שתף קטע נבחר

ליברמן במאמץ לשכנע רבנים לטובת פשרה

ההחלטה לגבי פשרה בסוגיית המחלוקת במו"מ הקואליציוני עוברת לפתחם של הרבנים הגדולים. בישראל ביתנו מכחישים כי ליברמן ניסה להיפגש עם הרב קנייבסקי. גורמים במפלגה מבהירים: דרוש פתרון של ברית הזוגיות לא רק ללא-יהודים

אביגדור ליברמן שם פעמיו אל הרבנים. נושא ברית הזוגיות ממשיך לעמוד במרכז המחלוקת במגעים הקואליציוניים, ובפגישה שנערכה ביום שני בין יו"ר ישראל ביתנו לנציגי המפלגות החרדיות ומפלגות הימין, הודיע יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, על העברת ההחלטה בנוגע פשרה אפשרית בנושא לרבנים ולדיינים. כעת, כאשר סמכות ההחלטה כבר אינה נמצאת בדרג הפוליטיקאים, מנסה ליברמן לזכות באהדתם של רבנים בעלי השפעה.

 

גורמים במפלגות החרדיות סיפרו כי בשעות הצהריים המאוחרות יצרו נציגים מטעמו של ליברמן קשר טלפוני עם חצרו של הרב חיים קנייבסקי, מהרבנים הבכירים ובעלי ההשפעה בקרב הציבור החרדי-אשכנזי, במטרה לקבוע פגישה בין השניים. בפגישה זו, שואף יו"ר מפלגת ישראל ביתנו "לרכך" את הרב בסוגיות הטעונות, ולנסות להגיע להבנות כלשהן. בנוסף, מעוניין ליברמן למחוק את התדמית שרכש לעצמו כ"אויב החרדים".

 

בחצרו של הרב קנייבסקי לא הגיבו על הדיווח. מקורבים לחצרו של הרב אמרו ל-ynet כי לפי שעה לא ייפגשו השניים על אף הבקשה, אך ייתכן שפגישה שכזו תצא אל הפועל במועד מאוחר יותר. בישראל ביתנו הכחישו כי נעשה ניסיון לפגוש את הרב.

 

"עוד לא ראינו פתרון"

יו"ר ישראל ביתנו מנסה בשבועיים האחרונים להפיג את המתיחות עם המפלגות החרדיות, ועושה כל מאמץ כדי להרגיע את החששות בכל הנוגע לשינויים שמפלגתו דורשת בנושא דת ומדינה בכלל, וברית הזוגיות בפרט. גם בפגישה שקיים שלשום עם נציגי הסיעות החרדיות, הוא יצא מעודד. "אני מאמין כי ניתן לגשר על הפערים", אמר. "אפשר להגיע להבנות". גם בצד השני העריכו בתום הפגישה כי ההבנות קרבות.

 

ובכל זאת, גורמים בישראל ביתנו המקורבים למו"מ הקואליציוני אמרו ל-ynet כי נושא ברית הזוגיות עדיין לא קרוב לפתרון מתקבל על הדעת. "החרדים, ובעיקר יהדות התורה, עדיין לא הציגו תוכנית משלהם לפתור את הבעיה של יותר מ-300 אלף ישראלים", ציינו הגורמים. "הם אומרים שהרבנים שוקדים על פתרון, אבל אנחנו עוד לא ראינו אותו".

 

מאז החל המו"מ הקואליציוני הוצגו כמה הצעות יצירתיות לפתרון המחלוקות בנושא, אולם בישראל ביתנו טוענים כי הם לא מעוניינים בפתרונות שיסייעו רק לישראלים שאינם מוגדרים כיהודים. "זה לא מספיק", הדגישו במפלגה. "הרעיון הוא למצוא פתרון גם למי שרוצה להתחתן עם יהודים או יהודיות".

 

ש"ס: פתרון - רק במסגרת ההלכה

בימים הקרובים יימשכו המגעים בין ישראל ביתנו לליכוד ולמפלגות החרדיות, וההערכה היא כי בסופו של דבר יימצא פיתרון שיאפשר חתימה על קווי יסוד משותפים.

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, נועד בצהריים עם ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, והבהיר לו כי ש"ס לא מתכוונת להתפשר בנושא ברית הזוגיות.

 

"לא נתפשר על מה שהוא לא במסגרת ההלכה", אמר. ובכל זאת, הוא העריך כי ניתן לגשר על המחלוקות, ובתחילת השבוע הבא יהיו "קווים כלליים לממשלה". בש"ס אומרים כי הם בהחלט מעוניינים למצוא פתרון למאות אלפי ישראלים, ומעריכים כי הרבנים ימצאו פתרונות שיהיו מקובלים גם על ישראל ביתנו.

 

מחר אמורים נציגי הליכוד וישראל ביתנו להתחיל להעלות על הכתב את הסיכומי ביניהם, ויכינו טיוטה ראשונה להסכם קואליציוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. משנה תדמית
צילום: AFP
הרב קנייבסקי. בינתיים לא
מומלצים