללא תיאום רפואי - ומת

בסוף החקירה, הוחלט שלא להביא את העצור להארכת מעצר בפני שופט אלא לשחררו ולהחזירו לשטחים - על פי הנוהל המקובל שבו שוהים בלתי חוקיים משוחררים מעברם השני של מחסומי צה"ל בכניסה לשטחים. אלא שלא כמקובל, השוטרים לא ערכו תיאום עם גורמים רלוונטיים של הצבא או של הרשות הפלשתינית לגבי העברת הטיפול הרפואי בעצור החולה.

 

העצור הובא בניידת למחסום חרבתא הסמוך למכבים-רעות, והושאר מעברו השני ללא השגחה.

עקב מחלתו הוא התמוטט, וכעבור זמן קצר מת. גופתו התגלתה על ידי עובר אורח שדיווח על כך למשטרה.

 

בעקבות מציאת הגופה החלה חקירה, ומונה קצין בודק בכדי לברר את הפרטים. בשל התעוררות החשד כי ישנם היבטים פליליים לפרשה, הועבר הטיפול למח"ש. חוקרי היחידה ערכו חקירה אינטנסיבית בשבועות האחרונים, וגיבשו המלצות להגשת כתב אישום נגד הקצין והשוטר, בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "אנו מאשרים שבמח"ש התנהלה חקירה בעניין. ממצאי החקירה הועברו לבחינת פרקליט מח"ש, והחלטה בתיק תתקבל בימים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסום צה"ל בשטחים. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים